Quadrocoptery i inne pojazdy latające wyposażone w większą liczbę śmigieł (hexacoptery i octocoptery) to popularny sprzęt do celów rozrywkowych i profesjonalnych. Jeśli dopiero poznajesz świat tych latających modeli i oglądasz drony w sklepie, zanim podejmiesz decyzję zakupową i zdecydujesz się na wybór konkretnego modelu, zwróć uwagę na kilka podstawowych elementów, które będą miały największy wpływ na wygodę obsługi tego typu urządzenia. Jakie to elementy?

Konstrukcja urządzenia

Najpopularniejszą konstrukcją w świecie dronów są quadrocoptery, czyli urządzenia wyposażone w cztery niezależne od siebie śmigła. Dzięki możliwości sterowania każdym ze śmigieł dron może poruszać się w dowolnym kierunku. Może lecieć do góry i w dół, do przodu i do tyłu, w lewo i w prawo. Nauka sterowania dronem może zająć chwilę czasu, dlatego początkująca osoba powinna zaopatrzyć się w sprzęt o solidnej konstrukcji. Oglądając drony w sklepie, warto zwrócić uwagę na modele wykonane z lepszej jakości materiałów (z twardego tworzywa sztucznego), wyglądające na solidne, a także te, do których producent dołączył części zapasowe, przede wszystkim dodatkowe śmigła.

Większość dronów w sklepach z zabawkami czy modelami to sprzęt do zastosowań rekreacyjnych, hobbystycznych i ich konstrukcja nie jest zbyt wytrzymała. Na szczęście nawet wśród quadrocopterów w cenie do kilkuset złotych znaleźć można modele o solidnej budowie, odporne na upadki i uderzenia o twarde powierzchnie.

Czas lotu

To jeden z najważniejszych aspektów technicznych, który w największym stopniu przekłada się na atrakcyjność i bezpieczeństwo zabawy. Zasadniczo możemy przyjąć, że im dłuższy czas lotu, tym lepiej. Dlatego przyglądając się dronom w sklepie z tego typu sprzętem, szukaj modeli oferujących możliwie długi czas lotu (10-15 minut to minimum). Oczywiście szybkość zużycia baterii zależy również od warunków pogodowych, przede wszystkim od siły wiatru, a także rodzaju ewolucji, jakie wykonuje dron. Dlatego dla zwiększenia komfortu zabawy warto od razu dokupić do quadrocoptera dodatkową jedną lub dwie baterie.

Sterowanie dronem

Wiele prostych modeli dronów sterowanych jest przy pomocy smartfona, na którym instalujemy odpowiednią aplikację. W praktyce wygodniejszym rozwiązaniem będzie jednak kupno modelu wyposażonego w osobny kontroler lotu, najlepiej z ekranem wyświetlającym w czasie rzeczywistym obraz z kamery podwieszonej pod dronem. Wybierając drony w sklepie, warto zapytać sprzedawcę, czy do urządzenia dołączony jest kontroler, czy jest on jedynie sterowany przez smartfona. W tym drugim przypadku tańsze modele quadrocopterów dość często gubią sygnał, co prowadzi do utraty kontroli nad kierunkiem ich lotu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here