Podatki dla marynarzy - co trzeba wiedzieć?

Marynarze to największa grupa zawodowa pracującą poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej — blisko 60 tysięcy Polaków wykonuje ten zawód, będąc zatrudnionymi na statkach u zagranicznych armatorów. Warto przypomnieć, że marynarze co roku do 30 kwietnia powinni rozliczyć PIT-36 za rok poprzedni oraz comiesięcznie uiszczać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jednak rozliczenie podatkowe rodzin marynarzy nie jest takie proste jak się wydaje. Sytuacja podatkowa każdego marynarza jest zupełnie inna. Mogą przysługiwać mu indywidualnie ustalane ulgi, może rozliczać się razem z małżonkiem, może mieć inne warunki umowy. Z powodu nieznajomości prawa podatkowego, a także błędnej interpretacji zawieranych kontraktów, zarówno przez organy prawne, jak i samych marynarzy, podatki marynarskie sprawiają wiele problemów i powodują liczne wątpliwości.

Niejednoznaczne przepisy dotyczące opodatkowania dochodów uzyskanych na statkach oraz zawiłość warunków dotyczących zatrudnienia powodują, że marynarze często unikają składania zeznań podatkowych, a niektórzy z nich są nawet przekonani, że system podatkowy ich wcale nie dotyczy. Jednak szybko postępujący proces uszczelnienia systemu podatkowego i coraz większe doświadczenie urzędów skarbowych w analizie sytuacji podatkowej marynarzy sprawiają, że nie trudno wykazać, że marynarz nie składa zeznań podatkowych. Rozliczanie podatków marynarzy jest obowiązkowe, a jego brak podlega odpowiedzialności karnej.

Przepisy regulujące podatki dla marynarzy często się zmieniają. Weryfikacja zeznania podatkowego wymaga znajomości przepisów podatkowych. Tylko radca prawny rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące podatków marynarskich, nie opłaca się ryzykować składania niepoprawnych zeznań, ponieważ za błąd w zeznaniu odpowiada podatnik, a nie urząd. Kancelaria radcowska jest źródłem rzetelnej wiedzy, o jaki tym podatek za pracę marynarzy powinno się zapłacić. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej: https://radcaprawny-trojmiasto.pl/podatki-marynarskie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here