inwentery hybrydowe

Falownik hybrydowy jest połączeniem klasycznego falownika sieciowego i falownika offgridowego. Pozwala na podłączenie modułów fotowoltaicznych oraz baterii akumulatorów, dzięki czemu zyskujemy możliwość magazynowania nadwyżek energii w akumulatorach oraz zasilanie wybranych odbiorów w przypadku braku zasilania z sieci elektroenergetycznej.

Inwerter wielofunkcyjny

Inwertery hybrydowe pozwalają na pracę w różnych trybach. W trybie automatycznym falownik sam decyduje o przepływie i wykorzystaniu energii. W pierwszej kolejności stara się wykorzystać produkowaną energię, zasilając odbiory przyłączone do instalacji lub magazynując energię w akumulatorach. W innym trybie możemy sami ustawić godziny ładowania i rozładowywania akumulatora, dzięki czemu, nawet w przypadku niskiej produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej, możemy naładować baterie prądem z tańszej taryfy i wykorzystać go w przypadku zwiększonego zapotrzebowania. Ponadto inwertery hybrydowe pozwalają na pracę instalacji w przypadku braku zasilania z sieci elektroenergetycznej. W takiej sytuacji obiory zasilane są w pierwszej kolejności z instalacji fotowoltaicznej, a gdy zużycie przewyższa chwilową produkcję, brakująca energia zostanie pobrana z akumulatora.

Zalety inwerterów hybrydowych

W pierwszej kolejność warto wymienić zwiększenie zużycia własnego produkowanej energii, co istotne nadwyżki nie trafiają do sieci, nie tracimy 20 lub 30% na magazynowaniu w sieci elektroenergetycznej. Inną zaletą jest praca w przypadku braku zasilania z sieci elektroenergetycznej, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa. Nie można zapominać również o magazynowaniu nadwyżek energii w akumulatorach, które pozytywnie wpływa na napięcie sieci (nie powoduje podwyższania napięcia). Dodatkowo niebywałą zaletą jest praca w trybie klasycznego falownika i możliwość późniejszej rozbudowy. Jeśli w danym momencie  budżet nie pozwala nam na zakup całego systemu hybrydowego, możemy zbudować klasyczną, sieciową instalację fotowoltaiczną w oparciu o falownik hybrydowy z myślą o późniejszej rozbudowie. W momencie, gdy taką instalację doposażymy w bank akumulatorów, zyskamy pełną funkcjonalność, jaką daje instalacja hybrydowa.

Jak podłączyć falownik hybrydowy?

Montaż falowników hybrydowych w większości przypadków będzie wymagał przebudowy instalacji elektrycznej bądź rozdzielnicy głównej. Musimy bowiem podzielić obwody na takie, które wymagają ciągłości zasilania (rezerwowane) i takie, które będą zasilanie w klasyczny sposób, czyli takie, które po wyłączeniu zasilania z sieci elektroenergetycznej, zostaną pozbawione zasilania. Oprócz tego do falownika hybrydowego podłączamy moduły fotowoltaiczne, zwykle w standardowy sposób oraz baterię akumulatorów.

Instalacja hybrydowa – podsumowanie

Instalacja hybrydowa daje użytkownikowi wiele zalet. Ponadto biorąc pod uwagę zmiany w sposobie rozliczania nadwyżek energii z instalacji fotowoltaicznych, możliwość magazynowana wyprodukowanej energii, wydaje się być dobrym rozwiązaniem zwiększającym opłacalność takiej inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here