druk fleksograficzny

W Polsce druk fleksograficzny cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ale pomimo tego wiele osób nie ma zielonego pojęcia czym on tak naprawdę jest. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Fleksografia od a do z

Fleksografia to bardzo popularna technika druku wypukłego nie tylko elastycznymi formami drukowymi, ale również ciekłymi farbami szybkoschnącymi. Główną cechą charakterystyczną fleksografii jest występowanie wypukłej formy drukowej, która wykonana jest z polimeru albo z gumy.

Dzięki nietypowej formie druku metoda ta doskonale sprawdzi się nawet na podłożach, które nie są idealnie równe. Druk fleksograficzny jest w chwili obecnej jedną z najbardziej uniwersalnych techniki druku. Olbrzymia popularność wynika nie tylko z szerokiego zastosowania, ale również z dość niskich kosztów samego druku. Warto wspomnieć także o tym, że niższe koszty nie mają nawet najmniejszego wpływu na jakość druku.

Technologia druku fleksograficznego

Jeszcze kilka lat temu druk fleksograficzny kojarzony był wyłącznie z wytwarzaniem opakowań do niskiej jakości produktów spożywczych. W dzisiejszych czasach technologia ta bardzo szybko się rozwinęła, dzięki czemu można ją wykorzystać na wielu innych sektorach produkcji.

W chwili obecnej druk fleksograficzny wykorzystywany jest na przykład do druku etykiet i wysokiej jakości opakowań elastycznych. Nie można zapominać także o torebkach plastikowych, opakowaniach shrink-wrap albo opakowaniach tekturowych.

Jak wygląda druk fleksograficzny?

Proces druku fleksograficznego znacząco różni się od tego, z którym mieliśmy do czynienia jeszcze kilka lat temu. Większy nacisk kładziony jest na kontrolę produkcji, dzięki czemu znacząco poprawia się jakość wydruków.

W dzisiejszych czasach większą uwagę zwraca się także na samo ustawienie maszyny, płyty i podłoża. Dzięki nowoczesnym technologiom znacząco polepszyła się także efektywność produkcji. Współczesne maszyny fleksograficzne są w stanie zagwarantować druki z rozdzielczością, która zbliżona jest do offsetu. Nowoczesne maszyny coraz częściej wyposażone są w specjalne zespoły lakierujące, dzięki którym można uszlachetnić druk. Fleksografia z miesiąca na miesiąc odgrywa coraz większą rolę w poligrafii branży opakowaniowej.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Eticod.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here