Co musicie wiedzieć o konwerterach satelitarnych?

0
1625

Spośród wszystkich urządzeń związanych z antenami, na szczególną uwagę zasługuje konwerter satelitarny bez jakiego nie mogą one prawidłowo funkcjonować. Jeśli zamierzamy wymieniać antenę oraz związane z nią oprzyrządowanie warto zorientować się w tej dziedzinie, aby wybrać najlepszą z możliwych opcję. Zapewni nam to możliwość odbioru sygnału satelitarnego najwyższej jakości.

Konwerter satelitarny, czyli..?

Zacznijmy najpierw od podstaw, czyli od tego, czym jest konwerter oraz do czego służy. Otóż, konwerter to urządzenie, które dostarcza sygnał z satelity do odbiorników satelitarnych. Oczywistym jest więc, że jakość ich wykonania oraz funkcjonowania przekłada się wprost proporcjonalnie na jakość sygnału. Obecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór konwerterów satelitarnych. Za przykład może tu posłużyć asortyment sklepu Ihaa, który znajdziecie w tym miejscu: https://ihaa.pl/konwertery_satelitarne. Zorientowanie się jednak w gąszczu różnych rodzajów tych urządzeń oraz parametrów nie należy do najłatwiejszych zadań. Poniżej znajdziecie garść informacji, jakie mogą okazać się pomocne w poszukiwaniach najbardziej optymalnego w działaniu konwertera.

Rodzaje konwerterów satelitarnych

Główny podział konwerterów dotyczy częstotliwości ich sygnałów. Możemy wyróżnić konwertery cyfrowe oraz analogowe. W wypadku tych pierwszych zakres wynosi 10,7–11,75 GHz, natomiast przy cyfrowych 10,7–12,75 GHz. Jak się domyślamy, cyfrowe należą do tych bardziej nowoczesnych i jakościowych.

Jeśli chodzi natomiast o bardziej szczegółowe typy tych urządzeń to na rynku znajdziemy obecnie konwertery satelitarne pełnozakresowe, podwójne, poczwórne, Unicable, Dual, Monoblock oraz Quattro.

Główną różnicą pomiędzy rodzajami konwerterów jest to do ilu odbiorników mogą przekazywać sygnał równocześnie. W przypadku konwertera pełnozakresowego jest to jeden, w przypadku twin – dwa, przy poczwórnym (quad) możemy liczyć na przesył do czterech i tak dalej.

Ich wybór zależy w głównej mierze od naszych potrzeb, a także tego jakim sprzętem satelitarnym dysponujemy.

Konwerter optyczny

Wszystkie wspomniane wyżej rodzaje konwerterów satelitarnych łączy to, że posiadają gniazdo przystosowane do podłączenia kabla koncentrycznego. W przypadku konwertera optycznego jest ono dostosowane do światłowodu. Mimo stosunkowo wysokiej ceny oraz skomplikowania, konwertery te cechuje możliwość przesyłu danych na znacznie większe odległości, niż w przypadku klasycznych. W ich przypadku niepotrzebne jest również stosowanie wzmacniaczy sygnałów. Nie ulega wątpliwości, że technologia ta w niedalekiej przyszłości wyprze tradycyjne konwertery.

Konwerter to nie wszystko

Konwerter to jednak jeszcze nie wszystko. Do ich prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy również innych urządzeń, a przede wszystkim wzmacniaczy sygnałów. Warto jednak pamiętać, że nie wzmacniają one jakości sygnału, a przede wszystkim jego siłę. Oprócz wzmacniacza w zestawach satelitarnych często używane są również sumatory oraz rozdzielacza sygnału, jakim poświęcimy nasz następny artykuł.

Jak więc widzimy na sprawne działanie anteny satelitarnej składa się wiele czynników oraz urządzeń. Warto dobierać je rozważnie, tak aby suma ich działań zawsze gwarantowała nam transmisję najwyższej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here