Zabezpieczenie komputera odciskiem palca

Czytniki linii papilarnych to w zasadzie nic nowego. Stosowane są m.in. jako zabezpieczenie budynków czy pomieszczeń. Jednak równie chętnie są wykorzystywane także w nowoczesnych urządzeniach. Na rynku są modele telefonów czy laptopów, w których zabezpieczenie odciskiem palca to standard. Poniżej dowiesz się, jak działa czytnik linii papilarnych.

Czytniki linii papilarnych do niedawna występowały głównie w filmach, a w naszej wyobraźni jawiły się raczej jako urządzenia przyszłości, oparte na innowacyjnych i tajnych technologiach. Obecnie jednak stają się coraz bardziej powszechne – skanery odcisków palców służą jako zabezpieczenie dostępu do m.in. banków, ale coraz częściej również smartfonów, tabletów czy komputerów.

Dla kogo laptop wyposażony w czytnik linii papilarnych?

Podstawowym zadaniem laptopa z takim systemem zabezpieczeń jest ochrona danych na dysku i poprawa poziomu bezpieczeństwa podczas korzystania z niego w pracy oraz miejscach publicznych, np. w kawiarni, czytelni czy na lotnisku. Dzięki tej praktycznej funkcji można zablokować dostęp do komputera w bardzo prosty sposób i odejść od niego, nie martwiąc się, że ktoś podczas naszej nieobecności będzie miał do niego dostęp.

Wybierając komputer, warto przemyśleć, czy nie zainwestować w model wyposażony w taki skaner. Zapewnia on bezpieczeństwo plikom i ważnym danym, a poza tym mamy pewność, że nikt obcy się na niego nie zaloguje.

Z tego też powodu czytniki linii papilarnych najczęściej znajdują się w laptopach biznesowych, mimo że sprawdzą się też w modelach do codziennego domowego użytkowania. Jedynie właściciel urządzenia może odblokować komputer, skanując odcisk swojego palca, który jest zapisany w pamięci laptopa.

Jak to działa?

Czytnik linii papilarnych może każdego człowieka zidentyfikować dzięki niepowtarzalnemu układowi bruzd na skórze palców każdego z nas. Krótko mówiąc, odcisk palca jest unikalny dla każdego człowieka. Urządzenie uzyskuje obraz palca i dopasowuje układ do wcześniej zeskanowanych obrazów. Korzystanie z czytnika jest coraz popularniejszym zabezpieczeniem m.in. w laptopach.

Wybór laptopa z czytnikiem linii papilarnych nie jest łatwy, gdyż można znaleźć urządzenia w różnym przedziale cenowym i o różnej specyfikacji. Warto wcześniej przemyśleć, do czego laptop będzie służył, czy taki system ochrony jest potrzebny. Modele umożliwiające zabezpieczyć dane za pomocą odciska palca cieszą się dużą popularnością m.in. wśród biznesmenów, a także jako urządzenia biurowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here