W jaki sposób zmniejszyć ilość SPAM-u?

0

Wyobrażasz sobie pracę bez e-maila? W przypadku stanowisk biurowych poczta elektroniczna jest praktycznie obowiązkowa. Niestety równie nieuniknione jest ciągłe otrzymywanie niechcianych reklam. Ale czy aby na pewno? Może jest jakiś skuteczny sposób, by zmniejszyć ilość SPAM-u? Oczywiście, że tak! Chociaż wymagana będzie pewna doza cierpliwości i ostrożności. Z góry powiedzmy też szczerze, że niemożliwe jest całkowite pozbycie się SPAM-u, ale realne zredukowanie liczby reklamowych maili jest jak najbardziej wykonalne.

Wypisuj się z list

Krok numer jeden to wypisywanie się z list mailingowych. W jaki sposób zmniejszyć ilość SPAM-u? Korzystając z linka, który powinien się znajdować w każdej reklamowej wiadomości na dole strony i który pozwala na usunięcie swojego adresu z bazy mailingowej. Taki odnośnik znajdziesz w zdecydowanej większości reklamowych maili. Czasem wystarczy kliknięcie, innym razem trzeba wejść na podaną stronę i ręcznie wpisać własny adres, a następnie zatwierdzić wybór. Wykonuj tę czynność regularnie, a powinieneś zauważyć, że ilość SPAM-u systematycznie maleje.

To dobry sposób, by zmniejszyć ilość SPAM-u ponieważ… na część tych list sam się zapisałeś, a zgodnie z prawem i zdrowym rozsądkiem adresat powinien dać Ci możliwość niewyrażenia zgody na wysyłkę. Twoja wcześniejsza zgoda nie musi być przecież wieczna. Poza tym, ktoś mógł złośliwie podać Twój mail do newslettera, którego nie chcesz. Niestety zdarza się również, że Twój mail trafia do nielegalnych baz, które są sprzedawane na czarnym rynku. Wielu SPAM-erów właśnie z nich korzysta. Jednak bez obaw – wypisanie się jest często skuteczne nawet w tym wypadku.

Segreguj wiadomości

SPAM przeszkadza głównie wtedy, gdy zaśmieca skrzynkę główną. Gdy trafia od razu do śmieciowego folderu z niechcianymi reklamami, po prostu się nim nie przejmujesz. A więc w jaki sposób zmniejszyć ilość SPAM-u? Za każdym razem, gdy dostaniesz wiadomość, której nie chcesz, po prostu ręcznie przenieś ją do SPAM-u. Jeżeli dostaniesz kolejne maile z tego samego adresu, Twoje filtry antyspamowe powinny już same wychwycić wiadomość i przenieść ją gdzie jej miejsce.

Spamerskie wiadomości możesz też przenosić do innych zakładek, typu „Oferty” czy „Społeczności”. Na pewno będą tam mniej zauważalne niż w oknie głównym.

Używaj „śmieciowego” maila

W jaki sposób zmniejszyć ilość SPAM-u? Kolejną dobrą metodą na unikanie niechcianych wiadomości jest podawanie „śmieciowego” maila tam, gdzie nie musisz wpisywać oficjalnego adresu. Na przykład, gdy rejestrujesz się na branżowe forum i e-mail jest potrzebny tylko do rejestracji, używaj innego adresu niż tego, który służy Ci do pracy lub na co dzień. Możesz założyć specjalny adres, który będziesz podawać we wszystkich mniej istotnych formularzach. Jeżeli okaże się, że ktoś nadużyje Twojego zaufania i wykorzysta maila do wysyłania niechcianych treści, nie będzie Ci to przeszkadzać, bo i tak wszystkie reklamy trafią do „śmieciowej” skrzynki.

Uważaj na co się zgadzasz

Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że zmniejszenie ilości SPAM-u nie byłoby konieczne, gdyby wcześniej sami nie godzili się na otrzymywanie reklamowej poczty. Niestety internauci przyzwyczaili się do automatycznego klikania wszystkich zgód. Czasem nawet tych, które wcale nie były niezbędne do rejestracji. To najprostszy sposób, by wyrazić „chęć” otrzymywania maili reklamowych. A więc uważaj na co się godzisz i podczas rejestracji zatwierdzaj wyłącznie treść regulaminu. Zgody marketingowe konsekwentnie omijaj, a ilość SPAM-u będzie mniejsza.

Jak pozbyć się reklam?

0

Wszechobecny dostęp do darmowych informacji to z pewnością jedna z największych zalet internetu. Filmy, artykuły, zdjęcia… to wszystko masz na co dzień całkowicie za free. Ale czy aby na pewno? Można powiedzieć, że w pewien sposób jednak płacisz – swoim czasem. Tym, który poświęcasz na obejrzenie reklam w danym serwisie.

Jak pozbyć się reklam? To pytanie przychodzi do głowy coraz większej liczbie użytkowników. Nie bez powodu. Niestety wiele serwisów zupełnie zapomniało o umiarze w kwestii marketingu. Nieraz zdarza się, że wchodzisz na stronę i już na starcie wita Cię ogromny pop-up zasłaniający cały ekran. Gdy uda Ci się go wyłączyć po kliknięciu w uciekający krzyżyk, szukasz linka do artykułu pomiędzy banerami reklamowymi, a gdy w końcu otworzysz tekst… kolejny pop-up i jeszcze linki reklamowe w treści. Jeżeli użytkownik dodatkowo dysponuje słabszym komputerem reklamy sprawiają, że strona się przycina, więc zderzenie z taką ilości marketingowego szumu komunikacyjnego jest prawdziwą drogą przez mękę.

