Co można załatwić u notariusza?

Notariusz to jeden z zawodów zaufania publicznego, z którego usług z pewnością przynajmniej jeden raz w życiu korzystał każdy przeciętny Polak. Jak przygotować się do wizyty u notariusza, w czym może pomóc ten specjalista? Poniżej kilka odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Kim jest notariusz?

Notariusz to specjalista pracujący w obrębie prawa, który z pewnością ma na swoim koncie studia prawnicze oraz kolejne specjalizacje, zakończone następnie odpowiednio egzaminem państwowym. Droga do zawodu specjalisty notariusza jest zatem długa i kręta, ale to profesja, którą można wykonywać przez wiele lat nie martwiąc się o konieczność przekwalifikowania. Notariusz to osoba, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem na przykład spotkań dotyczących zawierania ważnych umów. To człowiek potwierdzający sporządzanie różnych dokumentów w majestacie prawa i zgodnie z nim. Podpis i pieczęć notariusza mają zatem ogromną wagę, pojawiają się na umowach kupna i sprzedaży, na dokumentach potwierdzający zgodność z oryginałem.

Co można załatwić u notariusza?

W jakim celu można wybrać się do kancelarii notarialnej? U notariusza najczęściej zawiera się na przykład umowy kupna sprzedaży mieszkania, domu czy działki. Duże transakcje opiewające na wysokie kwoty muszą być przeprowadzone pod okiem notariusza. Dzięki temu wszystko odbywa się zgodnie z prawem i jest bezpieczne dla każdej ze stron. To właśnie notariusz czuwa nad prawidłowym przebiegiem spotkania, dokumenty takie jak na przykład wypisy z ksiąg wieczystych. Poza tym u notariusza można też spisać Testament czy sporządzić pełnomocnictwo. Notariusz potwierdza również zgodność kserokopii dokumentów z ich oryginałem. czasami notarialnie trzeba potwierdzać też na przykład tłumaczenie dokumentów na inny język ( na przykład dyplomów ukończenia studiów wyższych). Notariusz to zatem bardzo poważny specjalista, którego pieczęć jest potwierdzeniem, że dokumenty są zgodne z prawem.

Gdzie można znaleźć notariusza?

Każdy notariusz prowadzi swoją kancelarię notarialne, ma swój numer zawodowy i jest wpisany do konkretnego rejestru. Notariusza można bez problemu znaleźć w każdym większym i mniejszym mieście. Często na spotkanie z notariuszem trzeba umówić się z pewnym wyprzedzeniem, rezerwując dla siebie konkretną godzinę spotkania ze specjalistą.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here