Powierzenie opieki nad danymi przedsiębiorstwa zewnętrznej firmie jest ogromną odpowiedzialnością. Wszystko zależy od Twoich potrzeb, wymagań ale i przyszłych celów – w tym planów na rozwój Twojej firmy. Na rynku można znaleźć wiele firm, oferujących usługi kolokacji, jednak wybranie odpowiedniego operatora może okazać się trudne.

Czym kierować się przy wyborze dostawcy?

Jak już wspomniano, w pierwszej kolejności musisz zastanowić się nad własnymi wymaganiami. Musisz poznać nie tylko swoje aktualne wymagania, ale i cele do których chcesz dążyć. Rozwój Twojej firmy może wiązać się z koniecznością zmian – czy dostawca będzie pomagał Ci w skalowaniu środowiska IT Twoich Klientów? Poza wymaganiami biznesowymi, musisz też poznać wymagania informatyczne, jakie są niezbędne. Może okaże się, że niezbędna będzie archiwizacja danych.

Jak szukać odpowiednich usługodawców?

Przede wszystkim swoich poszukiwań nie możesz zawęzić do jednej czy dwóch firm. Zapytania ofertowe warto rozesłać do kilku, nawet 8 firm i poznać ich propozycje. Zebranie informacji o warunkach umowy, modelu kosztów, fizycznym zabezpieczeniu czy też dostępności usług zarządzanych pozwoli Ci podjąć właściwą decyzję. Im więcej informacji zbierzesz, tym łatwiej będzie wybrać Ci firmę, która zapewni Ci profesjonalną kolokację serwerów.

Na co zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na zapisy umowy, których zadaniem najczęściej jest chronienie interesów operatora. Już na początkowym etapie warto negocjować warunki umowy w ten sposób, by zadbać również o swoje interesy, jako Klienta. Wbrew  pozorom ważna jest także lokalizacja – czy chcemy żeby centrum danych znajdowało się blisko siedziby firmy czy też może z dala od terenów zagrożonych? Koniecznie jest także właściwe podejście operatora do zachowania ciągłości pracy w przypadku poważnych awarii ale i przywracania danych.

Warto sprawdzić również poziom wsparcia jaki oferuje firma, bezpieczeństwa fizycznego ale też ewentualnych możliwości negocjacji umowy, wynikającej ze zmieniających się potrzeb w wyniku rozwoju Twojego przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here