Druk 3D z tworzywa sztucznego ABS

W zastosowaniach hobbystycznych, a także profesjonalnych przy wytwarzaniu prototypów techniką druku 3D, najpopularniejszymi filamentami są PLA i PETG. Niemniej jednak, kiedy chcemy wydrukować obiekt, który będzie bardziej odporny termicznie i mechanicznie, to zdecydowanie nie można przejść obojętnie obok filamentu, jakim jest tworzywo sztuczne ABS – plastik do drukarki 3D.

ABS – filament wielozadaniowy 

W niniejszym artykule prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące właściwości filamentu ABS oraz warunki niezbędne do prawidłowego drukowania obiektów z tego filamentu.

Filament ABS do druku 3D – wszechstronny, praktyczny i wytrzymały

Plastik do drukarki 3D, czyli filament ABS, jest wykonany z tworzywa sztucznego – terpolimeru akrylo-nitrylo-butadieno-styrenowego. Wykorzystanie tego materiału na skalę przemysłową zostało zapoczątkowane już w początkach drugiej połowy XX wieku. Zastosowanie tworzywa sztucznego ABS w motoryzacji i areonautyce, pozwoliło na znaczną redukcję masy pojazdów poprzez zastąpienie elementów metalowych i w konsekwencji – redukcję zużycia paliwa. Po dziś dzień materiał ten cieszy się niesłabnącą popularnością, głównie z uwagi na niskie koszty produkcji oraz bardzo dobrą odporność na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Filament ABS wykazuje także znacznie wyższą temperaturę zeszklenia (ok. 100°C) względem PLA (ok. 60°C). Dzięki temu, obiekty 3D drukowane z ABS-u, znajdują zastosowanie w aplikacjach przeznaczonych docelowo do użytku w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych – zarówno w temperaturach pokojowych, jak i na zewnątrz, w upałach i mrozach. 

Wymagania sprzętowe dla drukowania z filamentu ABS

Aby obiekt wykonany z filamentu ABS na naszej drukarce 3D został jak najwierniej odwzorowany względem swojej postaci cyfrowej, musimy odpowiednio ustawić parametry robocze naszej drukarki 3D. Z uwagi na emitowanie oparów szkodliwych dla zdrowia podczas przetapiania filamentu ABS, zalecane jest drukowanie w zamkniętej komorze roboczej z doprowadzonym do niej systemem wentylacji odciągowej. Zamknięta komora robocza stanowi także izolację termiczną względem otoczenia zewnętrznego o znacznie różnej temperaturze względem filamentu podczas ekstrudowania – taki zabieg zmniejsza tendencje do kurczenia się obiektu podczas drukowania. Zanim rozpoczniemy proces drukowania z filamentu ABS, należy ustawić podgrzewanie stołu roboczego tak, aby jego temperatura została ustabilizowana pomiędzy 95°C a 110°C. Zalecane jest także nałożenie warstwy taśmy kaptonowej na stół roboczy, w celu polepszenia przyczepności obiektu wytwarzanego w procesie druku 3D. Pod względem wysokości temperatury druku, tworzywo sztuczne ABS jest bardziej wymagające od filamentu PLA, ponieważ podczas gdy dla filamentu PLA, dysza ekstrudera musi być rozgrzana do temperatury na poziomie zaledwie 200°C, drukując z filamentu ABS dla zachowania odpowiednich rezultatów, będziemy potrzebowali temperatury na poziomie 240°C. Jednak przy drukowaniu z filamentu ABS nie jest wymagane podłączenie dyszy hot end, a we większości drukarek 3D, wentylator chłodzący wystarczy doraźnie ustawić na ok. 10% – 20% maksymalnej wydajności.

Jak zapobiegać problemom mogącym potencjalnie wystąpić przy druku 3D z filamentu ABS?

Podczas drukowania z filamentu ABS, jednym z najczęstszych problemów, jakie możemy napotkać, jest wypaczanie obiektu. Takie zjawisko jest spowodowane opadaniem temperatury tworzywa sztucznego ABS, które chłodząc się z temperatury wytłaczania do temepratury pokojowej, kurczy się. Na to zjawisko jest szczególnie narażona pierwsza warstwa druku. Aby temu zapobiec, stosuje się podgrzewanie stołu roboczego, a dodatkowo pomaga zwiększenie temperatury roboczej ekstrudera o ok. 10°C – 20°C. Dodatkowym pomocnym zabiegiem, jest drukowanie w zamkniętej komorze roboczej, co znacznie zmniejsza negatywny wpływ temperatury pokojowej na jakość druku. Podczas drukowania 3D z filamentu ABS, należy także bezwzględnie przestrzegać bezpieczeństwa ze względów zdrowotnych. Podczas przetapiania filamentu ABS, wydzielają się szkodliwe opary, których wdychanie w dużych ilościach może być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia, zwiększając ryzyko zachorowania na nowotwory. Z tego względu, drukując z filamentu ABS, należy drukować w pomieszczeniach o dużej kubaturze i bardzo dobrej wentylacji. W celu maksymalnego zredukowania ryzyka przedostawania się oparów ekstrudowanego filamentu ABS, warto wyposażyć drukarkę 3D w system odprowadzania oparów na zewnątrz budynku, w skład którego wchodzi wentylator wyciągowy z dyfuzorem, filtr HEPA oraz rura odprowadzająca. Stosując wymienione wskazówki, zachowamy bardzo dobrą jakość druku, a co najważniejsze – bez narażania naszego zdrowia i życia.

$desc

Filament ABS do druku 3D odznacza się bardzo dobrymi właściwościami fizycznymi – odwiedź blog Botland i poznaj najważniejsze wskazówki praktyczne przy drukowaniu z ABS!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here