Robotyzacja stanowiska spawalniczego

Wykorzystanie automatów w przemyśle, szczególnie na stanowiskach spawalniczych, to prawdziwy przełom technologiczny. W walce z konkurencją tradycyjne metody mogą okazać się bezskuteczne – w przemyśle liczy się oczywiście jakość wykonywanych usług, lecz czas, który należy poświęcić na pracę, jest tak samo ważny.

Dlaczego warto zainwestować w zrobotyzowane stanowisko spawalnicze?

Warto zdecydować się na tego typu rozwiązania przede wszystkim ze względu na czas, który w przyszłości przełoży się także na maksymalizację zysków. Jak to działa? Im więcej pracy firma wykona danego dnia, tym więcej zarobi.

Warto także pamiętać o tym, że automaty są o wiele wydajniejsze, niż pracownicy zatrudnieni na takim stanowisku. To oczywiste, że zrobotyzowane stanowisko spawalnicze nie zachoruje (rzecz jasna konserwacje sprzętu są od czasu do czasu konieczne, choć taka technologia stoi na naprawdę wysokim poziomie). Ponadto jedno stanowisko wykona swoją pracę w szybszym czasie, niż kilka osób.

Wykorzystanie zautomatyzowanych stanowisk spawalniczych pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze

Dzięki automatyzacji tego typu stanowisk wiele zleceń może zostać wykonanych dużo szybciej, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa, które przy pracach spawalniczych jest bardzo ważne.

Nie można zapomnieć o tym, że wypadki przy zautomatyzowanych stanowiskach spawalniczych zdarzają się naprawdę sporadycznie – to bardzo bezpieczne rozwiązanie. Zwiększa się zatem bezpieczeństwo na hali produkcyjnej innych pracowników. To naprawdę polepsza wizerunek całej firmy!

Czy automatyzacja posiada jakieś wady?

Robotyzacja stanowisk spawalniczych wygląda naprawdę obiecująco, więc ktoś mógłby zacząć się zastanawiać, czy tkwi w tym wszystkim jakiś haczyk. Teoretycznie można doszukać się wad z perspektywy pracowników, którzy tracą pracę na rzecz automatów, lecz warto pamiętać o tym, że taką maszynę ktoś musi obsługiwać, więc firma nie może zrezygnować ze wszystkich pracowników.

W pierwszej chwili odstraszająca może wydawać się również cena, jednakże warto poświęcić kilka sekund na rachunki. Ile kosztuje nas praca kilku spawaczy, którzy nie są aż tak efektywni, jak maszyna? Ilu klientów uda się obsłużyć w szybszym czasie, a jak wiadomo – czas to pieniądz? Po krótkiej kalkulacji okaże się, że mimo wszystko koszt zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego prędzej czy później, ale jednak się zwróci.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here