A więc jak pozbyć się reklam? Są na to sposoby zarówno darmowe, jak i płatne.

Programy typu adblock

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem na walkę z reklamami są programy typu adblock. To zarówno nazwa jednego z takich programów, jak i typ aplikacji. Skutecznych adblocków jest kilka, więc znajdziesz je bez problemu na wszystkich serwisach z instalacjami. Program ten działa jako wtyczka do przeglądarki, więc musisz pobrać wersję odpowiednią do używanego oprogramowania, czyli: Chrome’a, Firefoxa, Opery itp. Adblocka można też zainstalować na telefonie.

Co jeszcze warto wiedzieć o programie tego rodzaju? Jest to bardzo skuteczny sposób, aby wyłączyć reklamy. Blokowane są zarówno wyskakujące okienka, jak i reklamowe linki oraz banery. Może się jednak zdarzyć, że adblock przepuści niektóre reklamy. Z czego to wynika?

Oczywiście bywa tak, że po prostu program czegoś nie wykryje. Jednak częściej jest to kwestia omijania tzw. nienachalnych reklam. Twórcy ablocków zakładają, że „dobre” reklamy, nie narzucające się użytkownikowi można od czasu do czasu przepuścić. Ale bez obaw. Jeśli uznasz, że nie chcesz widzieć ani jednego promocyjnego banneru czy filmu, opcję przepuszczania nienachalnych reklam można wyłączyć.

Prośba o wyłączenie adblocka

Adblock to znakomita odpowiedź na pytanie o to, jak pozbyć się reklam, jednak nie jest to też sposób pozbawiony wad. Największą z nich jest to, że niektóre serwisy wykrywają, że masz włączoną blokadę i reagują na nią… zablokowaniem treści całej strony. Coraz częściej można spotkać komunikaty typu „Prosimy o wyłączenie ablocka”.

Jest to oczywiście zrozumiałe – twórcy stron mają własne priorytety, a na swojej witrynie chcą zarabiać. Wyłączanie reklam znacznie zmniejsza potencjał zarobkowy serwisu.

Co jednak powinieneś zrobić w takiej sytuacji? Adblocki są o tyle wygodne, że można je wyłączać chwilowo lub dla poszczególnych witryn.

Po zainstalowaniu adblocka, zauważysz jego obecność w górnym prawym rogu przeglądarki. Nie musisz nic robić, aby pozbyć się reklam. Adblock działa automatycznie. Jeśli jednak chcesz go na chwilę wyłączyć, kliknij prawym przyciskiem myszy na jego ikonę. Znajdziesz tam zarówno opcję wyłączenia ochrony, jak i zatrzymania adblocka na danej stronie.

Po wyłączeniu ochrony dla danego serwisu, adblock zapamięta Twój wybór i w przyszłości będziesz mógł już wchodzić na stronę wygodnie, bez dodatkowego klikania.

Może warto kupić premium?

Innym sposobem, by pozbyć się reklam jest kupno konta premium w serwisie czy aplikacji. Wiele stron samych odpowiada na pytanie jak pozbyć się reklam, proponując zamówienie płatnego dostępu, za to pozbawionego treści promocyjnych. Być może warto przemyśleć taką opcję?

Weź pod uwagę, że takie rozwiązanie ma dwie ważne zalety: po pierwsze, wspierasz serwis, który lubisz i pozwalasz mu się rozwijać. Po drugie, konta premium często są niedrogie, a do tego możesz wykupić dostęp razem ze znajomymi, którzy też lubią dany portal.

Jak chronić komputer przed wirusami?

0

Jest wiele sposobów na to, by zainfekować Twój komputer wirusem. Całkowite zabezpieczenie się przed złośliwym oprogramowaniem jest niemożliwe, ale jeśli będziesz zdawać sobie sprawę z tego, jakimi drogami szkodliwy kod może się dostać do Twojego systemu i zastosujesz odpowiednie środki, ryzyko będzie minimalne.

Nie używaj nieznanego wifi

Jak chronić komputer przed wirusami? Jednym z ważniejszych przykazań bezpiecznego korzystania jest unikanie nieznanych sieci wifi. Darmowy internet można łatwo znaleźć w kafejkach, w restauracjach, w centrach handlowych, na rynkach dużych miast… Oficjalne sieci są zwykle bezpieczne, ale czasem można też trafić na kogoś, kto podszywa się pod nie i oferuje własne wifi, które będzie groźne dla Twojego komputera.

Wniosek? Najbezpieczniej jest zawsze korzystać z własnego internetu, np. tego na kartę w telefonie lub netu mobilnego. A unikać trzeba przede wszystkim podejrzanych darmowych sieci – głównie tych, które nie mają związku z miejscem, w którym jesteś.

Nie podłączaj nieznanych urządzeń

Łatwym sposobem na złapanie wirusa jest też podłączanie dysków, na których złośliwe oprogramowanie się znajduje. Jak chronić komputer przed wirusami na pendrive’ach i dyskach USB? Najlepiej unikając podłączania urządzeń, co do których nie masz pewności, że są bezpieczne. Poza tym warto od czasu do czasu przeskanować swoje przenośne pamięci – być może coś na nie weszło podczas podłączania do komputera w bibliotece, w pracy albo u znajomego.

Nie otwieraj załączników z nieznanych źródeł

Wiele osób chcących zainfekować inne komputery wysyła maile na adresy znalezione w sieci. Często przychodzą one na skrzynki firmowe – ponieważ takie maile łatwo znaleźć, np. na stronach przedsiębiorstwa czy w ogłoszeniach. Wirus w mailu jest w załączniku, który udaje fakturę lub inny dokument.

