Od roku 2014 w sklepach powszechnie zaczęły pojawiać się urządzenia z ekranem Ultra HD. Taki zapis znajdziesz zarówno w tytułach produktów lub aukcji internetowych, jak i w samej specyfikacji ekranu. Co oznacza Ultra HD? Czym różni się od HD, HD+ oraz Full HD?
Rozdzielczość Ultra HD – ile pikseli?
Ultra HD opisuje rozdzielczość ekranu monitora komputerowego, telewizora lub urządzenia przenośnego. Ile dokładnie pikseli ma Ultra HD? Najczęściej to określenie jest stosowane dla wyświetlaczy pokazujących 3840×2160 punktów. Oznacza to, że na ekranie zobaczysz 3840 pionowych linii pikseli oraz 2160 linii poziomych.
Jak przekłada się to na doświadczenie użytkownika? Co oznacza Ultra HD w praktyce? Przede wszystkim bardzo ostry obraz. Rozdzielczość ekranu to inaczej liczba pikseli, które są wyświetlane. Zazwyczaj podaje się ją w ilości linii poziomych i pionowych, tak jak zrobiliśmy to powyżej. Im więcej takich punktów znajduje się na ekranie, tym wyświetlany obraz jest bardziej szczegółowy i wyrazisty, a korzystanie z urządzenia przyjemniejsze. Oczywiście wyższa rozdzielczość wiąże się również z wyższą ceną.
Rozdzielczości ekranu nie można mylić z gęstością pikseli, czyli ilością punktów na cal długości ekranu. Jaka jest różnica? W tym drugim przypadku podajemy wartość PPI, czyli pixels per inch, a nie samą liczbę punktów. Jak się domyślasz, w związku z tym ta sama rozdzielczość będzie oznacza niższą ostrość na większym ekranie niż na mniejszym. Jak to się ma do odpowiedzi co oznacza Ultra HD? Wystarczy zastanowić się nad tym, na jakich ekranach możemy spotkać taką rozdzielczość. Weźmy telewizor o przekątnej 50” oraz laptopa z ekranem wielkości 15,6”. W pierwszym przypadku rozdzielczość Ultra HD będzie oznacza, że na każdym calu zobaczymy 89 pikseli. Natomiast na monitorze 15,6” ta sama rozdzielczość będzie równa 283 pikselom na każdy cal długości. Wniosek: ekran komputera będzie generował w tym wypadku znacznie ostrzejszy obraz.
Niemniej, Ultra HD to wciąż doskonała rozdzielczość nawet na dużym ekranie. Pod uwagę trzeba wziąć również odległość, w jakiej użytkownik znajduje się od wyświetlacza. Telewizor oglądamy z odległości kilku metrów, a ekran komputera jest zwykle nie dalej niż 1,5 m od użytkownika.
Ultra HD jest też często nazywane rozdzielczością 4K, chociaż ten ostatni zapis może dotyczyć również jeszcze wyższych rozdzielczości – takich, których ilość pionowych linii pikseli przekracza 4000.
Ultra HD vs Full HD vs HD+ vs HD
Odpowiedzieliśmy sobie już na pytanie co oznacza Ultra HD – a co z pozostałymi oznaczeniami? Full HD, HD+ oraz HD odnoszą się do rozdzielczości w podobny sposób jak Ultra HD. HD oraz Full HD były długo uznawane za standard w telewizorach i komputerach osobistych, gdy pojawiły się na rynku.
Rozdzielczość Full HD oznacza 1920 x 1080 pikseli, a HD+ 1600 x 1900 pikseli. W przypadku samego HD, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ od początku w ten sposób oznaczano urządzenia o różnych rozdzielczościach. W Europie przyjęło się, że HD to ekran, który wyświetla minimum 576 linii poziomych. Później jednak jako HD określano przede wszystkim rozdzielczości 1280 x 720 pikseli lub 1366 x 768 pikseli.
Czasem oznaczenia HD używa się również do opisania innych parametrów niż rozdzielczość ekranu. W ten sposób oznaczano np. niektóre modele kamer, które rejestrowały większą od standardowej ilość klatek na sekundę.