Pamiętasz stare czasy, gdy gamingowym światem rządziła konsola Pegasus, a słowa „gaming” jeszcze nikt nie używał? A może masz kilkanaście lat i jesteś ciekaw jak wygląda prehistoria gier komputerowych w praktyce? Pegasus nie jest nazwą znaną każdemu. W Polsce mała szara konsola na kartridże funkcjonowała właśnie pod takim przydomkiem. W rzeczywistości jednak był to NES, czyli Nintendo Entertainment System (nie mylić z nowszym SNES-em).
Chcesz dziś odświeżyć stare tytuły i zagrać w pierwsze, prawdzie Mario? Wobec tego pojawia się pytanie jak grać w gry z Pegasusa na PC? Dodajmy, że odpowiedzią nie jest znalezienie przeglądarkowej wersji. Niestety gierki browserowe często różnią od oryginałów. To prawda, że chodzi o detale, ale jednak dla kogoś, kto z koneserskim zacięciem chce pograć w Contrę i Tetrisa w wersji NES, te detale będą miały znaczenie. Dlatego prawidłową odpowiedzią na wcześniej zadane pytanie jest: emulator oraz ROM-y.
Emulator Pegasusa – co to jest?
Jeżeli do tej pory nie miałeś do czynienia z podobnymi rozwiązaniami przyda się małe wyjaśnienie. Emulator Pegasusa to program, który jest „wirtualną konsolą”. Nie ma w nim wbudowanych żadnych gier, jednak potrzebujesz go do uruchomienia kolejnych tytułów. Pierwszym krokiem do zagrania w gry z Pegasusa na PC jest znalezienie emulatora NES. Programów tego typu jest wiele (ZSNES, Nestopia, Nester…), podobnie jak stron, które oferują ściągnięcie za free.
ROM-y do emulatora NES-a
Drugi krok to znalezienie odpowiednich ROM-ów, czyli po prostu gier do uruchomienia za pomocą naszego emulatora. ROM-y to takie wirtualne kartridże, tyle że rzadziej się psują i nie można na nie podmuchać, gdy gra się zawiesi.
Gier na NES-a są tysiące, a starzy gracze będą zaskoczeni jak wiele tytułów można znaleźć. W końcu w czasach Pegasusa nie było jeszcze szerokopasmowego Internetu, więc właściwie nie istniało źródło informacji na temat nowych gier. Jakie tytuły ściągniesz? Jeśli grałeś na Pegasusie, to na pewno wiesz, czego szukać. Nowi gracze muszą na pewno wypróbować na początek wspomniane wyżej klasyki, czyli Mario i Contrę.
Co jeszcze trzeba zrobić, aby zagrać w gry z Pegasusa na PC? Po ściągnięciu ROM-a zapisujemy go sobie w jakimś łatwo dostępnym folderze i otwieramy za pomocą emulatora. Trzeba po prostu włączyć emulator i otworzyć plik z grą za jego pomocą, tak jak otwiera się dokumenty w Wordzie. Konieczne będzie też zajrzenie do konfiguracji. Wiele do ustawiania wprawdzie nie ma, ale na pewno przyda się zmapować krzyżak kierunkowy dla drugiego gracza oraz przyciski A i B oraz ich wersje Turbo. Po ustawieniu konfiguracji można już na dobre brać się za ratowanie księżniczki.
Na koniec przypominamy, że jeżeli chcesz poczuć na własnej skórze magię Pegasusa… zapomnij o save’ach. Emulatory pozwalają na zapisywania stanu gry, co w czasach NES-a nie było możliwe. Nic dziwnego, że starzy gracze narzekają dziś, że nowe produkcje są zbyt łatwe.