Spośród wszystkich usług oferowanych przez firmy hostingowe serwery dedykowane cieszą się największym uznaniem i wybierane są przez najbardziej wymagających klientów. Choć ich cena również jest dużo wyższa od zwykłego hostingu, to jednak w zamian otrzymuje się proporcjonalnie więcej korzyści.

Najwyższy poziom niezależności oraz wydajności
Na początku należy wyjaśnić, czym jest serwer dedykowany, czyli usługa oferowana przez firmy hostingowe. Jest to specjalnie skonfigurowany komputer przeznaczony do roli serwera, czyli odznaczający się wysoką wydajnością i mocą obliczeniową, który jest przeznaczony wyłącznie na potrzeby jednego klienta. Taka oddzielna maszyna ma z założenia być przystosowana do potrzeb konkretnego klienta, czyli odpowiadać jego wszelkim wymaganiom dotyczącym przeznaczenia serwera. Właśnie dlatego klient decydujący się na serwer dedykowany, może liczyć na to, że będzie on miał tak dostosowane parametry, by w sposób płynny i niezawodny obsługiwać wszystkie zadania. Co więcej, tylko korzystając z serwera dedykowanego, otrzymuje się 100% niezależności. Ma się nie tylko odrębne IP, ale także pewność, że nikt inny nie będzie użytkował mocy obliczeniowej urządzenia, tak jak jest to w przypadku tradycyjnego hostingu.

Jak znaleźć idealnie skonfigurowany i tani serwer dedykowany?
Firmy hostingowe oferują różne rozwiązania w celu zaspokojenia potrzeb klientów. Najczęściej proponują po prostu kilka rodzajów serwerów do wyboru, gdzie różnice między nimi dotyczą najważniejszych parametrów:
• rodzaju procesora
• pamięci operacyjnej RAM
• dysków twardych (różnią się pojemnością i rodzajem)
Bywa jednak, że zaproponowane przez firmę hostingową rodzaje serwerów nie trafiają w specyficzne potrzeby danego klienta. Wówczas najczęściej oferowana jest indywidualna konfiguracja serwera na zamówienie. Realizacja takiej usługi zwykle wymaga czasu. Być może dlatego na nieco inny pomysł wpadła olsztyńska firma Sprint Data Center, która w standardowej ofercie ma … 144 maszyn o różnej konfiguracji do wyboru, które są dostępne dla klientów od ręki. Dla ułatwienia klientom wyboru podzielono je na linie produktowe. Przykładowo linia ECO jest niedroga i zaspokaja podstawowe wymagania, serwery dedykowane BOX przeznaczone są do zastosowań storage, a linia DUO odpowiada na potrzeby bardziej wymagających klientów. Dostępność serwerów dedykowanych w tak szerokim wyborze sprawia, że rzeczywiście można od ręki otrzymać urządzenie szyte na miarę i płacić dokładnie za takie parametry, jakich się potrzebuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here