Jak grać na giełdzie?

Chciałbyś rozpocząć grę na giełdzie? Dobry krok. Pamiętaj jednak, aby się odpowiednio do niego przygotować. Sukces w inwestycji zapewnia Ci przestrzeganie trzech reguł. Jakich? Oto one! Sprawdź, jak rozpocząć grę na giełdzie i osiągać zyski.

Wybranie odpowiedniej waluty, określenie kapitału oraz wybór akcji – jeśli wykonasz te trzy akcje przemyślanie inwestycja na giełdzie odbije się na Twoim koncie. Niezależnie od posiadanego kapitału i określonych warunków możesz liczyć na znaczne zwiększenie kapitału.

Wybór rynków inwestycji

Na polskim rynku zdecydowanie najpopularniejsze są inwestycje w akcje i obligacje. Inwestorzy chętnie zawierają transakcje odbywające się w naszej rodzimej walucie. To sposób na inwestycję, ale bardziej doświadczeni brokerzy widzą też minus takich inwestycji. Związany jest on z wahaniami wartości polskiej waluty. Jej siła nabywcza w stosunku do innych może wzrosnąć, ale też spaść. Zysk uzyskany w złotówkach może więc w niektórych sytuacjach być jedynie prowizoryczny. O ile nominalnie inwestor dostanie wyższą kwotę, o tyle jej siła nabywcza będzie niższa. Co to oznacza? De facto stratę. Rozpoczynając inwestycje na giełdzie warto więc wybrać kilka rynków walutowych. Najbardziej bezpieczne są długotrwałe inwestycje oparte na portfelu zbudowanym z kilku rynków zagranicznych.

W jakiej walucie?

Dobra inwestycja opiera się na dwóch trafnych wyborach: giełdy oraz waluty. O ile pierwszy jest oczywisty dla wszystkich o tyle drugi często jest niedoceniany. Wybór odpowiedniej waluty może mieć jednak kluczowe znaczenie.

Najbardziej opłacalne inwestycje opierają się o waluty mające tendencje wzrostowe. Pamiętaj, że ważny jest ich długotrwały wzrost wartości, a nie dzienne wahania. Waluty też muszą być pewne. Świetnym przykładem może być tu sytuacja, która wydarzyła się na rynku dolara kilkanaście lat temu. Waluta ta przeżyła załamanie swojej wartości, a jej koszt oscylował w okolicach 2 zł. Kilka lat później odzyskała swoją wartość. w\jej wartość wzrosła niemal dwukrotnie. Na tak rekordowe wahania trudno liczyć jednak na ich niższy poziom już tak. Dzięki temu inwestując na giełdzie możesz zarabiać podwójnie – wybierając odpowiedni rynek i zyskując na wymianie walut.

Złote zasady inwestycji

Niezależnie od tego, jaką wybierzesz giełdę i walutę, warto abyś przestrzegał podstawowych zasad. Zawsze sprawdzaj aktualne trendy. Te trwałe pozwalają na podejmowanie długofalowych decyzji. Te jednak zawsze stawiaj z trendem, nigdy nie płyń pod prąd. Przy rekordowo wysokich wynikach czekaj, aż akcje osiągnął swój maksymalny pułap. Moment maksymalnego spadku zaś jest idealnym momentem na inwestowanie.  Ten jednak również musi być przemyślany, a nie podjęty pod wpływem emocji. Często chwilowe zamieszanie na rynku i szybki spadek akcji o kilka procent oznacza  w konsekwencji znaczne spadki, wynoszące nawet kilkadziesiąt procent. To co ma być szybką inwestycją przynoszący może niewysoki, ale zysk, okazuje się w takim przypadku klapą.

Pewne zasady pozwolą też na zabezpieczenie się przed ryzykiem straty. Jedną z nich jest stawianie wyłącznie na pewne spółki, które charakteryzują się dużą płynnością. Co to oznacza w praktyce? A to, że w każdym momencie znajdziesz chętnych kupców na ich akcje. Pieniądze dostaniesz więc praktycznie od ręki. W każdej inwestycji możesz też ustawić stop loss, czyli zlecenie sprzedaży po osiągnięciu przez akcje określonej wartości. Dzięki temu możesz ponieść wyłącznie taką stratę, która jest w pełni akceptowalna dla Twojego budżetu. Podczas gry na giełdzie musisz się liczyć również z takimi sytuacjami.

Zainteresowany? Chcesz dowiedzieć się, jak grać na giełdzie? Więcej informacji w tej kwestii zaoferuje Ci forex symulator. Na portalu Admirals Markets znajdziesz wszystkie informacje dotyczące giełdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here