Lean Manufacturing

Odpowiedzią na dynamiczne zmiany, które regularnie obserwujemy w gospodarce, czy też w społeczeństwie jest niesamowita koncepcja Lean Manufacturing. Jednak w rzeczywistości czym jest Lean Manufacturing? Istnieje spore prawdopodobieństwo, że do tej pory mało kto mógł poznać te zagadnienie od podstaw. Jak wiadomo, nowoczesne techniki, koncepcje oraz rozwiązania technologiczne początkowo są znane jedynie w małej grupie osób. Dopiero po czasie zyskują one na popularności i stają się pewnego rodzaju standardem dla całej branży. Najprawdopodobniej podobnie będzie także i w tym przypadku, dlatego warto poznać ogólne informacje oraz zasady Lean Manufacturing.

Zanim przejdziemy do najważniejszych zasad, na początku warto wyjaśnić sobie definicję tego zagadnienia. W najprostszych słowach mówiąc, jest to po prostu system zarządzania, którego zadaniem jest dostarczenie wszystkim klientom oferowanych przez nas produktów w możliwie najwyższej jakości, pamiętający przy tym o jednoczesnym zminimalizowaniu wszelkich zbędnych operacji podczas produkcji danego produktu. W uproszczeniu można to nazwać „redukcją” wszelkich zbędnych elementów podczas produkcji w taki sposób, aby jednocześnie nie utracić na jakości produktu.

Do podstawowych zasad Lean Manufacturing powszechnie zalicza się:

-dokładne zdefiniowanie wartości produktu, którą widzi klient ze swojej perspektywy,
-wizualizacja całego strumienia wartości produktowego,
-przygotowanie optymalnego systemu przepływu materiałów i surowców,
-zastosowanie „ssącego systemu” na linii klient-dostawca,
-stawianie małych kroków w celu ciągłego rozwoju wg filozofii Kaizen.

Trzymanie się powyższych zasad z pewnością pozytywnie wpłynie na optymalizację wszelkich procesów produkcyjnych. Jednak należy w tym wszystkim pamiętać jeszcze o tym, aby usprawnić także zarządzanie łańcuchem dostaw. Dopiero połączenie tych wszystkich elementów może przynieść wymierne korzyści w postaci lepszej efektywności i skuteczności firmy. A to z pewnością wpłynie automatycznie na generowanie większych zysków firmowych, co z pewnością jest jednym z głównych zadań wszystkich przedsiębiorców.

Wyjaśniliśmy sobie już czym jest Lean Manufacturing, a oprócz tego poznaliśmy najważniejsze zasady tej świetnej koncepcji. W takim razie warto przytoczyć również korzyści, których przedsiębiorcy mogą oczekiwać po wprowadzeniu Lean Manufacturing w firmie. Przede wszystkim głównym skutkiem wdrożenia tej koncepcji w sposób prawidłowy może być wzrost wydajności. Oprócz tego poprawie może ulec także jakość produktów. Na pewno powinno udać się także zmniejszyć zapasy magazynowe, a przy tym wszystkim usprawnić wykorzystywanie maszyn zakładowych.

Liczne zalety tej koncepcji sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców skłania się ku wdrożeniu tego systemu we własnej firmie. Czy w naszym przypadku również warto wdrożyć tak nowoczesne rozwiązanie technologiczne? Z pewnością tak, jednak tylko i wyłącznie pamiętając o tym, aby przestrzegać główne zasady Lean Manufacturing w praktyce. Dzięki temu w krótkim czasie będzie można zauważyć ogromny wzrost efektywności na wielu szczeblach w firmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here