Jak chronić komputer przed takimi wirusami? Oczywiście unikając otwierania załączników z wszelkich podejrzanych maili. Samo otwarcie wiadomości nie będzie groźne dla Twojego systemu.

Pamiętaj o aktualizacjach

Komputer, na którym znajdują się przestarzale programy albo wtyczki jest dużo bardziej narażony na ataki niż urządzenie z najnowszymi wersjami programów. Producenci regularnie aktualizują swoje aplikacje m.in. pod kątem bezpieczeństwa.

Jeśli więc chcesz uchronić swoją maszynę przed wirusami, regularnie sprawdzaj, czy masz zainstalowaną najnowszą wersję przeglądarki, czy wszystkie wtyczki są zaktualizowane, a także czy inne programy korzystające z sieci są zupdate’owane.

Koniec z piractwem

Jak chronić komputer przed wirusami? Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest całkowite unikanie pirackiego oprogramowania. Prawie każdy Polak ma w swoim systemie ściągnięty z sieci, zhakowany pakiet biurowy, Photoshopa albo pirackie wersje gier i filmów. Niejednokrotnie sam system również nie jest legalny.

Prawa autorskie i legalność oprogramowania to ważne kwestie, ale równie istotne jest wystawianie komputera na zagrożenie, gdy ściągasz wersje ze złamanymi zabezpieczeniami. W końcu twórca wersji pirackiej wie, że będziesz chciał zainstalować aplikację – to idealne warunki, by przemycić wirusa.

A więc jak chronić komputer przed wirusami? Korzystać jedynie z legalnych wersji programów.

Program antywirusowy

Najważniejszym filarem ochrony przed złośliwym oprogramowanie jest oczywiście również program antywirusowy. W sieci bez problemu znajdziesz wysokiej jakości darmowe oprogramowanie antywirusowe. Najlepiej, by program na bieżąco kontrolował to, co robisz w sieci oraz miał skaner, który można od czasu do czasu uruchomić, by sprawdzić komputer.

Jak poprawić jakość dźwięku w filmie lub podcaście?

0

Jakość dźwięku ma ogromne znaczenie dla odbioru filmu, o podcaście nie wspominając. Gdy głos jest niewyraźny, nagranie po prostu źle się ogląda/słucha i nawet super-dopracowane wideo może nie uratować sytuacji. Dlatego warto włożyć trochę wysiłku, by audio również było na wysokim poziomie. Jak tego dokonać? Jak poprawić jakość dźwięku w filmie lub podcaście?

Odszumanie

Jeżeli korzystasz z mikrofonu niskiej jakości, konieczne może być odszumienie nagrania. W jaki sposób to zrobić? Możesz wykorzystać programy do obróbki audio, systemy DAW (wykorzystywane przez producentów muzyki) lub znaleźć opcję odszumania audio w niektórych programach do obróbki filmów. Zazwyczaj wystarczy ustawić poziom odszumiania, ale czasem trzeba też wskazać fragment, na którym słychać wyłącznie szum. Dzięki temu program będzie mógł przeanalizować próbkę a następnie „wyciąć” szum w tej postaci z całego nagrania.

Usuwanie szumu daje jednak zawsze gorsze efekty niż nagranie dźwięku dobrych mikrofonem. Dlatego wśród sposobów na to, jak poprawić jakość dźwięku w filmie numerem jeden na liście będzie zawsze kupno dobrego mikrofonu. W przypadku nagrywania audycji w mieszkaniu, najlepszym wyborem będzie mikrofon pojemnościowy. Ten typ urządzenia gwarantuje najwyższą jakość dźwięku. Natomiast osoby nagrywające w biegu lub w różnych sceneriach bardziej docenią zalety bezprzewodowych mikrofonów krawatowych – przypinanych do ubrania.

Usuwanie oddechów i mlasków

Mankamentem wielu nagrań są również głośne oddechy, mlaski, pociągnięcia nosem czy dźwięki przełykania śliny. Oczywiście są to całkiem naturalne odgłosy i na co dzień nie zwracamy na nie uwagi, jednak standardy radiowe i telewizyjne przyzwyczaiły nas do tego, że słyszymy sam głos, bez „dodatków”. Dlatego zawsze, gdy takie dźwięki pojawiają się w nagraniu, zwłaszcza w audycji, która ma uchodzić za profesjonalną, wszelkie mlaski i chrząknięcia rażą.

Jak poprawić jakość dźwięku w filmie i pozbyć się tych mankamentów? Najprostszym sposobem jest ustawienie tzw. bramki (gate), która będzie usuwać wszystkie dźwięki poniżej pewnej głośności. Jeżeli dźwięk przekroczy określony próg, będzie go słychać normalnie, jeżeli tego nie zrobi, zostanie wyciszony całkowicie. Następnie wystarczy ustawić czułość tak, aby głos był powyżej tego progu, a mlaski poniżej. Jeżeli korzystasz z programu DAW, możesz znaleźć w sieci gotowe wtyczki, które ułatwiają to zadanie. W przeciwnym wypadku można użyć kompresora audio z odpowiednią opcją.

Kompresja audio

A skoro o kompresji mowa… To również znakomity sposób na poprawę jakości nagrania. Kompresory audio są regularnie stosowane w profesjonalnych audycjach i obróbce utworów muzycznych. Dlaczego? Ponieważ pozwalają na wyrównanie głośności nagrania i jednoczesne podniesienie średniej głośności.

