Jest wiele sposobów na to, by zainfekować Twój komputer wirusem. Całkowite zabezpieczenie się przed złośliwym oprogramowaniem jest niemożliwe, ale jeśli będziesz zdawać sobie sprawę z tego, jakimi drogami szkodliwy kod może się dostać do Twojego systemu i zastosujesz odpowiednie środki, ryzyko będzie minimalne.

Nie używaj nieznanego wifi

Jak chronić komputer przed wirusami? Jednym z ważniejszych przykazań bezpiecznego korzystania jest unikanie nieznanych sieci wifi. Darmowy internet można łatwo znaleźć w kafejkach, w restauracjach, w centrach handlowych, na rynkach dużych miast… Oficjalne sieci są zwykle bezpieczne, ale czasem można też trafić na kogoś, kto podszywa się pod nie i oferuje własne wifi, które będzie groźne dla Twojego komputera.

Wniosek? Najbezpieczniej jest zawsze korzystać z własnego internetu, np. tego na kartę w telefonie lub netu mobilnego. A unikać trzeba przede wszystkim podejrzanych darmowych sieci – głównie tych, które nie mają związku z miejscem, w którym jesteś.

Nie podłączaj nieznanych urządzeń

Łatwym sposobem na złapanie wirusa jest też podłączanie dysków, na których złośliwe oprogramowanie się znajduje. Jak chronić komputer przed wirusami na pendrive’ach i dyskach USB? Najlepiej unikając podłączania urządzeń, co do których nie masz pewności, że są bezpieczne. Poza tym warto od czasu do czasu przeskanować swoje przenośne pamięci – być może coś na nie weszło podczas podłączania do komputera w bibliotece, w pracy albo u znajomego.

Nie otwieraj załączników z nieznanych źródeł

Wiele osób chcących zainfekować inne komputery wysyła maile na adresy znalezione w sieci. Często przychodzą one na skrzynki firmowe – ponieważ takie maile łatwo znaleźć, np. na stronach przedsiębiorstwa czy w ogłoszeniach. Wirus w mailu jest w załączniku, który udaje fakturę lub inny dokument.

Jak chronić komputer przed takimi wirusami? Oczywiście unikając otwierania załączników z wszelkich podejrzanych maili. Samo otwarcie wiadomości nie będzie groźne dla Twojego systemu.

Pamiętaj o aktualizacjach

Komputer, na którym znajdują się przestarzale programy albo wtyczki jest dużo bardziej narażony na ataki niż urządzenie z najnowszymi wersjami programów. Producenci regularnie aktualizują swoje aplikacje m.in. pod kątem bezpieczeństwa.

Jeśli więc chcesz uchronić swoją maszynę przed wirusami, regularnie sprawdzaj, czy masz zainstalowaną najnowszą wersję przeglądarki, czy wszystkie wtyczki są zaktualizowane, a także czy inne programy korzystające z sieci są zupdate’owane.

Koniec z piractwem

Jak chronić komputer przed wirusami? Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest całkowite unikanie pirackiego oprogramowania. Prawie każdy Polak ma w swoim systemie ściągnięty z sieci, zhakowany pakiet biurowy, Photoshopa albo pirackie wersje gier i filmów. Niejednokrotnie sam system również nie jest legalny.

Prawa autorskie i legalność oprogramowania to ważne kwestie, ale równie istotne jest wystawianie komputera na zagrożenie, gdy ściągasz wersje ze złamanymi zabezpieczeniami. W końcu twórca wersji pirackiej wie, że będziesz chciał zainstalować aplikację – to idealne warunki, by przemycić wirusa.

A więc jak chronić komputer przed wirusami? Korzystać jedynie z legalnych wersji programów.

Program antywirusowy

Najważniejszym filarem ochrony przed złośliwym oprogramowanie jest oczywiście również program antywirusowy. W sieci bez problemu znajdziesz wysokiej jakości darmowe oprogramowanie antywirusowe. Najlepiej, by program na bieżąco kontrolował to, co robisz w sieci oraz miał skaner, który można od czasu do czasu uruchomić, by sprawdzić komputer.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here