Jakość dźwięku ma ogromne znaczenie dla odbioru filmu, o podcaście nie wspominając. Gdy głos jest niewyraźny, nagranie po prostu źle się ogląda/słucha i nawet super-dopracowane wideo może nie uratować sytuacji. Dlatego warto włożyć trochę wysiłku, by audio również było na wysokim poziomie. Jak tego dokonać? Jak poprawić jakość dźwięku w filmie lub podcaście?
Odszumanie
Jeżeli korzystasz z mikrofonu niskiej jakości, konieczne może być odszumienie nagrania. W jaki sposób to zrobić? Możesz wykorzystać programy do obróbki audio, systemy DAW (wykorzystywane przez producentów muzyki) lub znaleźć opcję odszumania audio w niektórych programach do obróbki filmów. Zazwyczaj wystarczy ustawić poziom odszumiania, ale czasem trzeba też wskazać fragment, na którym słychać wyłącznie szum. Dzięki temu program będzie mógł przeanalizować próbkę a następnie „wyciąć” szum w tej postaci z całego nagrania.
Usuwanie szumu daje jednak zawsze gorsze efekty niż nagranie dźwięku dobrych mikrofonem. Dlatego wśród sposobów na to, jak poprawić jakość dźwięku w filmie numerem jeden na liście będzie zawsze kupno dobrego mikrofonu. W przypadku nagrywania audycji w mieszkaniu, najlepszym wyborem będzie mikrofon pojemnościowy. Ten typ urządzenia gwarantuje najwyższą jakość dźwięku. Natomiast osoby nagrywające w biegu lub w różnych sceneriach bardziej docenią zalety bezprzewodowych mikrofonów krawatowych – przypinanych do ubrania.
Usuwanie oddechów i mlasków
Mankamentem wielu nagrań są również głośne oddechy, mlaski, pociągnięcia nosem czy dźwięki przełykania śliny. Oczywiście są to całkiem naturalne odgłosy i na co dzień nie zwracamy na nie uwagi, jednak standardy radiowe i telewizyjne przyzwyczaiły nas do tego, że słyszymy sam głos, bez „dodatków”. Dlatego zawsze, gdy takie dźwięki pojawiają się w nagraniu, zwłaszcza w audycji, która ma uchodzić za profesjonalną, wszelkie mlaski i chrząknięcia rażą.
Jak poprawić jakość dźwięku w filmie i pozbyć się tych mankamentów? Najprostszym sposobem jest ustawienie tzw. bramki (gate), która będzie usuwać wszystkie dźwięki poniżej pewnej głośności. Jeżeli dźwięk przekroczy określony próg, będzie go słychać normalnie, jeżeli tego nie zrobi, zostanie wyciszony całkowicie. Następnie wystarczy ustawić czułość tak, aby głos był powyżej tego progu, a mlaski poniżej. Jeżeli korzystasz z programu DAW, możesz znaleźć w sieci gotowe wtyczki, które ułatwiają to zadanie. W przeciwnym wypadku można użyć kompresora audio z odpowiednią opcją.
Kompresja audio
A skoro o kompresji mowa… To również znakomity sposób na poprawę jakości nagrania. Kompresory audio są regularnie stosowane w profesjonalnych audycjach i obróbce utworów muzycznych. Dlaczego? Ponieważ pozwalają na wyrównanie głośności nagrania i jednoczesne podniesienie średniej głośności.
Jak poprawić jakość dźwięku w filmie za pomocą kompresora? Tego rodzaju program (lub urządzenie cyfrowe bądź analogowe) ścisza automatycznie każdy dźwięk powyżej określonego pułapu. To oznacza, że miejsca, w którym głośno wybrzmi głoska „b” albo ktoś krzyknie zostaną „ścięte”, by być bliżej poziomu reszty nagrania. Odpowiednie ustawienie kompresora sprawi, że nagranie będzie bardziej wyrównane, a więc przyjemniejsze dla słuchacza.
Co więcej, ludzie oceniają lepiej te nagrania, które są głośniejsze. Z jakiegoś powodu bardziej lubimy głośne dźwięki, więc kompresja podnosząca średnią wartość dB nagrania wpłynie pozytywnie na odbiór.
Equalizer
Pomocnym narzędziem do poprawiania jakości nagrań jest również EQ, czyli equalizer. Większości osób kojarzy się on z podbijaniem basu w ulubionych utworach, jednak EQ jest po prostu programem, wtyczką lub urządzeniem do kontrolowania głośności poszczególnych pasm. Można za jego pomocą „namierzyć” i ściszyć zbyt mocno świszczące w uszach głoski „s”, „sz” i „cz” lub podbić te częstotliwości, które sprawią, że nagranie będzie wyraźniejsze. W większości EQ można znaleźć gotowe presety przeznaczone do poprawiania klarowności wymowy i usuwania sybilantów.