Co w polityce – czy Donald Trump wygra następne wybory?

Donald Trump jest jednym z tych prezydentów Stanów Zjednoczonych, wobec których wyrażenie „kontrowersyjny” raczej nigdy nie jest eufemizmem. Zbliżające się wybory prezydenckie w 2020 roku będą wyjątkowym sprawdzianem dotychczasowych umiejętności politycznych prezydenta.

Kto wygra wybory prezydenckie w USA w 2020 roku?

Zastanawiając się, co w polityce aktualnie się dzieje, często ogranicza się tylko do polityki krajowej. Tymczasem polityka międzynarodowa i polityka Stanów Zjednoczonych bywa nie mniej, a czasem nawet bardziej, interesująca.

Donald Trump pełni funkcję prezydenta od 2016, kiedy w wyborach nieoczekiwanie pokonał kandydatkę Partii Demokratycznej, Hillary Clinton. Z licznych zapowiedzi prezydenta jasno wynika, że nie tylko z pewnością będzie kandydował w następnych wyborach prezydenckich w 2020 roku, ale również zamierza je wygrać.

Dotychczasowe sondaże krajowe, przeprowadzane przez takie podmioty, jak m.in. FOX News, Survey USA czy Rasmussen Reports, nie pozostawiają złudzeń – według nich każdy z konkurentów pokonałby obecnego prezydenta, gdyby wybory odbyły się w najbliższym czasie.

Do głównych rywali politycznych, którzy już są w trakcie realizowania kampanii wyborczej, należą Elizabeth Warren, Bernie Sanders, Joe Biden i Kamala Harris. Wszyscy politycy należą lub są blisko związani z Partią Demokratyczną. Należy jednak pamiętać, że podobną sytuację odzwierciedlały sondaże chociażby przed drugą kadencją Barracka Obamy, który mimo ich ostatecznie zwyciężył i objął drugą kadencję.

Czynniki wpływające na wybór przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych

Nie ulega wątpliwości, że jednym z ważniejszych kwestii, które mogą zadecydować o zwycięstwie lub porażce Donalda Trumpa, jest gospodarka Stanów Zjednoczonych. Obecne łagodne ceny zmian towarów i usług konsumpcyjnych oraz dość stabilny realny wzrost produktu krajowego brutto (PKB), oscylujący wokół 2%, stwarzają dobrą koniunkturę dla rynku amerykańskiego i światowego.

Mimo to ważne indeksy giełdowe, jak np. S&P500, za kadencji Donalda Trumpa przeżywają istne zawirowania. Coraz większe wątpliwości i zmiany nastrojów inwestorów spowodowane są trwającą wojną handlową pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Zapowiedzi dalszych ceł, następnie ich anulacja, po czym wznowienie zaostrzania polityki celnej to rozwój zdarzeń, który przez ostatni czas powtarzał się już kilkukrotnie. Dalszy rozwój wypadków właśnie na tym obszarze może być kluczowym czynnikiem decydującym o tym, kto zostanie czterdziestym szóstym prezydentem USA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here