Jak korzystać z nawigacji w telefonie na rowerze

Nawigacje GPS zrewolucjonizowały poruszanie się w nieznanym sobie terenie. Obecnie praktycznie wszyscy korzystamy z nawigacji w telefonie, kiedy poruszamy się pieszo, a jeszcze częściej, kiedy poruszamy się rowerem i samochodem. O ile w przypadku samochodu większość osób nie ma wątpliwości co do funkcjonalności nawigacji, o tyle w przypadku rowerów nie wszyscy uważają nawigację za potrzebną. Czy słusznie? Postaramy się to sprawdzić.

Dlaczego warto używać nawigacji podczas jazdy na rowerze?

Podstawowym celem nawigacji podczas jazdy na rowerze jest wskazywanie nam odpowiedniej trasy do naszego celu. Jeśli dużo jeździmy rowerem, często po nieznanym sobie terenie z pewnością docenimy działanie nawigacji w telefonie. Nawigacja dokładnie pokaże nam gdzie dokładnie mamy skręcić oraz pokazuje nam bieżący przebieg trasy. Często nawet w naszej bliskiej okolicy zmuszeni jesteśmy korzystać z nawigacji albo z mapy, żeby się nie zgubić. Jeśli cały czas pokonujemy na rowerze nowe trasy, z pewnością przyda się nam nawigacja.

Specjalna nawigacja GPS czy nawigacja w telefonie?

Czasy, kiedy z nawigacji można było korzystać tylko za pomocą specjalistycznego urządzenia, już dawno minęły. Jeśli chodzi o rowery, tak jak w przypadku samochodów większość użytkowników decyduje się korzystać z nawigacji w telefonie. Rozwiązanie to jest tańsze oraz zdecydowanie bardziej praktyczne. Nawigacja w telefonie nie wymaga zakupu specjalistycznego drogiego urządzenia, a jedynie zakup taniego uchwytu rowerowego oraz instalację aplikacji na telefon. Istota działania w telefonie jest dokładnie taka samo jak w przypadku specjalnej nawigacji GPS. Na korzyść nawigacji w telefonie przemawiają zdecydowanie mniejsze koszty, jakie musimy ponieść, żeby z niej korzystać. Teoretycznie możemy obejść się bez uchwytu rowerowego na telefon, jednak naszym zdaniem uchwyty rowerowe przy niewielkim koszcie, zdecydowanie zwiększają nasze bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem.

Jaką aplikację z nawigacją na telefon wybrać?

Na rynku możemy znaleźć wiele aplikacji oferujących nawigację na telefon. Naszym zdaniem na uwagę zasługuje kilka z nich.

Jedną z ciekawszych aplikacji do poruszania się w terenie na rowerze jest Locus Map. Aplikacja dostępna jest w dwóch wersjach: podstawowej (bezpłatnej) oraz rozszerzonej (płatnej).  Największą zaletą tej aplikacji jest możliwość wgrania własnych map, które będą dla nas dostępne, nawet gdy będziemy offline. Locus Map to bardzo rozbudowana aplikacja, przez co czasem działa dosyć wolno, jednak w wersji pro użytkownicy są bardzo zadowoleni z jej działania.

Chyba najpopularniejszą nawigacją na telefon jest Google Maps. Zna ją zdecydowanie każdy, jednak nie wszyscy znają wszystkie funkcje, jakie nawigacja ma do zaoferowania. Bardzo ciekawym dodatkiem oferowanym przez Google Maps jest możliwość śledzenia naszej lokalizacji na bieżąco, przez osoby, którym udostępniliśmy odpowiedni link. Zaletą Google Maps jest też fakt, że aplikacja jest całkowicie darmowa.

Skoro wybór aplikacji już za nami, czas zastanowić się co zrobić z telefonem w trakcie jazdy na rowerze.

Telefon w czasie aktywności

Aplikacja wybrana, rower uszykowany i tu pojawia się pierwszy problem. Co zrobić z telefonem w trakcie jazdy? Nie można włożyć go do torby, ponieważ musimy na niego cały czas spoglądać, żeby nie przeoczyć skrętu i cały czas widzieć trasę. Trzymać go cały czas w ręce? Oprócz tego, że jest to bardzo niebezpieczne to nawet przy krótkich dystansach strasznie niewygodne. Najlepiej zamontować telefon na kierownicy. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzą nam uchwyty rowerowe.

Jaki uchwyt rowerowy wybrać?

Przy wyborze uchwytu rowerowego powinniśmy wziąć pod uwagę 2 główne czynniki. Pierwszym z nich są wymiary naszego telefonu. Zazwyczaj uchwyty rowerowe są tworzone w taki sposób, żeby szło je dopasować do wymiarów naszego telefonu. Jeśli znamy wymiary naszego telefonu, to wybieramy uchwyt, którego przedział regulacji pasuje do wymiarów naszego telefonu. Problem może pojawić się, jeśli zmienimy telefon na większy lub mniejszy. Uniwersalny uchwyt rowerowy GSM oferuje nam możliwość regulacji od 5 do 9 cm szerokości. Co najlepsze, wysokość telefonu w przypadku uchwytu uniwersalnego nie gra roli. Aby wybrać idealny produkt wejdź na stronę sklepu internetowego, gdzie można znaleźć uchwyty rowerowe.

Drugim z czynników jest bezpieczeństwo i prostota montażu. Uniwersalny uchwyt rowerowy GSM zapewnia obie te cechy. Zastosowanie elastycznego silikonowego uchwytu pozwala szybko i łatwo zamontować telefon. Do kierownicy telefon mocowany jest za pomocą regulowanego gumowego zapięcia. Stabilność uchwytu podczas jazdy zapewnia zastosowanie szerokiej taśmy.

Zastosowane rozwiązania w uniwersalnym uchwycie rowerowym GSM zapewniają stały dostęp do telefonu i bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here