Elektrozaczepy – urządzenia elektromagnetyczne do zabezpieczenia drzwi i okien

Stosowanie elektrozaczepów w drzwiach lub oknach może przyczynić się do poprawy ich funkcjonalności i znacznie zwiększyć stopień bezpieczeństwa każdej nieruchomości – zarówno biura, jak i domu czy mieszkania. Czym są i jak działają elektrozaczepy?

Jak działają elektrozaczepy i kiedy warto w nie zainwestować?

Elektrozaczepy to urządzenia elektromagnetyczne, które zwykle składają się z trzech części: obudowy zewnętrznej, nawijanej na rdzeń elektromagnesu cewki oraz wyposażonej w układ dźwigni mechanicznych tzw. kotwicy. Zasada działania elektrozaczepów w gruncie rzeczy jest niezwykle prosta. Gdy prąd elektryczny natrafia na cewkę urządzenia, ta zwalnia dźwignię i automatycznie przez to podnosi kotwicę. Podniesienie kotwicy oznacza zwolnienie blokady. W takiej sytuacji po naciśnięciu na klamkę drzwi lub okno stają przed użytkownikiem otworem.

Elektrozaczep to urządzenie, dzięki któremu każda nieruchomość może stać się bardziej bezpieczna. Powszechnie implementowane są w różnego rodzaju biurach. Dostęp do danych pomieszczeń umożliwiają np. pracownicy recepcji za pomocą specjalnego przycisku. Dzięki temu posiada się pewność, że do niektórych pomieszczeń wejdą tylko osoby do tego powołane. Zastosowanie elektrozaczepów w oknach także znacznie zwiększa bezpieczeństwo domu, ponieważ utrudnia potencjalnemu złodziejowi dostanie się do środka.

Różne rodzaje elektrozaczepów

Na wstępie elektrozaczepy można podzielić na dwie grupy: standardowe (czasem zwane podstawowymi) i rewersyjne. Różnica jest banalna – przy standardowych drzwi normalnie są zamknięte, a na impuls elektryczny się otwierają. Elektrozaczepy rewersyjne, zgodnie z nazwą, działają odwrotnie. Urządzenia można podzielić również ze względu na rodzaj obudowy. Symetryczne mają uproszczoną formę, a ich montaż jest wyjątkowo łatwy. Elektrozaczepy asymetryczne mają niesymetryczny kształt i są trudniejsze w montażu. Z kolei produkty symetryczne wąskie przeznaczone są do bardzo cienkich drzwi.

Wybierając produkt z tej kategorii, warto spojrzeć, czy ma on dodatkowe możliwości. Jedną z nich jest blokada zapadki, która przydaje się, gdy z elektromagnesu nie pragnie się korzystać przez dłuższy moment. Innym rozwiązaniem jest sygnalizacja niedomknięcia drzwi lub okna. Jeszcze innym ciekawym dodatkiem może być funkcja pamięci elektrozaczepu, dzięki której stan zwolnienia drzwi lub okien jest podtrzymywany do czasu ich kolejnego zamknięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here