Jak ograniczyć metraż przeznaczony pod sprężarkownię? Co zrobić, kiedy zakłada się wykorzystanie systemu sprężarek w różnych lokalizacjach? Wykorzystaj innowacyjne rozwiązanie i postaw na kontenerowe stacje sprężarek.

Sprężarki połączone z systemem uzdatniania powietrza mogą zajmować  w zakładzie produkcyjnym sporo miejsca. W zależności od skomplikowania systemu, liczby urządzeń wykorzystanych w systemie oraz stacji uzdatniania, magazynowania sprężonego powietrza itp. sprężarkowania może pochłaniać taką powierzchnię, która wymagać będzie stworzenia dodatkowych pomieszczeń dedykowanych na system produkcji sprężonego powietrza.

Dobudowanie dodatkowego pomieszczenia w zakładzie może mijać się z celem, szczególnie w sytuacjach, kiedy stacja sprężarek będzie przeznaczona do obsługi różnych procesów technologicznych znajdujących się w różnych lokalizacjach.

Rozwiązaniem jest zastosowanie kontenerowych stacji sprężarek.

Zalety kontenerowych stacji sprężarek

Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest mobilność. Stacja posadowiona w kontenerze może być z łatwością przemieszczana w miejsce, gdzie będzie potrzebna. Wystarczy wykorzystanie samochodu ciężarowego typu HDS, aby przenieść kontener i przewieźć w dowolne miejsce.

Kontenerowe stacje sprężarek znajdą także zastosowanie w zakładach, gdzie nie przewidziano miejsca wewnątrz obiektu na sprężarkownię. W ten sposób nie trzeba ograniczać miejsca przeznaczonego na produkcję czy usługi, a wystarczy podłączenie instalacji systemem rur z kontenerem.

Sprężarki to urządzenia, które mogą emitować wysoki poziom hałasu, przez co ich instalacja w bliskiej odległości od stanowisk pracy ludzkiej jest niepożądana. Sposobem na ograniczenie poziomu decybeli w pomieszczeniu jest umieszczenie urządzeń przeznaczonych do sprężania powietrza poza budynkiem, gdzie pracują ludzie.

Istotnym problemem dla eksploatacji sprężarek jest także problem wynikający z ciepła emitowanego przez urządzenia podczas pracy. Może ono podnosić poziom temperatury w pomieszczeniu do tego stopnia, że koniecznym będzie instalacja efektywnego systemu chłodzenia. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem może okazać się posadowienie sprężarkowni poza obiektem właściwym zakładu. Tu doskonale sprawdzą się kontenery.

Problemem może być także dostarczanie odpowiedniej ilości powietrza do sprężania lub jego nieodpowiednia czystość. Pobieranie powietrza spoza pomieszczeń zakładu przemysłowego, bezpośrednio z zewnętrza obiektu, może okazać się rozwiązaniem problemu zanieczyszczeń i zbyt małej ilości dostępnego powietrza.  

Jednocześnie kontenerowe stacje sprężarek budowane są w oparciu o indywidualne zapotrzebowanie danego zakładu, przez co spełniają jego oczekiwania w zakresie dostarczania sprężonego powietrza w ilości i jakości optymalnej dla danego procesu.

Na co warto zwrócić uwagę decydując się na kontenerową stację sprężarek

Wybierając kontenerową stację sprężarek warto na początku określić wymagania zakładu, dla którego jest tworzona. W pierwszej kolejności należy wybrać modele urządzeń oraz system uzdatniania powietrza. Dokładne określenie zapotrzebowania pozwoli dobrać urządzenia, wśród których mogą znaleźć się zarówno sprężarki śrubowe, jak i  turbosprężarki. Stacja wyposażona zostanie dodatkowo w elementy umożliwiające samodzielną pracę m.in.:

  • w adekwatny system uzdatniania powietrza,
  • systemy wentylacyjne,
  • szafki rozdzielcze elektryczne,
  • pełne okablowanie i orurowanie,
  • układ separacji i wydalania kondensatu,
  • oświetlenie,
  • system ogrzewania,
  • przyłącza elastyczne dla sprężarki.

Istotną cechą charakterystyczną jest także wielkość kontenera, w którym umieszczona zostanie stacja sprężania powietrza. Na rynku dostępne są kontenery 20 i 40 stopowe, które dzięki zastosowaniu systemu „plug&play” gotowe są natychmiastowego użycia.

Źródło: Almig – Sprężarki śrubowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here