Monitorowanie okolicy domu, parkingu, garażu czy pomieszczeń firmowych jest dzisiaj możliwe nawet dla osób nie dysponujących dużym budżetem. Podstawowe kamery z rejestratorami oraz koszt instalacji dodatkowego osprzętu nie będą obciążać za bardzo konta domowego lub firmowego. Jednym z popularnych rozwiązań są systemy IP. Co to takiego? Jak działają kamery IP?

Systemy monitoringu IP opierają się na połączeniach sieciowych. Wymagają korzystania z routera oraz switcha, tak samo jak komputer podłączony do internetu. Kamery mogą wykorzystywać bezprzewodowy standard wifi lub być połączone po kablu. To ostatnie rozwiązanie jest z reguły korzystniejsze finansowo.

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie o to jak działają kamery IP, być może chcesz zamontować takie rozwiązanie wewnątrz domu. Do tego zadania kamera wykorzystująca Internet Protocol również świetnie się nadaje.

A jakie są najważniejsze zalety i wady kamer oraz systemów monitoringu tego rodzaju?

Zalety kamer IP

Jedną z największych zalet kamer IP jest bardzo wysoka rozdzielczość. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich urządzeń, ale jeśli szukasz wyjątkowo ostrego, szczegółowego obrazu, to odpowiednie kamery znajdziesz właśnie wśród urządzeń IP. W sprzedaży łatwo dostępne są modele rejestrujące obraz w jakości 4K.

Dużym plusem jest również wygoda obsługi. Końcowy użytkownik nie musi mieć fachowej wiedzy, by sprawnie korzystać z systemu monitoringu. Jak działają kamery IP w praktyce? Wystarczy, że włączysz przeglądarkę www i wejdziesz na odpowiedni adres, by zobaczyć transmisję. Oczywiście można zastrzec dostęp tak, by był możliwy tylko dla wybranych userów, np. domowników czy pracowników ochrony.

Do mocnych stron trzeba zaliczyć także możliwość łatwej wymiany urządzeń, gdy np. postanowisz zmodernizować system. Zmiana kamery na lepszą nie będzie wymagała przebudowy infrastruktury. Można więc w przyszłości np. zamienić urządzenie 5 Mpx na 12 Mpx, jeżei to pierwsze okaże się za słabe.

Wady kamer IP

Jak każdy system, monitoring IP ma też swoje wady. Już na początku warto nie tylko zadać pytanie o to, jak działają kamery IP, ale również o to, jak je skonfigurować. Niestety ta druga kwestia będzie wymagała dość długich wyjaśnień. Do prawidłowego skonfigurowania kamery IP i sieci monitoringu niezbędna jest wiedza na temat sieci komputerowych. To oznacza, że z instalacją może mieć trudności np. osoba biegła w systemach analogowych.

Do wad trzeba doliczyć także większe opóźnienia w transmisji w porównaniu ze starszą technologią analogową czy HD-CVI. W tych ostatnich obraz jest przekazywany szybciej, bo nie podlega kompresji. W systemach IP informacja jest najpierw kompresowana, a następnie dekodowana przez rejestrator.

Ważną częścią tego, jak działają kamery IP jest także fakt wykorzystywania sieci wspólnej z komputerami, telefonami czy drukarkami. Transmisja może być niższej jakości, gdy sieć jest zbyt mocno obciążona. To oznacza, że monitoring może być mniej efektywny, gdy np. zaczniesz oglądać film w streamingu lub będziesz intensywnie przeglądać strony www.

Rozwiązaniem tej kwestii jest stworzenie fizycznej podsieci – wyłącznie na potrzeby monitoringu. Niestety taka opcja podnosi koszty instalacji systemu dozoru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here