W poprzednim wpisie mówiliśmy o zjawisku ryzykownego pozycjonowania, czyli tzw. black hat SEO. Mówiąc najprościej, są to wszystkie metody niezgodne z wytycznymi Google i innych wyszukiwarek. Dziś zastanówmy się nad działaniami odwrotnymi, a więc nad tym jak bezpiecznie pozycjonować stronę? Jest wiele technik, które można wykorzystać lub zlecić, by zyskać lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania bez drażnienia Google.

Dodawanie unikalnych treści

Jednym z podstawowych sposobów poprawiania pozycji strony, jest regularne dodawania wartościowej, unikalnej treści. Chodzi o to, by wrzucać artykuły czy opisy, które nie są kopiowane z innych stron. Właśnie dlatego powinieneś zlecić wykonanie nowych opisów produktów w sklepie internetowym, nawet gdy Twój dostawca pozwala na kopiowanie treści ze swojej witryny.

Jak bezpiecznie pozycjonować stronę za pomocą tekstów? Unikalność i naturalność to podstawa. Nie staraj się na siłę wciskać dużej ilości słów kluczowych – Google jest już na to dawno odporne. Pisz lub zlecam merytoryczne treści, najlepiej takie, z których skorzystają również inni użytkownicy. Doskonałym narzędziem jest blog prowadzony pod domeną firmową. Niektórzy tworzą nawet dwie zakładki – bloga oraz „artykuły”. To doskonały pretekst do tego, by treści ciągle przybywało.

Warto pamiętać, że jest to proces, który powinien być podtrzymywany. Nie wystarczy zbudować obszernego bloga i zostawić go na kilka lat. Takie strony najczęściej tracą dobrą pozycję. Póki firma działa i Twój sklep czy witryna przedsiębiorstwa mają się dobrze, dodawaj nowe treści.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć, by bezpiecznie pozycjonować stronę? Zwróć uwagę na formatowanie tekstów. Tytuł w źródle strony powinien mieć znacznik h1, a najważniejsze nagłówki h2. Kolejne stopnie nagłówków oznaczaj jako h3 oraz h4. Taka hierarchia ułatwia Google właściwie odczytywanie i ocenę treści.

Ponadto dobrze jest dodać w tytule i nagłówkach słowa związane z branżą i treścią artykułu. Ważne frazy opłaca się też wyróżniać w tekście pogrubieniem lub kursywą. Odpowiednio sformatowany tekst będzie bardziej „doceniony” przez skrypty wyszukiwarek.

Linkowanie do własnej witryny z różnych źródeł

Google zwraca również dużą uwagę na linki prowadzące do danej witryny i nie ma nic przeciwko, byś zbierał wartościowe odnośniki. Idealna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy inne popularne strony dodają linki do Twojej witryny. Jednak bezpieczne pozycjonowanie strony może obejmować także samodzielne linkowanie. Dobrym źródłem odnośników są tematyczne katalogi stron. Pamiętaj, by dodać witrynę jedynie do wartościowych katalogów. Czasem taka usługa jest płatna, ale darmowe zestawienia stron często nie mają zbyt dużej wartości.

Wiele osób płaci też zewnętrznym użytkownikom za linkowanie do witryny, co często owocuje SPAM‑owaniem na forach internetowych i w komentarzach pod blogami. Metoda masowego opłacania osób linkujących zapewne nie przypadłaby do gustu twórcom Google, jednak wciąż jest to dobra odpowiedź na pytanie o to, jak pozycjonować stronę bezpiecznie. Jeżeli linki będą pochodzić ze zróżnicowanych źródeł i będą tworzone w sposób naturalny (regularne dodawanie, komentarze z tekstem dotyczącym tematu itp.), to taki marketing na pewno Ci nie zaszkodzi, a najpewniej poprawi pozycję strony.

Optymalizacja techniczna strony

Podstawą bezpiecznego pozycjonowania strony i jednym z najważniejszych zaleceń Google jest również optymalizacja techniczna. To bardzo szerokie zagadnienie obejmuje m.in.:

  • zadbanie o to, by strona nie była traktowana jako dwa adresy (z www oraz bez www),
  • uzupełnianie meta tagów,
  • stworzenie mapy strony,
  • dodanie strony do Google Webmasters Tools,
  • obsługę błędu 404.

Dlaczego warto pozycjonować bezpiecznie?

Bezpieczne pozycjonowanie może trwać dłużej, ale daje bardziej przewidywalna i trwalsze efekty. Dzięki wymienionym technikom unikniesz takich zjawisk jak nagły spadek witryny na odległe miejsca po aktualizacji algorytmów Google. Nie dosięgnie Cię również kara nakładana przez wyszukiwarkę, która może obejmować ręczne obniżenie pozycji strony albo nawet całkowity ban w Google.

1 KOMENTARZ

  1. Jeśli ktoś nie ma zbyt dużego doświadczenia w pozycjonowaniu to lepiej nie robić tego na własną rękę. Dobrym pomysłem jest wynająć agencję, która świadczy pełen zakres usług i zajmie się bezpiecznym pozycjonowaniem. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here