Nie sposób nie zauważyć, że w kategorii smartwatchy znajdują się urządzenia o bardzo różnym stopniu zaawansowania. Początkujący użytkownik, który chce znać odpowiedź na pytanie, co może smartwatch, powinien zdać sobie sprawę z tego, że w sklepach może znaleźć urządzenia z dwóch mocno odmiennych kategorii. O czym dokładnie mowa?
Jakie funkcje mają smartwatche?
Większość osób pod pojęciem smartwatcha rozumie urządzenie, które przypomina miniaturowego smartfona z paskiem od zegarka. Jedne smartwatche mają design nowoczesnych gadżetów, inne starają się „udawać” klasyczne zegarki ręczne. Modele tego rodzaju są wyposażone w:
- ekran dotykowy LCD/OLED
- system Android Wearable lub Tizen (albo watchOS) w przypadku Apple Watchy
- możliwość instalowania aplikacji (podobnie jak na telefonie)
Po co Ci zegarek, który ma podobne funkcje jak smartfon? Wiele osób kupuje smatwatche, by nie sięgać co chwilę do kieszeni po telefon – smartwatch może być sparowany ze smartfonem i powiadamiać Cię o nowych SMS-ach, mailach czy przychodzących połączeniach głosowych. Przez niektóre zegarki można też rozmawiać.
Ważną częścią odpowiedzi na pytanie o to, co może smartwatch są również funkcje sportowe. Większość urządzeń jest zaopatrzona w krokomierz oraz aplikację do liczenia kalorii. Można też zintegrować zegarek z „asystentami treningu” – aplikacjami, które podliczają wyniki, pozwalają na przeglądanie statystyk i podpowiadają kolejne etapy treningu.
Zegarki z funkcjami smart
Typowy smartwatch opisaliśmy powyżej. Obok nich istnieją jeszcze modele nazywane przez niektórych zegarkami z funkcjami smart czy zegarkami sportowymi.
Zasadnicza różnica polega na tym, że zegarki z funkcjami smart nie mają zaawansowanych ekranów dotykowych, a liczba funkcji jest najczęściej okrojona do tych, które mają znaczenie dla sportowców. Co może smartwatch tego rodzaju? Na przykład policzyć kroki, oszacować liczbę spalonych kalorii czy monitorować sen. Zegarek może być dostępny z dedykowaną aplikacją, która pozwoli Ci na zestawianie sportowych statystyk. Sportowe modele mogą sprawdzić się podczas biegania i jazdy na rowerze, ale również podczas pływania lub ćwiczeń fitness.
Dlaczego jednak miałbyś kupować okrojonego smartwatcha zamiast jego „pełnej” wersji? Pierwsze co nasuwa się na myśl to kwestia ceny. Nie jest to jednak właściwy trop. Zegarki z funkcjami smart mają podobne ceny, jak „typowe smartwatche”. Wobec tego jak to możliwe, że ktoś chce w ogóle je kupować? Okazuje, że odpowiedź na pytanie to co może smartwatch nie musi zawsze oznaczać szerokiego wachlarza funkcji smartfona, by zainteresować odbiorców. Są co najmniej dwa ważne powody, które mogą przekonać konsumentów do wyboru prostszego zegarka:
- Czas pracy na baterii zegarka z funkcjami smart to zwykle co najmniej pół roku. Taki sprzęt działa podobnie, jak tradycyjny zegarek – na baterię guzikową. Smartwatche z ekranami dotykowymi i zaawansowanym systemem operacyjnym trzeba zazwyczaj ładować co kilka dni (a w niektórych przypadkach nawet codziennie).
- To eleganckie zegarki z klasyczną tarczą – miłośnicy tradycji nigdy nie dadzą się przekonać, by zastąpić tarcze i fizyczne wskazówki ekranem LCD czy OLED.
Podsumowanie
Smartwatche to bardzo niejednolita kategoria urządzeń, a dwie główne grupy opisaliśmy powyżej. Kupując smartwatcha przyjrzyj się dokładnie jakie funkcje oferuje dany model. Warto dodać, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Nie brakuje użytkowników, którzy kupują zaawansowany zegarek z systemem Android czy Tizen, a następnie… korzystają tylko z funkcji sportowych, bo ciągłe powiadomienia o mailach, SMS-ach i telefonach okazują zbyt irytujące, a obsługa większości aplikacji jest wygodniejsza na smartfonie.