Przeglądasz sobie w najlepsze strony internetowe, a nagle zamiast kolejnej podstrony wyskakuje biały ekran. Kursor zaczyna „mielić”, a Ty zirytowany czekasz… No właśnie na co? Co zrobić, gdy program się zawiesił? Zatrzymanie pracy może się zdarzyć w każdej aplikacji. Jak wtedy działać?

Zamknięcie programu

Jeżeli nie spieszy Ci się szczególnie, a boisz się, że możesz utracić dane z programu, możesz po prostu poczekać. To że program się zawiesił nie oznacza, że już można go tylko wyłączyć. Zdarza się, że aplikacja wraca do prawidłowego działania po kilku, a nawet kilkunastu minutach. Oczywiście bywa również tak, że czekasz pół godziny, a następnie program i tak trzeba wyłączyć, bo nie udało mu się ruszyć.

Dlatego najczęstszą odpowiedzią na pytanie o to, co zrobić, gdy program się zawiesił jest zamknięcie aplikacji. Jako że program nie odpowiada, trzeba go wyłączyć „na siłę”. W jaki sposób można to zrobić?

Najpierw spróbuj po prostu kliknąć ikonę „x”, czyli standardowego iksa od zamykania programów. Po jednym lub dwóch kliknięciach może pojawić się dodatkowe okienko, w którym można wybrać opcję czekania na odpowiedź programu lub zamknięcie. Kliknij w ten drugi wariant i chwilę poczekaj.

Jeżeli to nie poskutkuje, czas uruchomić menadżera zadań. Naciśnij na klawiaturze ctrl + shift + esc (wszystkie trzy przyciski trzeba nacisnąć w tym samym czasie, a nie po kolei). Pojawi się okienko menadżera. W pierwszej zakładce „Procesy” znajdziesz listę wszystkich programów, które są w tej chwili uruchomione. Zobaczysz zarówno „Aplikacje”, jak i „Procesy w tle”. Co zrobić, gdy program się zawiesił? Znajdź tu aplikację, która nie odpowiada i kliknij na nią prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz z menu opcję „Zakończ zadanie”. Jeżeli to również nie pomoże, znajdź procesy związane z tą aplikacją i zakończ je w taki sam sposób.

Czasem znalezienie procesów nie jest łatwe, bo mają one inne nazwy niż sam program. Niemniej, możesz posiłkować się ikonkami. Uważaj, by nie zamykać „na ślepo” różnych procesów. Może się zdarzyć, że wyłączysz proces ważny dla działania systemu i komputer uruchomi się automatycznie od nowa.

Jak odzyskać dane?

Gdy zamykasz program za pomocą menadżera zadań lub w jakikolwiek inny awaryjny sposób, najprawdopodobniej po ponownym włączeniu aplikacji zobaczysz nowe okno, np. czysty dokument, nowy projekt czy stronę startową. A co zrobić, gdy program się zawiesił, a chcesz odzyskać poprzednią sesję? Trudno podać instrukcję dla wszystkich programów, ale słowem kluczem jest w tym przypadku backup. To nic innego, jak kopia zapasowa dokumentów.

Wiele aplikacji automatycznie zapisuje kopię zapasową. Czasem jest ona przywracana automatycznie po włączeniu programu – pojawia się komunikat z pytaniem o to, czy przywrócić poprzedni plik. Jeżeli tak się nie stanie, sprawdź folder, w którym zainstalowałeś program. Możliwe, że będzie tam katalog o nazwie backup, w którym znajdą się ostatnio zapisywane kopie zapasowe.

Sprawa jest nieco łatwiejsza w przypadku przeglądarek internetowych. W tym przypadku najczęściej wystarczy wejść w historię i kliknąć opcję „przywróć ostatnio zamknięte karty” lub „przywróć poprzednią sesję”. Możesz też znaleźć w historii pojedyncze strony, które chcesz ponownie otworzyć.

Nie uruchamiaj komputera od nowa

Co zrobić, gdy program się zawiesi? Być może przychodzi Ci do głowy również uruchamianie komputera od nowa. Nie jest to jednak najlepsze wyjście, ponieważ podczas ponownego rozruchu mogą być usunięte niektóre pliki tymczasowe, które pozwolą na łatwe odzyskanie danych w przypadku restartu samego programu.

Możesz natomiast spróbować wykonać ponowny rozruch komputera, gdy okaże się, że zawieszony program nie chce uruchomić się ponownie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here