Pojawienie się nowego członka rodziny, przeprowadzka, zmiana pracy, rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej – bez samochodu ani rusz! Skąd jednak wziąć pieniądze na zakup auta? Jaki sposób finansowania będzie najkorzystniejszy? Sprawdzamy!

Gotówka

Zakup auta za gotówkę to najszybsza, ale wbrew pozorom nie zawsze najkorzystniejsza opcja. „Pozbywając się” za jednym zamachem części, a czasem nawet wszystkich oszczędności, narażamy domowy budżet na przeciążenie w sytuacji kryzysowej. Nadprogramową gotówkę możemy zainwestować, decydując się na kredyt samochodowy, gotówkowy lub leasing.

Kredyt samochodowy

Kredyt udzielany wyłącznie na zakup pojazdu – nowego lub używanego. Charakteryzuje się dłuższym okresem spłaty niż kredyt gotówkowy. Jest także niżej oprocentowany. Kredyt możesz otrzymać zarówno na samochód osobowy, jak i dostawczy.

Aby otrzymać kredyt samochodowy, potrzebujesz przede wszystkim dokumentu potwierdzającego Twoją tożsamość oraz zaświadczenia o zarobkach. Decydując się na zaciągnięcie takiego kredytu, oprócz podstawowego, obowiązkowego dla każdego kierowcy ubezpieczenia OC, jesteś także zobowiązany do wykupienia polisy Autocasco (czyli popularnego AC), która stanowi poduszkę finansową chroniącą przed zdarzeniami losowymi takimi jak kradzież lub uszkodzenie, które nastąpiło z winy posiadacza pojazdu lub w wyniku działania sił przyrody czy osób trzecich. Najpopularniejszym sposobem zabezpieczenia takiego kredytu jest cesja praw z polisy AC oraz przewłaszczenie pojazdu. W przypadku droższych aut banki mogą wymagać także wkładu własnego. Spłacając zadłużenie, możesz wybrać kredyt z ratą miesięczną, balonową, którą płacisz raz w roku lub miesięczną i ostatnią balonową. O kredyt samochodowy, ze względu na niskie oprocentowanie, mogą się ubiegać również osoby nieco mniej zamożne bez nadmiernego przeciążania budżetu.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy możesz wziąć na dowolny cel. Finansując w ten sposób zakup samochodu, jesteś jego jedynym właścicielem, ale musisz być przygotowany na wyższe oprocentowanie, a co za tym idzie wyższą ratę kredytu.

Leasing

Leasing to umowa zawierana z bankiem lub firmą leasingową przez przedsiębiorcę, lub osobę fizyczną, która określa zasady użytkowania przedmiotu objętego leasingiem (w rozważanym przez nas przypadku pojazdu silnikowego). Aby wziąć auto w leasing, nie musisz prowadzić własnej działalności gospodarczej. Po zakończeniu umowy leasingowej samochód można zwrócić lub odkupić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here