Jak poprawić jakość dźwięku w filmie za pomocą kompresora? Tego rodzaju program (lub urządzenie cyfrowe bądź analogowe) ścisza automatycznie każdy dźwięk powyżej określonego pułapu. To oznacza, że miejsca, w którym głośno wybrzmi głoska „b” albo ktoś krzyknie zostaną „ścięte”, by być bliżej poziomu reszty nagrania. Odpowiednie ustawienie kompresora sprawi, że nagranie będzie bardziej wyrównane, a więc przyjemniejsze dla słuchacza.

Co więcej, ludzie oceniają lepiej te nagrania, które są głośniejsze. Z jakiegoś powodu bardziej lubimy głośne dźwięki, więc kompresja podnosząca średnią wartość dB nagrania wpłynie pozytywnie na odbiór.

Equalizer

Pomocnym narzędziem do poprawiania jakości nagrań jest również EQ, czyli equalizer. Większości osób kojarzy się on z podbijaniem basu w ulubionych utworach, jednak EQ jest po prostu programem, wtyczką lub urządzeniem do kontrolowania głośności poszczególnych pasm. Można za jego pomocą „namierzyć” i ściszyć zbyt mocno świszczące w uszach głoski „s”, „sz” i „cz” lub podbić te częstotliwości, które sprawią, że nagranie będzie wyraźniejsze. W większości EQ można znaleźć gotowe presety przeznaczone do poprawiania klarowności wymowy i usuwania sybilantów.

Jak wybrać kamerę IP? Na co zwrócić uwagę?

0

Kamery IP są chętnie wybierane przez użytkowników szukających nowoczesnych rozwiązań. Również chcesz postawić na ten rodzaj systemu? Ale czy wiesz jak wybrać kamerę IP? Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych zagadnień, na które warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji.

Rozdzielczość

Rozdzielczość jest jednym z najważniejszych parametrów podczas wybierania kamery IP. To parametr określający, ile pikseli będzie miał uchwycony obraz. Ma to ogromny wpływ na ostrość transmisji. Im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. W sprzedaży znajdziesz już urządzenia oferujące super ostry obraz –4000 x 3000 pikseli. Dla porównania, wciąż popularna jakość FullHD to 1920 x 1080 pikseli.

Jeżeli rozdzielczość jest wysoka, możesz liczyć na to, że transmisja będzie bardzo szczegółowa. To ważne, gdy zastanawiasz się jak wybrać kamerę IP tworząc system monitoringu w domu lub w biurze. Im ostrzejszy obraz, tym większa szansa na to, że w razie ewentualnego włamania czy rozboju uda się określić tożsamość sprawcy.

Zakres widzenia w nocy

Wiele kamer może być stosowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, ale nie każda kamera zagwarantuje dobrą widoczność po zmroku. Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie o to jak wybrać kamerę IP do dużego magazynu lub na obszerny parking, koniecznie weź pod uwagę zasięg reflektora IR. To właśnie ten element jest odpowiedzialny za to, jak kamera poradzi sobie z nocną rejestracją obrazu.

IR oznacza podczerwień. Kamery do monitoringu są wyposażone w reflektor, który uruchamia się po zmroku, by łapać promieniowanie podczerwone. Następnie jest ono zamieniane na światło widzialne, by transmisja była łatwo do odbioru. Zasięg podczerwieni może wynosić zaledwie 10-20 m lub nawet 100 m.

Nagrywanie dźwięku

Wiele osób montuje kamery pozbawione mikrofonu, ale w biurze czy sklepie dobrym pomysłem będzie zamontowanie urządzenia, które potrafi rejestrować dźwięk. W razie ewentualnych kłopotów z wandalami czy włamywaczami, zapisana ścieżka audio może dostarczyć wielu cennych dowodów, a także pomóc w dodatkowych rozpoznaniu sprawców po głosie.

Zasilanie PoE

Kamery IP wykorzystują często sieć bezprzewodową, ale możliwe jest również ich podpięcie za pomocą kabla. Łącze przewodowe to Ethernet. Co więcej, kamera może być również zasilana tą drogą, jeżeli jest zgodna ze standardem PoE. Jeśli myślisz nad tym, jak wybrać kamerę IP, warto wziąć tę opcję pod uwagę.

Łączenie przewodowe jest tańsze, więc system stworzony z jego wykorzystaniem będzie mniejszym obciążeniem dla budżetu. Takie rozwiązanie może być szczególnie wygodne, gdy będziesz chciał zbudować zaawansowany system monitoringu z wykorzystaniem wielu urządzeń.

Zgodność z protokołem ONVIF

Do stworzenia wydajnego systemu monitoringu, oprócz kamery potrzebujesz również rejestratora oraz urządzeń sieciowych. Możliwe też, że będziesz chciał podłączyć więcej niż jedną kamerę. Jak wybrać kamerę IP i pozostałe urządzenia? Czy musisz kupować sprzęt jednego producenta czy też propozycje różnych marek będą ze sobą kompatybilne? Odpowiedzią jest standard ONVIF.

Co to takiego? ONVIF oznacza Open Network Video Interface Forum. Jest to organizacja pracująca nad ustaleniem uniwersalnych standardów dla urządzeń systemów dozoru. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoja kamera będzie właściwie współpracować z innymi zakupiony sprzętami, zwróć uwagę na to, czy jest zgoda ze standardem ONVIF.

Odporność na wandalizm

Niektóre kamery sprawdzą się w bezpiecznym otoczeniu, takim jak wnętrze domu, inne mogą być zamontowane w przestrzeni publicznej – nawet w miejscach często dewastowanych przez wandali. Oczywiście, jeśli chuligan się postara, jest w stanie zniszczyć niemal każdą kamerę. Jednak wiele urządzeń jest w stanie znieść silne uderzenia czy oblewanie wodą.

