Transformacja cyfrowa firmy

Coraz więcej firm decyduje się na inwestowanie w swoją transformację cyfrową. Jakie rozwiązania warto wziąć wtedy pod uwagę?

Sprawnie wdrożona transformacja cyfrowa w firmie niesie ze sobą wiele korzyści. Wśród nich znajduje się nie tylko obniżenie kosztów, lecz też większa efektywność działania całego biznesu, mniejsze ryzyko jego prowadzenia, trafniejsze decyzje oraz większe zadowolenie klientów.

Przedsiębiorcy mają obecnie do dyspozycji wiele rozwiązań wspomagających transformację cyfrową. Co warto wybrać? Jak je wdrożyć?

Na czym polega transformacja cyfrowa firmy?

Współczesna rewolucja przemysłowa, której wynikiem jest przemysł 4.0, stawia przede wszystkim na komputery oraz na sztuczną inteligencję. To właśnie te trendy dominują w obszarze cyfrowej transformacji firm.

Inteligentne rozwiązania widoczne są między innymi w obszarze oprogramowania stosowanego w firmach, które wspomaga je na wielu płaszczyznach. Także wykorzystują je maszyny i urządzenia, które coraz częściej wyręczają w pracach człowieka.

Zatem transformacja cyfrowa wymaga odpowiedniego dobrania takich rozwiązań, z którymi będzie mogła ona działać jeszcze efektywniej w ramach swojej branży. Dzięki temu może ona skuteczniej prowadzić codzienną działalność, a tym samym dążyć do efektywnego i przyszłościowego rozwoju.

Transformacja cyfrowa – co wybrać?

Rozwiązania dostępne w ramach transformacji cyfrowej firmy oferują różnorodne możliwości, co powoduje, że mogą być one dobrane indywidualnie do potrzeb firmy, aby dzięki temu mogła ona działać jeszcze efektywniej.

Wśród najczęściej wybieranych rozwiązań wspierających transformację cyfrową firmy znajdują się poniższe:

  • Big Data – rozbudowane narzędzia pozwalające na gromadzenie oraz analizowanie danych. Dzięki nim firma może uzyskać dostęp do cennych informacji, które pozwalają na podejmowanie trafniejszych decyzji.
  • Inteligentne narzędzia analityczne – współpracujące również z Big Data. Mogą one automatycznie analizować dane, wskazywać na trendy, przygotowywać raporty, co stanowi wtedy znaczne ułatwienie w prowadzeniu działalności.
  • Outsourcing przechowywania danych – cloud computing, czyli przechowywanie danych w tak zwanej chmurze to również bardzo popularny sposób na wprowadzenie firmy w okres jak przemysł 4.0. W tym przypadku dane nie są przechowywane na dyskach, ale na zewnętrznych serwerach, do których można uzyskać bezpośredni dostęp z każdego miejsca na świecie.
  • Nowe metody płatności – współczesna transformacja cyfrowa nie byłaby również możliwa bez wdrożenia w firmie nowoczesnych metod płatności, na przykład z wykorzystaniem systemów płatności online czy płatności zbliżeniowych.
  • Systemy CMS (ang. content management system) – to systemy informatyczne skoncentrowane na obsłudze klienta. Umożliwiają one zarządzanie relacjami z klientami w taki sposób, by odpowiadać ich indywidualnym potrzebom i zapewniać im jeszcze większe wsparcie i zadowolenie. Systemy te również wykorzystują zautomatyzowane rozwiązania analityczne, pozwalają na personalizację przekazu, trafne ofertowanie.
  • Systemy ERP (ang. enterprise resources planning) – są to systemy informatyczne, których głównym zadaniem jest kompleksowe zarządzanie zasobami posiadanymi przez firmę. Najczęściej mają budowę modułową, co powoduje, że mogą one oferować różne narzędzia wykorzystujące dane z tej samej bazy.
  • Technologie mobilne – w kontekście transformacji cyfrowej firmy nie można zapominać również o możliwościach, jakie dają technologie mobilne. Za ich pomocą można znacznie efektywniej docierać do klientów za pośrednictwem urządzeń jak smartfony czy tablety. Pozwalają one również firmom na łatwiejsze prowadzenie procesów, na przykład obsługi klienta poza siedzibą.
  • Usługi XaaS (X as a Service) – w ramach tych usług dostarczane są różne rozwiązania, na przykład systemy informatyczne w formie usługi, a nie gotowego produktu. Dzięki temu dają firmom znacznie większą elastyczność oraz dostęp do szeregu dodatkowych usług, na przykład w ramach wsparcia technicznego.

We wdrożeniu rozwiązań w ramach transformacji cyfrowej pomagają przedsiębiorcom specjalizujące się w powyższych obszarach firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here