Fakty i mity o 5G

Wokół 5G narosło wiele nieprawdziwych teorii. Czym jest sieć piątej generacji? W jaki sposób wpłynie na naszą codzienność? Dlaczego technologia określana jest mianem „rewolucyjnej”? Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące sieci 5G.

5G – sieć piątej generacji

W dzisiejszym świecie coraz więcej urządzeń łączy się z internetem mobilnym. Do smartfonów i tabletów dołączyły urządzenia AGD, autonomiczne pojazdy, inteligentne budynki. Z tego powodu infrastruktura jest coraz bardziej obciążona. Sieć piątej generacji opracowana została jako następca obecnego standardu 4G. Wysoka przepustowość 5G umożliwi bezproblemowe korzystanie z internetu większej liczbie użytkowników i urządzeń. Sieć piątej generacji oferuje ogromną prędkość pobierania – nawet dziesięć razy wyższą niż sieci 4G. Ta technologia umożliwi dalszy rozwój Internetu Rzeczy i inteligentnych miast. Dzięki minimalnemu opóźnieniu przesyłanego sygnału sieć 5G umożliwi zdalne sterowanie robotami, wykonującymi zadania wymagające najwyższej precyzji, np. operacje chirurgiczne. Korzyści odczują też użytkownicy smartfonów – wyższa prędkość przesyłania danych to lepsza jakość wideo on-line i komfortowe korzystania z usług chmurowych.

Wiele pytań rodzi wpływ sieci 5G na zdrowie człowieka. Technologia wykorzystuje fale radiowe – tak samo jak poprzednie generacji sieci komórkowej. Fale wysyłane są przez stacje nadajnikowe i odbierane przez smartfony. Do tej pory nie dostarczono żadnych naukowych dowodów potwierdzających szkodliwy wpływ promieniowania elektromagnetycznego na ludzki organizm. Fale radiowe od lat są nieodłącznym elementem rzeczywiści – ich źródłem są m.in. wszechobecna instalacja elektryczna, a także popularne urządzenia: mikrofalówki, telewizory, laptopy.

Sieć 5G – kto może skorzystać?

Wdrożenie sieci 5G wymaga przygotowania ze strony operatorów, a także samych użytkowników. Dostawca usług telekomunikacyjnych musi dostosować infrastrukturę do nowej technologii. Z kolei użytkownicy muszą posiadać urządzenia oraz dostosowaną ofertę od operatora, które dostosowane są do pracy w sieci 5G. Nie wszystkie smartfony wspierają tę technologię. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli przygotowanych do pracy w sieci piątej generacji – są to m.in. iPhone 12, Samsung Galaxy S20+, Xiaomi Mi 10, Huawei P40.

Indywidualni i biznesowi klienci Orange mogą już wypróbować 5G na częstotliwość 2100 MHz. W zasięgu 5G Orange znajduje się już kilkanaście miast – m.in. Warszawa, Łódź, Wrocław, Poznań, Kraków, Kielce i Częstochowa. Z sieci piątej generacji może korzystać już blisko 6 milionów osób.. Z sieci piątej generacji mogą korzystać także użytkownicy Orange Flex: https://flex.orange.pl/oferta/5g.

Orange Flex – elastyczna oferta

Orange Flex to sieć w aplikacji, która wykorzystuje model subskrypcyjny. Swoim numerem zarządzasz za pomocą prostej aplikacji mobilnej. Za jej pomocą aktywujesz usługi i dokonujesz płatności. W Orange Flex do wyboru masz cztery Plany komórkowe. W ramach każdego z nich masz do dyspozycji nielimitowane rozmowy SMS-y, MMS-y w kraju i w roamingu w UE oraz paczkę danych: 15 GB, 30 GB, 50 GB lub 100 GB. W razie potrzeby możesz zmienić Plan i wielkość pakietu – zrobisz z poziomu aplikacji. W Orange Flex nie zużywasz danych podczas korzystania z popularnych mediów społecznościowych – m.in. z TikToka, Facebooka, Instagrama czy Twittera. Jest to możliwie dzięki bezpłatnej usłudze Social Pass. Z kolei Music Pass, Video Pass i Game Pass pozwolą Ci korzystać z multimediów on-line bez zużywania pakietu.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here