Jak wybrać kamerę IP, aby była wytrzymała? Najbardziej odporne modele mają oznaczenie IK10. To oznacza, że urządzenie będzie w stanie znieść uderzenia o sile do 20 J. W specyfikacji technicznej niektórych modeli możesz też zobaczyć skrót IP67. Takie kamery są całkowicie odporne na wodę i wnikanie ciał stałych.

Jak działają kamery IP?

0

Monitorowanie okolicy domu, parkingu, garażu czy pomieszczeń firmowych jest dzisiaj możliwe nawet dla osób nie dysponujących dużym budżetem. Podstawowe kamery z rejestratorami oraz koszt instalacji dodatkowego osprzętu nie będą obciążać za bardzo konta domowego lub firmowego. Jednym z popularnych rozwiązań są systemy IP. Co to takiego? Jak działają kamery IP?

Systemy monitoringu IP opierają się na połączeniach sieciowych. Wymagają korzystania z routera oraz switcha, tak samo jak komputer podłączony do internetu. Kamery mogą wykorzystywać bezprzewodowy standard wifi lub być połączone po kablu. To ostatnie rozwiązanie jest z reguły korzystniejsze finansowo.

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie o to jak działają kamery IP, być może chcesz zamontować takie rozwiązanie wewnątrz domu. Do tego zadania kamera wykorzystująca Internet Protocol również świetnie się nadaje.

A jakie są najważniejsze zalety i wady kamer oraz systemów monitoringu tego rodzaju?

Zalety kamer IP

Jedną z największych zalet kamer IP jest bardzo wysoka rozdzielczość. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich urządzeń, ale jeśli szukasz wyjątkowo ostrego, szczegółowego obrazu, to odpowiednie kamery znajdziesz właśnie wśród urządzeń IP. W sprzedaży łatwo dostępne są modele rejestrujące obraz w jakości 4K.

Dużym plusem jest również wygoda obsługi. Końcowy użytkownik nie musi mieć fachowej wiedzy, by sprawnie korzystać z systemu monitoringu. Jak działają kamery IP w praktyce? Wystarczy, że włączysz przeglądarkę www i wejdziesz na odpowiedni adres, by zobaczyć transmisję. Oczywiście można zastrzec dostęp tak, by był możliwy tylko dla wybranych userów, np. domowników czy pracowników ochrony.

Do mocnych stron trzeba zaliczyć także możliwość łatwej wymiany urządzeń, gdy np. postanowisz zmodernizować system. Zmiana kamery na lepszą nie będzie wymagała przebudowy infrastruktury. Można więc w przyszłości np. zamienić urządzenie 5 Mpx na 12 Mpx, jeżei to pierwsze okaże się za słabe.

Wady kamer IP

Jak każdy system, monitoring IP ma też swoje wady. Już na początku warto nie tylko zadać pytanie o to, jak działają kamery IP, ale również o to, jak je skonfigurować. Niestety ta druga kwestia będzie wymagała dość długich wyjaśnień. Do prawidłowego skonfigurowania kamery IP i sieci monitoringu niezbędna jest wiedza na temat sieci komputerowych. To oznacza, że z instalacją może mieć trudności np. osoba biegła w systemach analogowych.

Do wad trzeba doliczyć także większe opóźnienia w transmisji w porównaniu ze starszą technologią analogową czy HD-CVI. W tych ostatnich obraz jest przekazywany szybciej, bo nie podlega kompresji. W systemach IP informacja jest najpierw kompresowana, a następnie dekodowana przez rejestrator.

Ważną częścią tego, jak działają kamery IP jest także fakt wykorzystywania sieci wspólnej z komputerami, telefonami czy drukarkami. Transmisja może być niższej jakości, gdy sieć jest zbyt mocno obciążona. To oznacza, że monitoring może być mniej efektywny, gdy np. zaczniesz oglądać film w streamingu lub będziesz intensywnie przeglądać strony www.

Rozwiązaniem tej kwestii jest stworzenie fizycznej podsieci – wyłącznie na potrzeby monitoringu. Niestety taka opcja podnosi koszty instalacji systemu dozoru.

Jak szukać w Google po obrazku?

0

Czy wiesz, że Google może dla Ciebie przeszukać sieć nie tylko za pomocą podanego hasła, ale również wgranego obrazu? Jeżeli masz zdjęcie produktu, czyjąś fotografię albo znany malunek i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, zamiast wpisywania słów, możesz zadać wyszukiwarce szukanie obrazem.

Google wciąż uczy się rozpoznawania obrazów i ich właściwego indeksowania. Wyszukiwarka zwraca dużą uwagę na podpisy zdjęć, ale od kilku lat działa też sztuczna inteligencja DeepMind, która sama analizuje miliony obrazów i próbuje je rozpoznawać. Z każdym rokiem robi to coraz lepiej!

Niemniej, jeśli chcesz szukać w Google po obrazku – nie spodziewaj się spektakularnych wyników. Wyszukiwarka działa najlepiej wtedy, gdy wgrywasz obraz, który powtarza się w wielu miejscach w sieci. Jeżeli samemu zrobisz zdjęcie butów, które Ci się podobają i będziesz chciał, żeby Google znalazło je w sklepie, cóż… trzeba jeszcze trochę poczekać aż taka technologia się rozwinie.

Czasem jednak wyszukiwanie obrazem się przydaje, zwłaszcza, gdy chcesz znaleźć taką samą grafikę lub zdjęcie w innym rozmiarze albo zlokalizować źródło pliku.

A więc jak szukać w Google po obrazku? Są na to trzy sposoby.

