Czy komputer pomaga w rozwoju dziecka?

Jeszcze kilka dekad temu komputer kupiony dziecku miał służyć przede wszystkim do nauki i pracy. Mało kto myślał wówczas o uzależnieniu od internetu i gier komputerowych. Współczesny rodzic ma znacznie trudniejsze zadanie. Bezpieczne korzystanie z komputera przez dzieci to obecnie bardzo ważny element socjalizacji i wychowania. Jak nowoczesne technologie mogą wpłynąć na rozwój dziecka w różnym wieku?

Młody człowiek powinien zaspokajać swoje potrzeby i rozwijać zainteresowania. Dostęp do komputera połączonego z internetem może w tym pomóc. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nad prawidłowym rozwojem dziecka – emocjonalnym, intelektualnym, społecznym oraz fizycznym – powinien czuwać rodzic, który w odpowiednich momentach zachęci do korzystania z komputera, a w innych wprowadzi odpowiednie ograniczenia.

Wczesne etapy rozwoju dziecka

Zdarza się, że już kilkuletnie dzieci mają nieograniczony dostęp do komputerów, smartfonów lub tabletów. Nie da się ukryć, że interaktywne bajki i gry mogą być bardzo atrakcyjną rozrywką. Wielu rodziców zapomina jednak o ich negatywnym wpływie na rozwój dziecka. W przypadku niemowlaków trudno co prawda mówić o uzależnieniu od Internetu (czytaj więcej: https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/uzaleznienie-od-internetu), ale istnieją inne zagrożenia, których nie można bagatelizować. Małe dzieci, które mają stały kontakt z ekranami komputerów i innych urządzeń elektronicznych są narażone na uszkodzenia wzroku, problemy ze snem, wolniejszy rozwój mowy, wady postawy oraz ogólne przebodźcowanie, którego mózg dziecka nie jest jeszcze w stanie przepracować.

Dziecko a komputer

Wpływ nowoczesnych technologii na rozwój dziecka to nie tylko kwestie związane z jego psychiką. Nieograniczony dostęp do komputera to również ogromne ryzyko nieprawidłowego rozwoju fizycznego. Dziecko nie może zbyt długo przebywać w jednej pozycji. Nawet jeśli pozwalamy mu spędzać czas przed komputerem, powinniśmy zadbać o właściwe stanowisko pracy i odpowiednie ułożenie kręgosłupa. Coraz młodsze dzieci skarżą się na bóle mięśni i pleców, a nieprawidłowa pozycja ciała, towarzysząca im podczas wielogodzinnych sesji przed ekranami urządzeń elektronicznych, tylko je pogłębia.

Bezpieczne korzystanie z komputera przez dzieci

Jeśli czas spędzany przed komputerem zostanie dostosowany do odpowiednich etapów rozwoju dziecka, interaktywne gry, multimedia i strony internetowe mogą przynieść wiele korzyści. Komputer ułatwia zdobywanie wiedzy i wspomaga proces nauki. Kontakt z internetem może również pozytywnie wpłynąć na umiejętność czytania i pisania. Nadmierna liczba informacji musi być jednak starannie selekcjonowana przez rodzica. Tylko wtedy uda się uniknąć wspominanego wcześniej przebodźcowania, którego następstwami mogą być problemy z uważnością i koncentracją.

Bezpieczne korzystanie z komputera przez dzieci jest możliwe i w dużym stopniu przyczynia się do rozwoju różnych zainteresowań i ogólnej ciekawości świata. Granica między środkiem, a celem jest jednak bardzo cienka. Warto jak najczęściej pokazywać dzieciom realny świat i zabawy, które nie są zależne od migoczących ekranów i poziomu naładowania baterii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here