Czy wiesz, że twoje działania na komputerze, odwiedzane strony, zapisane dokumenty, bazy danych mogą być widoczne dla przeciętnego hakera? A nawet więcej- kamerka w laptopie czy mikrofon mogą zostać zdalnie uruchomione. Nawet nie zdając sobie z tego sprawy możesz być podglądany i podsłuchiwany 24 godziny na dobę.
Czy można jakiś sposób zabezpieczyć się przed takimi atakami? Oczywiście! Bloker dźwięku i kamery zapewni bezpieczeństwo w sieci. Jak to działa? Zamiast zaklejać kamerkę komputera kartką można założyć zaślepkę na kamerę, która na pewno nie spadnie. Bloker mikrofonu wytłumi dźwięki, tak, że nikt nie będzie mógł cię podsłuchać. Bloker kamer i dźwięku może być ciekawym i użytecznym gadżetem na którym można umieścić logo swojej firmy.
A co z danymi? Na pewno trzeba koniecznie pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Nie podawać swoich haseł niezweryfikowanym stronom, nie klikać w podejrzane linki, sprawdzać certyfikaty SSL. Bardzo prostą metodą, o której jednak często zapominamy, jest używanie różnych haseł w różnych miejscach w sieci. Pamietajmy, że jeśli któraś strona na którą się logujemy hasłem została zhakowana, bardzo prawdopodobne, że cyberprzestępcy będą próbowali wykorzystać to samo hasło w innych miejscach. Łatwiej oczywiście pamiętać tylko jedno hasło, dla własnego bezpieczeństwa warto podjąć wysiłek i zmienić hasła dostępu. Pomogą w tym generatory haseł, które podsuną nam pomysły na hasła o najwyższym poziomie skuteczności.
Innym sposobem uchronienia się przed atakiem hakerskim jest bloker danych. Nie zapobiegnie on utracie danych (to zadanie spełni tworzenie kopii zapasowych i zapisywanie ich np. w chmurze), ale skutecznie uchroni dysk przed zapisaniem na nim jakichkolwiek danych przez nieupoważnione osoby. Funkcja blokady zapisu zabezpiecza przed niechcianą ingerencją w nasz komputer.
Jak być bezpiecznym w sieci?
Aby czuć się bezpiecznie w sieci trzeba pamiętać o wszystkich metodach z jakich korzystają hakerzy i w miarę możliwości starać się przed nimi uchronić. Podglądanie, podsłuchiwanie, inwigilacja, szpiegowanie – to są niestety problemy z którymi muszą sobie radzić nie tylko politycy, celebryci czy szefowie wielkich koncernów. Coraz częściej zwykły obywatel może stać się obiektem takich działań.
Należy pamiętać, że rozwój technologii jest z roku na rok coraz szybszy. Korzystają z niego naukowcy, policjanci, lekarze, zwykli obywatele ale tez przestępcy cybernetyczni. Dlatego warto inwestować w najlepsze sposoby uchronienia się przed atakiem hakera.
Źródło: https://versus-reklama.pl/pl/c/Bezpieczenstwo-w-sieci/222