Przeciąganie obrazu

Najprostszym sposobem, zwłaszcza, gdy używasz myszy, jest przeciągnięcie obrazu na pasek wyszukiwania.

Najpierw wejdź w Google.pl i kliknij zakładkę „Grafika”. Możesz też od razu wpisać images.google.pl. Teraz chwyć lewym przyciskiem myszy dowolny obraz i po prostu przesuń go na pasek wyszukiwania. Powinieneś zobaczyć, że pole wyszukiwania się poszerzyło. Pojawi się też komunikat „Upuść obraz tutaj”, który nie pozostawia żadnych wątpliwości co należy zrobić.

To wszystko. Po opuszczeniu zobaczysz listę wyników wyszukiwania oraz inne powiązane obrazy.

Dodajmy, że w ten sposób można wyszukać obraz z różnych źródeł. Możesz przeciągnąć plik graficzny z innej strony, ale również plik zapisany na komputerze.

Wklejanie URL

Dla niektórych użytkowników szukających odpowiedzi na pytanie o to, jak szukać w Google po obrazku, wygodniejszą opcją jest wklejanie adresu obrazka. To łatwiejsze zwłaszcza wtedy, gdy używasz touchpada albo ekranu dotykowego. W jaki sposób przeszukać internetowe grafiki w ten sposób?

Najpierw kliknij prawym przyciskiem myszy na obraz, który Cię interesuje. Z menu wybierz opcję „kopiuj adres obrazka”. (Dotyczy to wyszukiwania grafiki dostępnej w sieci).

Podobnie jak poprzednim razem, wejdź na Google.pl i kliknij „Grafika” lub wpisz w adres images.google.pl. Na pasku wyszukiwania powinna być widoczna mała ikonka aparatu (obok klawiatury, mikrofonu i lupy). Kliknij w aparacik. Pojawi się nowa plansza z paskiem wyszukiwania i napisem „wklej adres obrazka”. Dokładnie tak, jak mówi polecenie – wklej adres, czyli kliknij prawym przyciskiem myszy na pasek wyszukiwania i z menu wybierz „wklej”. Następnie kliknij przycisk „Wyszukiwanie obrazem”.

Wczytywanie pliku

Powyższa metoda będzie nieprzydatna, gdy będziesz chciał wyszukać obraz zapisany na komputerze. Jak szukać w Google po obrazku w tym wypadku? Poza przeciąganiem, możesz wybrać opcję „prześlij obraz”.

Innymi słowy, wejdź na Google.pl i kliknij „grafika” albo otwórz stronę images.google.pl. Następnie kliknij wspomnianą wcześniej ikonkę aparatu. Na polu, które się pojawi widoczne są dwie karty. Kliknij tę z napisem „Prześlij obraz”. Pojawi się przycisk „Wybierz plik”. Po kliknięciu w niego trzeba wybrać odpowiedni plik graficzny na komputerze i zatwierdzić wybór.

Jak wybrać zegarek sportowy?

0

Zastanawiasz się jak wybrać zegarek sportowy? Na początek powinieneś zdać sobie sprawę z tego, że istnieją co najmniej dwie wyraźnie różne grupy gadżetów nazywanych smartwatchami. Jedne z nich to urządzenia z zaawansowanym systemem operacyjnym, możliwością instalowania aplikacji, a nawet prowadzenia rozmów głosowych i przeglądania internetu. Słowem, są to niemal smartfony na pasku od zegarka.

Druga grupa to tzw. zegarki z funkcjami smart. Rozpoznasz je po tym, że nie mają ekranu dotykowego, a ilość funkcji jest bardzo okrojona – najczęściej do tych, które wiążą się ze zdrowym trybem życia.

Jak wybrać zegarek sportowy? Która z tych opcji będzie lepsza? Wszystko zależy od wymagań. Typowe smartwatche dają dużo większe możliwości, ale dużym minusem jest choćby czas pracy na baterii. Tymczasem zegarki z funkcjami smart mogą działać nawet kilka miesięcy na okrągłej baterii – takiej samej jak do zwykłego zegarka na rękę.

Oczywiście podział zegarków nie jest całkiem ścisły. Zdarzają się np. zegarki z fizycznymi wskazówkami, które mają nie tylko funkcje fit, ale też potrafią pokazywać powiadomienia o nowych SMS-ach i połączeniach.

Zegarki multisport

Najlepszą odpowiedzią na pytanie o to jak wybrać zegarek sportowy dla większości amatorów aktywnego trybu życia są zegarki multisport. Jak sama nazwa tej kategorii wskazuje, są to urządzenia wspomagające aktywność różnego rodzaju. Mogą się przydać zarówno w trakcie codziennego joggingu, jak i podczas jazdy na rowerze. Część z nich jest wsparciem także w treningu fitness albo w ćwiczeniach na basenie.

Zegarki multisport są z natury uniwersalne, co jest ich zaletą, ale może być i wadą. Zwłaszcza w przypadku tańszych modeli, może się okazać, że zegarek nie spełni Twoich wygórowanych oczekiwań. Jeżeli mocno stawiasz na kolarstwo i masz już cały zestaw czujników zamontowanych przy rowerze, musisz pamiętać, że nie każdy zegarek multisport będzie w stanie je obsłużyć. To samo dotyczy pływania. Niektóre multisporty nie są np. w stanie trafnie ocenić stylu pływackiego przez co podają błędne dane dotyczące odległości czy ilości ruchów.

Wodoodporny smartwatch – można pływać?

