Wyobrażasz sobie dzień bez Internetu? Nawet jeśli zdarza się, że przez całą dobę nie spojrzysz na Facebooka lub nie odwiedzisz żadnej strony www, wciąż korzystasz z sieci, choćby wtedy, gdy Twój telefon pobiera aktualizację oprogramowania. Internet jest naszą codziennością i dlatego trzeba używać go z głową. Na co dzień rozglądasz się na przejściu dla pieszych i nie zostawiasz portfela na stoliku w restauracji, kiedy idziesz do toalety. A jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Przede wszystkim warto wyrobić sobie dobre odruchy, by Twoje dane, dobra osobiste i pieniądze były bezpieczne.
Zagrożenia w Internecie. Na co uważać?
Jest przynajmniej kilka rodzajów zagrożeń w sieci, na które trzeba uważać. Gdy myślisz o tym, co złego może się stać w Internecie, zapewne Twoja wyobraźnia w pierwszej kolejności podpowiada Ci uciekające pieniądze z konta bankowego. To właśnie kwestie finansowe sprawiają, że użytkownicy często zaczynają się interesować tym, jak bezpiecznie korzystać z Internetu – ważne, żeby nie zacząć działać po szkodzie.
Zupełnie innym rodzajem zagrożenia jest naruszenie dóbr osobistych. Wiąże się z to z wszelkimi publikacjami na portalach społecznościowych czy na forach i blogach, gdzie podpisujesz się własnym imieniem i nazwiskiem. Ktoś może wykorzystać publikowane informacje przeciwko Tobie lub zdobyć dane osobowe, by namierzyć Cię „w realu”.
Trzecim typem zagrożenia jest uszkodzenie plików a nawet sprzętu komputerowego. Jeśli do systemu dostanie się wirus, może narobić wiele szkód w Twoich plikach prywatnych lub wykorzystywanych do celów zawodowych.
To tyle, jeśli chodzi o główne typy zagrożeń. A jak ich unikać, by bezpiecznie korzystać z Internetu?
Jak bezpiecznie korzystać z sieci?
Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposób na to, by korzystanie z sieci nie wiązało się z generowaniem zagrożenia. Aby zminimalizować ryzyko stosuj się do następujących zasad:
- Zawsze wymyślaj bezpieczne hasła. W idealnym scenariuszu warto mieć inne hasło wszystkich kont bankowych, pocztowych i społecznościowych, a każde z nich powinno składać się z możliwie dużej ilości znaków, a także kombinacji cyfr i znaków specjalnych. Stosuj bezpieczne hasła zwłaszcza w najważniejszych miejscach, takich jak bankowe konto internetowe. Nigdy nie używaj tego samego hasła do banku i na mniej istotnych kontach – np. na forach internetowych.
- Jeżeli otrzymasz podejrzanego maila, nie otwieraj załączników. Samo otwarcie wiadomości nie spowoduje szkody, ale ściągnięcie i uruchomienie załącznika to otwarcie drogi do działania złośliwego oprogramowania. Jeśli masz wątpliwości czy mail jest wiarygodny, przyjrzyj się domenie. Oszuści często mają dziwne lub błędnie zapisane końcówki maili.
- Dbaj o aktualne wersje oprogramowania. Aby bezpiecznie korzystać z Internetu musisz mieć zainstalowaną najnowszą wersję przeglądarki. Postaraj się też zawsze korzystać z najnowszych wersji wtyczek, takich jak Java czy FlashPlayer.
- Nigdy nie wysyłaj i nie publikuj danych osobowych, jeżeli nie ma takiej potrzeby. Nie musisz na każdym forum podawać adresu i numeru telefonu.
- Gdy pracujesz na komputerze, do którego dostęp ma wiele osób, najlepiej nie loguj się na portale społecznościowe i na konto bankowe. A jeżeli to zrobisz, zadbaj o to, by usunąć dane logowania oraz historię. Można to zrobić w ustawieniach każdej przeglądarki. Możesz też skorzystać z trybu incognito. Wówczas przeglądarka nie zapisze historii ani plików cookies po zamknięciu okna.
- Jeżeli chcesz bezpiecznie korzystać z Internetu, musisz ściągać pliki wideo i audio oraz programy jedynie z legalnych źródeł. Hackerzy chętnie żerują na osobach, które wolą pirackie wersje oprogramowania.
Na koniec dodajmy jeszcze najbardziej oczywistą poradę: zawsze warto korzystać z oprogramowania antywirusowego. Na rynku nie brakuje dobrych, darmowych programów, takich jak Avast czy Avira. „Antywirusa” warto zainstalować także na telefonie lub tablecie. W sklepach z aplikacjami znajdziesz wersje mobilne tego typu programów, również dostępne w wersji bezpłatnej.