Elektryczne wózki widłowe dla najbardziej wymagających – czym się charakteryzują i jak je wybierać?

Magazyn wysokiego składowania to alternatywny układ magazynowy charakteryzujący się wąskimi korytarzami i wysokimi regałami. Ma on wiele zalet, a najważniejszą z nich jest znaczna oszczędność miejsca.

Ze względu na wysokość składowania magazyny dzielą się na trzy rodzaje – niskiego, średniego i wysokiego składowania. Te ostatnie mogą pomieścić znacznie więcej towarów przypadających na 1 m2. Aby jednak transport był bezpieczny, konieczny staje się zakup lub wynajem bocznych wózków widłowych.

Magazyn wysokiego składowania – charakterystyka

Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją można wyróżnić trzy rodzaje powierzchni magazynowej ze względu na wysokość składowania towarów:

  • magazyny niskiego składowania, których wysokość regałów nie przekracza wysokości 4,2 m,
  • magazyny średniego składowania – wysokość od 4,2 do 7,2 m,
  • magazyny wysokiego składowania – powyżej 7,2 m.

Magazyn wysokiego składowania, zwany także wielokondygnacyjnym, cechuje maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Regały w magazynie układane są w taki sposób, aby na poszczególnym m2 zapewnić jak największą pojemność. Czyni się to poprzez wysokie regały i wąskie przestrzenie pomiędzy nimi. Transport towarów odbywa się za pomocą wózków widłowych – najczęściej bocznych, które mogą ustawić się prostopadle względem regału w przeciwieństwie do popularnych wózków czołowych. Poruszanie się maszyn po magazynie wysokiego składowania odbywa się po szynach lub nitkach indukcyjnych, które gwarantują poruszanie się po wyznaczonym wcześniej torze, dzięki czemu zarówno jazda, jak i same towary położone na dużych wysokościach, są bezpieczne.

Podstawowe zalety magazynów wielokondygnacyjnych

Magazyny wysokiego składowania są idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy przedsiębiorca pragnie maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i wysokość budynku. Dzięki specjalnemu układowi sprzyjają w organizacji pracy i zapewnieniu porządku. Oznaczają także brak składowania towarów do komisjonowania. Magazyny wysokiego składowania są bezpieczniejsze względem tradycyjnych, ponieważ w alejkach pomiędzy regałami nie znajdują się piesi, lecz wyłącznie operatorzy wózków widłowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here