Samo pojęcie outsourcingu jest w Polsce jeszcze stosunkowo młode i mało znane. Jeśli chodzi o księgowość, mimo że wciąż rośnie popularność tego typu rozwiązania, to przedsiębiorcy nadal podchodzą do niego z pewnymi obawami – czy słusznie?

Zakładając własną działalność gospodarczą, poprzez sankcje prawne zobowiązani jesteśmy do prowadzenia księgowości. Jednakże jest to dziedzina czasochłonna, wymagająca specjalistycznej wiedzy, dokładności i znajomości przepisów, a błędy rachunkowe mogą nieść za sobą poważne konsekwencje sądowe. Dlatego też, dziedzina ta, choć nie jest strategiczna dla rozwoju przedsiębiorstwa, wymaga zatrudnienia wykwalifikowanej księgowej, co zwłaszcza na początku działalności może być kłopotliwe. Również w dużych firmach prowadzenie odrębnego działu księgowości wymaga znacznych nakładów finansowych i ciągłych inwestycji. Z pomocą więc przychodzi outsourcing.

To się opłaca! 

W ramach outsourcingu zyskujemy kompleksową opiekę nad rachunkowością sprawowaną przez firmę zewnętrzną. Największą zaletą tego typu rozwiązania są oszczędności – koszty usług zewnętrznych są mniejsze od kosztów prowadzenia wewnętrznego działu księgowości średnio o 20%. Korzystając z usług biura rachunkowego, nie musimy inwestować w przygotowanie stanowisk pracy: sprzęt, oprogramowanie czy wszelkie abonamenty licencyjne. Dodatkowo nie ponosimy kosztów związanych z rekrutacją, zatrudnieniem czy szkoleniami księgowych oraz kosztów logistycznych (m.in. artykuły biurowe, archiwizowanie i obieg dokumentów). Podpisując umowę, przedsiębiorca ponosi stałe miesięczne opłaty i zyskuje konkretne usługi.

Najwyższa jakość usług – bezpieczeństwo interesów firmy

Biura rachunkowe to firmy wyspecjalizowane, skupiające ekspertów w swojej dziedzinie i korzystające z najnowocześniejszego i efektywnego oprogramowania. Posiadają ogromne doświadczenie w obsłudze przedsiębiorstw różnego typu, dlatego ich pomoc jest nieoceniona, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Korzystanie ze wsparcia profesjonalistów pozwala na uniknięcie błędów księgowych, a za ewentualne nieprawidłowości konsekwencje ponosi firma zewnętrzna – to na nią przechodzi odpowiedzialność cywilna i prawna. W ten sposób unika się wielu problemów, podczas których zazwyczaj korzysta się z dodatkowej pomocy prawników czy doradców podatkowych.

Firma skupia się na tym, co dla niej kluczowe

Outsourcing księgowości wspiera rozwój przedsiębiorstwa – w jaki sposób? Firma nie musi skupiać się na koordynowaniu i kontrolowaniu działu księgowości, co zabiera cenny czas oraz, tak jak wcześniej wspominaliśmy, środki finansowe. To pozwala skupić działania na strategicznych dla firmy polach.

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule – z pewnością warto postawić na outsourcing księgowości. Przekonuje nie tylko optymalizacja kosztów, lecz także możliwość współpracy z profesjonalistami, bezpieczeństwo finansów firmy i możliwość jej rozwoju.

Źródło: MDDP Outsourcing – Outsourcing kadr i płac

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here