Do telefonu wkładasz kartę SIM i możesz dzwonić albo korzystać z Internetu. A jeśli chcesz wykonać połączenie z innego numeru? Wtedy najczęściej sięgasz po drugiego smartfona. Może zamiast tego byłoby lepiej wykorzystywać jedno urządzenie do obsługi dwóch kart SIM? Właśnie takie pytanie zadali sobie twórcy telefonów z podwójnym wejściem na simkę. Co to jest dual SIM? Nic innego, jak dwa sloty na kartę SIM w jednym telefonie.

Jak działa dual SIM?

Dual SIM może działać na kilka sposobów – wszystko zależy od konstrukcji urządzenia. Najbardziej korzystna sytuacja dla użytkownika ma miejsce wtedy, gdy telefon lub tablet jest wyposażony w dwie anteny GSM, co oznacza, że każda karta może korzystać z własnej. W konsekwencji możliwe jest np. wykonywanie połączenia z jednego numeru bez jednoczesnego deaktywowania drugiej karty. Inny słowy, gdy rozmawiasz np. na numerze prywatnym, osoby dzwoniące na numer firmowy nie trafią na zablokowaną linię.

Mówiąc o tym czym jest dual SIM trzeba także wspomnieć o innych rozwiązaniach, przede wszystkim „częściowym” dual SIM-ie, w którym obie karty korzystają z jednej anteny. W takim układzie wykonywanie połączeń z jednego numeru będzie oznaczało automatyczne czasowe deaktywowanie drugiej karty.

Jest też trzecia opcja, najmniej korzystna dla użytkownika, czyli dual SIM, w którym jedna karta jest przez cały czas nieaktywna. Która? To zależy od ustawień. Innymi słowy, można korzystać z dwóch simek, ale włączona jest tylko ta, którą wybierzesz w ustawieniach telefonu. Takie rozwiązanie daje jedynie tyle, że nie musisz fizycznie zamieniać kart, gdy masz zamiar korzystać z drugiego numeru.

Co daje dual SIM?

Wiesz już co to jest dual SIM, ale zastanówmy się również jakie możliwości daje takie rozwiązanie? Podwójny slot jest najchętniej wybierany przez osoby, które nie chcą nosić ze sobą dwóch aparatów, by cały czas mieć kontakt z klientami. Wówczas jeden telefon pozwala na swobodne obsługiwanie połączeń prywatnych i firmowych.

Drugą zaletą może być chęć korzystania z internetu na drugiej karcie SIM. Jeżeli na jednej simce masz interesujący pakiet sieciowy, a druga służy Ci do połączeń, to wejście dual SIM pozwoli na jednoczesne korzystanie z obu rozwiązań.

Telefon na dwie karty

Co to jest dual SIM? Odpowiedź na to pytanie byłaby niepełna bez wspominania o tzw. wejściu hybrydowym. Nie każdy telefon z dual SIM ma dwa sloty przeznaczone tylko na karty telefoniczne. Może się zdarzyć, że jedno wejście ma dwie funkcje i obsługuje zarówno kartę SIM, jak i kartę microSD. Innymi słowy, telefon ma dwa sloty: w jednym umieszczasz simkę, a w drugim albo kartę pamięci albo drugą SIM.

Ograniczenia takiego rozwiązania są dość oczywiste. Nie można naraz korzystać z dodatkowej pamięci oraz drugiego numeru telefonu. Trzeba wybrać opcję, która będzie bardziej praktyczna.

Nie oznacza to, że telefony czy tablety z hybrydowymi slotami trzeba od razu skreślać. Nie każdy potrzebuje kilkudziesięciu gigabajtów do przechowywania filmów lub zdjęć. Jeżeli telefon służy Ci głównie do komunikacji i chcesz mieć możliwość korzystania z dwóch numerów, to wejście hybrydowe (a więc de facto brak wolnego slotu na kartę pamięci) nie będzie żadnym problemem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here