Branża IT od lat przyciąga coraz to szerszą rzeszę osób, pragnących pracować jako informatyk lub programista. Wraz z rozwojem samej technologii, języków programowania oraz wymagań stawianych stronom www, równocześnie rośnie ilość specjalizacji, w jakich w jakich chętni mogą rozwijać swoje kariery. Jedną z częściej wybieranych ścieżek zawodowych jest kariera front-end developera. Powodami popularności tej specjalizacji są możliwość rozpoczęcia pracy bez specjalistycznego wykształcenia oraz fakt, że często początkowe stawki proponowane osobom rozpoczynającym dopiero swoją pacę w charakterze front-end developera, są wyższe, niż pensje proponowane bardziej doświadczonym informatykom w innych działach.

W jakich językach programuje front-end developer?

Front-end developer to programista zajmujący się frontem, czyli tą częścią strony internetowej, czy aplikacji, którą widzi jej użytkownik. Front-end developer w swojej pracy musi stosować takie kody, które pozwolą mu dopasować strony do różnego rodzaju urządzeń. Programując witrynę musi dopasować jej wygląd tak, by zarówno jej treść wyświetlana na ekranie monitora i wyświetlaczu smartphona, czy tabletu, wyglądała estetycznie i była czytelna. Powoduje to, że front-end developer nie może ograniczać się do programowania wyłącznie w jednym języku. Specyfika jego pracy wymaga od niego, by stosował on szeroki wachlarz narzędzi dopasowując je do aktualnych potrzeb. Wśród elementów, którymi zajmuje się front-end developer znajdują się, między innymi: logika aplikacji internetowych działających w przeglądarkach internetowych tworzona przy użyciu JavaScript, szablony stron internetowych programowane w HTML oraz ich oscylowanie wykonywane przy użyciu arkuszy stylów CSS. W pracy front-end developera liczy się jednak nie tylko znajomość narzędzi programistycznych lecz niezwykle istotne są również pomysły na to jak wykorzystać swoje umiejętności do osiągnięcia zamierzonego celu.

Jakie umiejętności powinien posiadać front-end developer?

Front-end developer spędza przy kodowaniu, tylko około połowy czasu swojej pracy. Pozostałe 50% poświęca na spotkania z zespołem ustalając strategie rozwoju projektu, analizując potrzeby jego użytkowników, przeprowadzając testy, czy tworząc dokumentację techniczną. W codziennej pracy front-end developer ściśle współpracuje z projektantami użyteczności aplikacji, z grafikami, back-end developerami oraz project managerami. Konieczność bliskiej współpracy z innymi specjalistami, wymaga, żeby osoba działająca na stanowisku front-end developera, potrafiła działać zespołowo. Dobry front-end developer musi być zdolny do przedstawiania swoich pomysłów, ale również musi potrafić się dostosować do decyzji podjętych w toku spotkania. Dodatkowo programista zajmujący się front-endem poza umiejętnościami czysto technicznymi musi charakteryzować się również zmysłem artystycznym.

Źródło: TeamQuest.pl – Praca IT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here