Co powinieneś wiedzieć o telefonach VoIP

Słyszałeś o funkcjonalnościach telefonów VoIP? Być może korzystałeś już z tej technologii, a być może dopiero planujesz wprowadzić ją do swojej firmy. Jeśli szukasz kompleksowych informacji na jej temat – ułatwimy ci zadanie. W niniejszym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o telefonach VoIP na biurkowych i innych – tak, byś mógł zdecydować, czy to rozwiązanie idealne dla ciebie.

Telefony VoIP na biurkowe – co to jest?

Zacznijmy od podstaw, a więc od rozwinięcia skrótu VoIP. Otóż pełna nazwa tej technologii to Voice over Internet Protocol, czyli w wolnym tłumaczeniu głos przesyłany za pomocą Internetu. Jak więc już sama nazwa wskazuje, telefony VoIP tym różnią się od standardowych, podłączanych do sieci telefonicznej, że w tym przypadku nośnikiem sygnału jest Internet. 

Prosta dedukcja każe nam sądzić, że w takim przypadku rozmowy stają się dużo tańsze. To prawda, dlatego telefony VoIP na biurkowe coraz częściej pojawiają się w polskich firmach. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach, kiedy mamy super szybki Internet, jakość połączeń jest o wiele bardziej zadowalająca, niż w przypadku standardowych telefonów. Jest to spowodowane między innymi tym, że głos jest przesyłany cyfrowo. Wybierając aparat renomowanej mamy zatem pewność, że rozmowa przebiegnie bez zakłóceń technicznych. 

Aparaty VoIP wyglądają z zewnątrz tak samo, jak zwykłe telefony – dlatego ich obsługa nie sprawia problemu, jest bardzo intuicyjna. Możemy odbierać połączenia od kilku osób naraz, nagrywać rozmowy, czy korzystać z poczty głosowej lub trybu głośnomówiącego. Telefony VoIP na biurkowe zajmują mało miejsca, więc nie odczujemy za bardzo ich obecności w przestrzeni roboczej.

Dla kogo telefony VoIP będą dobrą alternatywą?

Telefony VoIP są dziś używane zarówno przez osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa. Zdecydowanie większość modeli jest jednak zakupywana do firm. Klienci indywidualni korzystają z nich głównie do rozmów z rodziną, szczególnie jeżeli znajduje się ona zagranicą – ze względu na wysokie opłaty sieci telefonicznych, wykonywanie połączeń na drugi kontynent mogłoby się zakończyć finansową katastrofą. Z kolei przedsiębiorstwa doceniają nie tylko obniżenie kosztów, ale i lepszą jakość dźwięku oraz możliwość prowadzenia szybkich rozmów. Telefony VoIP na biurkowe przydają się szczególnie w call center, w sekretariacie, czy w komunikacji pomiędzy poszczególnymi działami. 

Telefony VoIP – jaki wybrać?

Wybierając telefon VoIP musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim podłączenie do sieci – zazwyczaj przez gniazdo Ethernet lub bezprzewodowo do routera. Szukajmy modeli oznaczonych pojęciem HD Voice – wtedy będziemy mieć pewność, że dźwięk będzie czysty i dobrze słyszalny. Nie bez znaczenia jest podświetlany wyświetlacz – najlepiej im większy, tym lepszy. Wskazane jest również, by tego typu telefon współpracował z takimi programami jak Skype dla firm czy Office 365. Oczywiście powinien posiadać możliwość prowadzenia kilku rozmów na raz, książkę telefoniczną, nagrywanie rozmowy, czy opcję telekonferencji. Najlepsze aparaty na rynku posiadają wszystkie te funkcje.

Telefony VoIP na biurkowe to popularny wybór wśród przedsiębiorców, ale też coraz częstszy wśród osób prywatnych. Początkowa cena zakupu szybko się zwraca ze względu na niższe koszta użytkowania. Niebywałym plusem jest również łatwość użytkowania oraz jeszcze łatwiejszy montaż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here