Ecodrive - czyli oszczędzanie za kierownicą!

Doskonale wiemy, że wydatki związane z zakupem paliwa potrafią wywołać wiele szkód w domowym budżecie. Dlatego przy obecnych cenach benzyny – umiejętna i ekonomiczna jazda samochodem, czyli ecodrive, to recepta na mniejsze koszty ponoszone podczas wizyty w stacji benzynowej.

Pożyczki online na wydatki związane z utrzymaniem auta? Czemu nie! Jeśli tyczą się niespodziewanych usterek wymagających naprawy w warsztacie. Na szczęście o takie rzeczy, jak ograniczenie zużycia paliwa, każdy kierowca może zadbać samodzielnie. W jaki sposób? Wystarczy wprowadzić do życia kilka prostych nawyków, dzięki którym nasza droga wiodła będzie nie tylko przez stację benzynową!

Po pierwsze – hamowanie silnikiem!

Mało kto wie, ale pierwszym kluczowym krokiem, który skutecznie ograniczy zużycie benzyny, jest hamowanie silnikiem! Wielu kierowców przed etapem hamowania ma tendencję do wrzucenia luzu i jechania tak, jeszcze przez dobrych kilkanaście metrów. Jest to błąd! Redukując bieg – pozwalamy na to, by auto straciło prędkość i tym samym ograniczamy zużycie paliwa podczas hamowania. Dlaczego? W ten sposób jego dopływ do silnika zwyczajnie zostaje odcięty! Pamiętajmy jednak, że hamowanie silnikiem to sztuka, która wymaga również oszacowania odległości. Pozwoli to przy okazji uniknąć gwałtownego hamowania czy przyspieszania.

Po drugie – równomierna prędkość!

Częste i niespodziewane zmiany prędkości także powodują większe zużycie benzyny! Zatem – zamiast gwałtownie przyspieszać na zielonym i hamować na czerwonym – warto zbliżać się do świateł w równomiernym tempie. W przypadku wycieczek długodystansowych dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w tempomat, który utrzyma stałą prędkość.

Po trzecie – postój!

Auto, które w trakcie postoju ma uruchomiony silnik, może zużywać nawet do 1,5 litra paliwa w ciągu godziny! Jest to zwyczajnie mało opłacalne i bezsensowne spalanie. Na szczęście w nowszych modelach samochodów – ta nieuzasadniona funkcja marnotrawstwa paliwa jest zlikwidowana funkcją start-stop. Gdy postój trwa dłużej niż 20 sekund, wyłącza ona automatycznie silnik, Dlatego posiadacze starszych aut – przy każdorazowym postoju na parkingu bądź oczekiwania przed przejazdem kolejowym – zdecydowanie powinni przekręcić kluczyk w stacyjce!

Po czwarte – zmiana biegów!

Sprawna zmiana biegów na wyższy również pozwoli na ograniczenie wydzielania paliwa. Warto zatem sprawdzić, jakie oznaczenia posiada prędkość obrotowa w danym silniku i zmieniać biegi zgodnie z wytycznymi. W nowszych modelach aut – nawet przy prędkości 60 km/h można poruszać się na piątym biegu. Jest to bardzo istotne – ponieważ nadal wielu kierowców zapomina, że jedynka jest wyłącznie do ruszania, a dłuższa jazda na tym biegu zwyczajnie nam się nie opłaca!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here