Laptopy stały się szczególnie popularną formą osobistego komputera, głównie dzięki dużej mobilności. Nawet siedemnastocalowa stacja robocza może być wykorzystywana do dość wygodnej pracy w pociągu czy samochodzie. Niestety komputery przenośne mają też jedną dużą wadę, na którą producenci nadal nie mają rozwiązania. Mowa o krótkim czasie pracy na baterii. Większość laptopów wytrzyma maksymalnie 3-4 godziny. Nie pozostaje więc nic innego, jak zastanowienie się w jaki sposób oszczędzać baterię w laptopie? Poniżej prezentujemy kilka metod, które powinieneś wziąć pod uwagę.

Korzystaj z opcji oszczędzania energii

W każdym systemie operacyjnym znajdziesz opcje oszczędzania energii w ustawieniach. Warto z nich korzystać. Nie jest to tylko kosmetyczne narzędzie, ale realna pomoc w zużywaniu mniejszej ilości energii. Jeżeli chcesz, by Twój laptop działał na baterii dłużej, wykorzystaj tryb oszczędzania. Dostosuje on parametry pracy w taki sposób, aby Twój komputer nie marnował energii tam, gdzie jej nie potrzebuje. Zauważysz prawdopodobnie, że w trybie oszczędzania ekran zrobi się ciemniejszy. Jednak jeszcze ważniejsze zalety dotyczą wykorzystana procesora, którego taktowanie będzie zmniejszone. W celu oszczędzania baterii w laptopie system może również „usypiać” niektóre podzespoły, takie jak modem bluetooth.

Wykorzystaj automatyczne oszczędzanie energii

W ustawieniach oszczędzania energii możesz też wybrać tryby automatycznego przełączania schematów, zależnie od tego, czy komputer działa na baterii czy jest podłączony do sieci. Warto wykorzystać tę możliwość. Dzięki temu nie będziesz musiał za każdym razem zmieniać trybu ręcznie. W nowych systemach, automatyczne zmiany schematów oszczędzania są domyślnie włączone.

Schematy obejmują także usypianie laptopa po pewnym czasie nieobecności użytkownika. To również wygodna opcja – nie musisz pamiętać, by zawsze wstrzymywać system podczas dłuższej przerwy.

Zmniejsz jasność ekranu

Bardzo duży wpływ na energooszczędność ma jasność ekranu. Jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać baterię w laptopie podczas podróży pociągiem czy autobusem, zacznij od maksymalnego ściemnienia ekranu aż do poziomu, gdy jesteś jeszcze w stanie wygodnie działać. To przydatne zwłaszcza w trakcie sporządzania dokumentów w Wordzie czy Excelu, gdzie kontrast i tak jest duży, więc nawet na mocno ściemnionym ekranie można dość komfortowo pracować.

Dodajmy, że po zmniejszeniu poziomu jasności warto spróbować popracować choć chwilę nawet, gdy wydaje Ci się, że ekran jest za ciemny. Wygodny poziom jasności jest w dużej mierze kwestią przyzwyczajenia. Czasem po zmniejszeniu o kilka stopni, może Ci się wydawać, że praca będzie niewygodna, ale już pół godziny później uznasz, że działa się całkiem komfortowo.

Włącz tryb samolotowy

Efektywnymi pochłaniaczami energii są też wszelkie modemy bezprzewodowe, zwłaszcza wi-fi. Jeżeli więc nie potrzebujesz sieci ani bluetooth, uruchom tryb samolotowy w laptopie, a pasek baterii będzie schodził nieco wolniej.

Możesz też wyłączyć samo wi-fi za pomocą skrótu klawiszowego. Jeżeli tego nie zrobisz, Twój laptop będzie regularnie wykonywał skanowanie w poszukiwaniu nowych sieci, co niepotrzebnie obciąża baterię.

Nie używaj CD/DVD

W jaki sposób jeszcze oszczędzać baterię w laptopie? Jeżeli Twoje urządzenie jest wyposażone w stację CD/DVD, lepiej nie używać jej podczas pracy na baterii. Stacja wymaga ciągłego zasilania. Efektywniej wykorzystasz baterię, jeśli wcześniej skopiujesz niezbędne pliki do pamięci stałej.

Zmniejsz liczbę uruchomionych aplikacji

Laptop zużywa wiele energii, gdy wymagasz od niego pracy z wieloma aplikacjami w tym samym czasie. Jeżeli w tle włączyłeś muzykę albo film, piszesz w Wordzie, a w osobnym oknie masz przeglądarkę z wieloma kartami, bateria wyczerpie się szybciej niż w sytuacji, w której uruchamiałbyś te same programy po kolei. Dlatego jeśli nie musisz na bieżąco prowadzić konwersacji i chcesz oszczędzać baterię w laptopie, wyłącz przeglądarkę i pracuje w samym Wordzie. Po zapisaniu dokumentu, wyłącz edytor tekstu i wróć do rozmowy na Facebooku, czy innych działań, które wykonywałeś w sieci.

Warto też odwiedzić narzędzie MSConfig (Konfiguracja Systemu). To program, który pozwoli Ci sprawdzić, m.in. jakie aplikacje uruchamiają się razem ze startem systemu i jakie działają w tle. Część z nich jest prawdopodobnie niepotrzebna, więc możesz je deaktywować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here