Wybierasz laptopa i chcesz kupić model z idealnym monitorem? A może interesuje Cię zakup urządzenia mobilnego? Technologia produkcji ekranów do wszystkich przenośnych urządzeń jest podobna, dlatego też wiele oznaczeń w specyfikacji może się pokrywać. Jednym z często pojawiających się skrótów jest IPS.

Co to jest IPS w monitorze? Jak należy rozszyfrować ten skrót i kto powinien kupić monitor z IPS?

Co oznacza IPS?

Sam skrót IPS rozwijany jest jako In-Plane Switching. Nazwa ta niewiele mówi większości użytkowników, więc dodajmy, że chodzi o technologię wykonywania matrycy. W ekranach IPS ciekłe kryształy są ułożone równolegle do płaszczyzny ekranu, co sprawia, że obraz jest dobrze widoczny nie tylko dla osoby, która patrzy na monitor prostopadle. Zdarzyło Ci oglądać zdjęcia na starym laptopie lub tablecie z grupą znajomych? Co chwilę ktoś narzekał, że nie widzi obrazu, bo znikają kolory albo obraz się zniekształca w innych sposób? To właśnie brak technologii IPS.

Najprościej mówiąc, IPS w monitorze to technologia pozwalająca na uzyskanie doskonałych kątów widzenia. Niejednokrotnie producenci urządzeń chwalą się wynikami sięgającymi niemal 180 stopni, co jest oczywiście absurdem (no chyba, że ktoś lubi oglądać film, patrzą na ekran całkiem z boku). Sama poprawa kątów widzenia jest jednak bardzo dobrze widoczna. Na monitor z ekranem IPS można patrzeć z na wprost, z boku, z góry, z dołu… Obraz zawsze będzie wyglądał dość dobrze.

Naturalnie monitory z IPS mogą się między sobą różnić. Jeden model będzie miał lepsze katy widzenia od innego. Jednak mając świadomość tego, czym jest IPS w monitorze warto stawiać na tę technologię, bo szansa, że Twój wyświetlacz będzie wygodniejszy w użyciu jest dużo większa niż przy wykorzystaniu starych matryc TN lub TFT.

Uczciwie trzeba dodać, że obie wymienione technologie starszego typu też dają czasem dobre rezultaty, jeśli chodzi o kąty widzenia. Nie musisz więc od razu rezygnować z laptopa, jeżeli nie będzie miał monitora z IPS. Z tym że w takim wypadku warto dobrze przyjrzeć się testom i poszukać informacji na temat kątów. IPS to praktycznie gwarancja dobrych kątów widzenia. W przypadku ekranów TFT oraz TN satysfakcjonujące kąty zdarzają się znacznie rzadziej.

Dla kogo monitor z matrycą IPS?

Monitor z ekranem IPS przyda się w zdecydowanej większości zastosowań. Wymieńmy tylko kilka przykładów, kiedy matryca tego rodzaju jest szczególnie praktyczna:

  • Wspólne oglądanie filmu ze znajomymi lub z rodziną – każdy może wygodnie obserwować film, niezależnie od tego czy siedzi na brzegu kanapy czy na samym środku bezpośrednio przed monitorem.
  • Pokazywanie klientowi lub znajomych prezentacji, obrazów i każdej innej treści na ekranie tableta czy telefonu – wyświetlacz IPS sprawi, że nie będziesz musiał lawirować mobilnym sprzętem tak, by każdy widział, co jest wyświetlane.
  • Korzystanie ze sprzętu przez dłuższy czas – gdy oglądasz trzygodzinny film albo grasz w grę, musisz co jakiś czas zmienić pozycję na krześle czy kanapie. Co daje ekran z IPS w takiej sytuacji? To, że nie będziesz musiał co chwilę przestawiać urządzenia razem z Tobą, tak, żeby cały obraz był dobrze widoczny po zmianie kąta patrzenia.
  • Podczas profesjonalnej lub amatorskiej pracy z grafiką. Dobre kąty widzenia pozwalają na wierniejsze odzwierciedlanie kolorów na całej powierzchni ekranu.

Monitor z IPS dla graczy?

Wiemy już co to jest IPS w monitorze i kiedy się przydaje. Ale czy są sytuacje, w których lepiej wybrać inny typ matrycy? Tak. Podobnie, jak w wielu kwestiach, nieco inaczej wyglądają zalecenia dla zawodowych graczy. Jeżeli na co dzień grywasz w Skyrima czy Wiedźmina, IPS będzie dobrym wyborem. Natomiast okaże się nienajlepszym rozwiązaniem, gdy postanowisz trenować do zawodów w CS-a albo masz zamiar dużo grać w inną grę, w której refleks to podstawa.

Niestety monitory z IPS charakteryzują się nieco wolniejszym czasem reakcji, a do tego, gdy na ekranie dużo się dzieje, może pojawić się efekt smużenia. W związku z tym, zawodowym i ambitnym gamerom polecamy raczej ekrany TN.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here