A skoro o sportach wodnych mowa, czy ze smartwatchem można pływać? Zapewne nie zdziwi Cię odpowiedź, że wszystko zależy od modelu. Co jednak ważne, trzeba rozróżnić wodoodporność od tzw. odporności na zachlapanie. Niestety zdarza się, że nawet w sklepach ze sprzętem elektronicznym te właściwości są mylone. Efekt? Zegarek, który wg specyfikacji był wodoodporny psuje się po zanurkowaniu kilka razy na basenie. Każdy, kto zastanawia się jak wybrać zegarek sportowy powinien zdać sobie sprawę z tego, że odporność na zachlapanie oznacza to, że urządzenie dobrze zniesie deszcz czy przypadkowe oblanie wodą podczas popijania w trakcie treningu. Nie będzie jednak w stanie przetrwać długotrwałego zanurzenia.

Niektóre zegarki można też zanurzać, ale bez używania przycisków pod wodą. Warto doczytać dokładniej przed zakupem, co wolno, a czego lepiej nie robić!

Sprawdź zanim kupisz

Przed wydaniem pieniędzy warto nie tylko sprawdzić dokładne informacje o wodoodporności, ale najlepiej również przymierzyć zegarek sportowy, który chcesz wybrać. Jeżeli urządzenie ma Ci służyć również na co dzień, z pewnością chcesz, by dobrze się prezentowało. Pod tym względem nie można do końca ufać zdjęciom sprzętu elektronicznego. Czasem superdesignerski model na żywo wygląda jak kawałek taniego plastiku, a duża tarcza na zdjęciu w rzeczywistości jest niewielka i niewyraźna.

Dobrze, gdy producenci proponują zegarki w kilku rozmiarach, a także w wersji damskiej i męskiej. Uniwersalne modele mogą się wydawać nieco zbyt delikatne na męski nadgarstek. Ponadto radzimy przymierzyć także ewentualne dodatkowe elementy kupowane z zegarkiem sportowym. Na przykład paski piersiowe do pomiaru tętna mogą się okazać zbyt luźne na szczupłą sylwetkę.

Skąd wziąć regulamin do sklepu internetowego?

0

Każdy sklep internetowy powinien mieć regulamin, politykę prywatności oraz politykę cookies. Użytkownik musi mieć wgląd do wszystkich tych dokumentów, a w razie ewentualnych sporów prawnych stają się one ważnym elementem postępowania. Słowem, nie powinieneś ruszać ze sprzedażą bez gotowego regulaminu.

Ale skąd wziąć regulamin do sklepu internetowego? Jest na to kilka sposobów.

Gotowe wzory regulaminów

Wystarczy krótki research w Google, by znaleźć gotowe wzory regulaminów dostępne całkowicie za darmo. Udostępniają jest np. niektóre portale prawnicze oraz blogerzy. Taki dokument możesz uzupełnić własnymi danymi i wrzucić na stronę sklepu.

Oczywiście dotyczy to WYŁĄCZNIE regulaminów publikowanych z wyraźnym zezwoleniem na powielanie. Nie możesz po prostu wejść na dowolny regulamin innego sklepu i sobie go skopiować. Podobnie, jak inne treści na stronie, tak i regulamin jest utworem autorskim i podlega ochronie prawnej. Inny słowy, powielanie regulaminu jest takim samym plagiatem, jak kopiowanie opisów produktów czy artykułów bez zgody autora.

Minusem tej metody na to, skąd wziąć regulamin do sklepu internetowego jest ryzyko, że nie doprecyzujemy wystarczająco mocno niektórych punktów albo zawrzemy w regulaminie klauzule, które aktualnie są już niedozwolone. A ta ostatnia rzecz niestety zmienia się dość często. Konsekwencje? Przegrane sprawy sądowe w przypadku konfliktu ze wścibskim klientem. Zdarzają się też nieuczciwe biura prawnicze, które specjalizują się w wyszukiwaniu sklepów ze złymi regulaminami, a następnie zgłaszają je do sądu, by zarobić na odszkodowaniach. Szansa na spotkanie takich prawniczych cwaniaków jest niewielka, ale istnieje.

Internetowi prawnicy

Bezpieczniejszą alternatywą są prawnicy. Najlepiej tacy, którzy specjalizują się we współpracy z e-commerce. Wykształcony prawnik jest o tyle dobrą odpowiedzą na pytanie o to, skąd wziąć regulamin do sklepu internetowego, że może przygotować dokument indywidualnie na Twoje potrzeby. To duża zaleta zwłaszcza w przypadku sklepów z nietypowym asortymentem czy sposobem prowadzenia sprzedaży.

Prawnik ma też tę zaletę, że może wziąć na siebie odpowiedzialność za pilnowanie klauzul niedozwolonych i aktualizowanie regulaminu, gdy będzie to niezbędne. W razie problemów, to prawnik będzie odpowiadać za ewentualne straty.

Takie rozwiązanie ma oczywiście swoją cenę. Przygotowanie podstawowych dokumentów to koszt kilkuset złotych.

Sklepy z regulaminami

Skąd jeszcze można wziąć regulamin do sklepu internetowego? Ze stron oferujących sprzedaż regulaminów przygotowanych według schematu. Niektóre serwisy prawnicze oferują znacznie tańsze przygotowanie dokumentów niż usługa pojedynczego prawnika. Możesz w nich kupić regulamin niemal tak, jak w sklepie internetowym. Niestety uproszczony system ma też tę wadę, że nie można tu zamówić dodatkowej opieki a przygotowanie bardziej złożonego dokumentu będzie droższe albo niemożliwe.

Gotowe platformy sklepowe

Ułatwione zadanie mają osoby korzystające z platform sklepowych czy serwisów proponujących prowadzenie sklepu w ramach opłaty abonamentowej. W tym wypadku nie trzeba się zastanawiać skąd wziąć regulamin do sklepu internetowego, bo jest on częścią oferty – dostajesz go w pakiecie z pozostałymi rozwiązaniami dla sklepu.

Regulamin dla zagranicznego sklepu internetowego

A może chcesz prowadzić sklep internetowy za granicą, np. w języku angielskim i z domeną co.uk? W takim wypadku (zwłaszcza, gdy sklep będzie na zagranicznym hostingu), powinieneś zadbać o regulamin dostosowany do prawa danego kraju. Skąd zdobyć taki dokument, zwłaszcza, jeżeli nie znasz dobrze języka?

Najłatwiej będzie wykorzystać międzynarodowe platformy do szukania usługodawców (jak np. Freelancer.com), a następnie wybrać prawnika, który zaoferuje odpowiednią cenę. Warto przy tym zwrócić uwagę, czy wykonawca faktycznie pochodzi z kraju, w którym chcesz działać.

Jeżeli dobrze znasz język, możesz też przeszukać oferty prawników w wybranym państwie lub zajrzeć na lokalne portale ogłoszeniowe.

Co może smartwatch? Jakie funkcje mają inteligentne zegarki?

0

Nie sposób nie zauważyć, że w kategorii smartwatchy znajdują się urządzenia o bardzo różnym stopniu zaawansowania. Początkujący użytkownik, który chce znać odpowiedź na pytanie, co może smartwatch, powinien zdać sobie sprawę z tego, że w sklepach może znaleźć urządzenia z dwóch mocno odmiennych kategorii. O czym dokładnie mowa?

Jakie funkcje mają smartwatche?

Większość osób pod pojęciem smartwatcha rozumie urządzenie, które przypomina miniaturowego smartfona z paskiem od zegarka. Jedne smartwatche mają design nowoczesnych gadżetów, inne starają się „udawać” klasyczne zegarki ręczne. Modele tego rodzaju są wyposażone w:

  • ekran dotykowy LCD/OLED
  • system Android Wearable lub Tizen (albo watchOS) w przypadku Apple Watchy
  • możliwość instalowania aplikacji (podobnie jak na telefonie)

Po co Ci zegarek, który ma podobne funkcje jak smartfon? Wiele osób kupuje smatwatche, by nie sięgać co chwilę do kieszeni po telefon – smartwatch może być sparowany ze smartfonem i powiadamiać Cię o nowych SMS-ach, mailach czy przychodzących połączeniach głosowych. Przez niektóre zegarki można też rozmawiać.

Ważną częścią odpowiedzi na pytanie o to, co może smartwatch są również funkcje sportowe. Większość urządzeń jest zaopatrzona w krokomierz oraz aplikację do liczenia kalorii. Można też zintegrować zegarek z „asystentami treningu” – aplikacjami, które podliczają wyniki, pozwalają na przeglądanie statystyk i podpowiadają kolejne etapy treningu.

Zegarki z funkcjami smart

Typowy smartwatch opisaliśmy powyżej. Obok nich istnieją jeszcze modele nazywane przez niektórych zegarkami z funkcjami smart czy zegarkami sportowymi.

Zasadnicza różnica polega na tym, że zegarki z funkcjami smart nie mają zaawansowanych ekranów dotykowych, a liczba funkcji jest najczęściej okrojona do tych, które mają znaczenie dla sportowców. Co może smartwatch tego rodzaju? Na przykład policzyć kroki, oszacować liczbę spalonych kalorii czy monitorować sen. Zegarek może być dostępny z dedykowaną aplikacją, która pozwoli Ci na zestawianie sportowych statystyk. Sportowe modele mogą sprawdzić się podczas biegania i jazdy na rowerze, ale również podczas pływania lub ćwiczeń fitness.

Dlaczego jednak miałbyś kupować okrojonego smartwatcha zamiast jego „pełnej” wersji? Pierwsze co nasuwa się na myśl to kwestia ceny. Nie jest to jednak właściwy trop. Zegarki z funkcjami smart mają podobne ceny, jak „typowe smartwatche”. Wobec tego jak to możliwe, że ktoś chce w ogóle je kupować? Okazuje, że odpowiedź na pytanie to co może smartwatch nie musi zawsze oznaczać szerokiego wachlarza funkcji smartfona, by zainteresować odbiorców. Są co najmniej dwa ważne powody, które mogą przekonać konsumentów do wyboru prostszego zegarka:

  • Czas pracy na baterii zegarka z funkcjami smart to zwykle co najmniej pół roku. Taki sprzęt działa podobnie, jak tradycyjny zegarek – na baterię guzikową. Smartwatche z ekranami dotykowymi i zaawansowanym systemem operacyjnym trzeba zazwyczaj ładować co kilka dni (a w niektórych przypadkach nawet codziennie).
  • To eleganckie zegarki z klasyczną tarczą – miłośnicy tradycji nigdy nie dadzą się przekonać, by zastąpić tarcze i fizyczne wskazówki ekranem LCD czy OLED.

Podsumowanie

Smartwatche to bardzo niejednolita kategoria urządzeń, a dwie główne grupy opisaliśmy powyżej. Kupując smartwatcha przyjrzyj się dokładnie jakie funkcje oferuje dany model. Warto dodać, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Nie brakuje użytkowników, którzy kupują zaawansowany zegarek z systemem Android czy Tizen, a następnie… korzystają tylko z funkcji sportowych, bo ciągłe powiadomienia o mailach, SMS-ach i telefonach okazują zbyt irytujące, a obsługa większości aplikacji jest wygodniejsza na smartfonie.

ZOBACZ TEŻ