Wszechobecny dostęp do darmowych informacji to z pewnością jedna z największych zalet internetu. Filmy, artykuły, zdjęcia… to wszystko masz na co dzień całkowicie za free. Ale czy aby na pewno? Można powiedzieć, że w pewien sposób jednak płacisz – swoim czasem. Tym, który poświęcasz na obejrzenie reklam w danym serwisie.

Jak pozbyć się reklam? To pytanie przychodzi do głowy coraz większej liczbie użytkowników. Nie bez powodu. Niestety wiele serwisów zupełnie zapomniało o umiarze w kwestii marketingu. Nieraz zdarza się, że wchodzisz na stronę i już na starcie wita Cię ogromny pop-up zasłaniający cały ekran. Gdy uda Ci się go wyłączyć po kliknięciu w uciekający krzyżyk, szukasz linka do artykułu pomiędzy banerami reklamowymi, a gdy w końcu otworzysz tekst… kolejny pop-up i jeszcze linki reklamowe w treści. Jeżeli użytkownik dodatkowo dysponuje słabszym komputerem reklamy sprawiają, że strona się przycina, więc zderzenie z taką ilości marketingowego szumu komunikacyjnego jest prawdziwą drogą przez mękę.

A więc jak pozbyć się reklam? Są na to sposoby zarówno darmowe, jak i płatne.

Programy typu adblock

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem na walkę z reklamami są programy typu adblock. To zarówno nazwa jednego z takich programów, jak i typ aplikacji. Skutecznych adblocków jest kilka, więc znajdziesz je bez problemu na wszystkich serwisach z instalacjami. Program ten działa jako wtyczka do przeglądarki, więc musisz pobrać wersję odpowiednią do używanego oprogramowania, czyli: Chrome’a, Firefoxa, Opery itp. Adblocka można też zainstalować na telefonie.

Co jeszcze warto wiedzieć o programie tego rodzaju? Jest to bardzo skuteczny sposób, aby wyłączyć reklamy. Blokowane są zarówno wyskakujące okienka, jak i reklamowe linki oraz banery. Może się jednak zdarzyć, że adblock przepuści niektóre reklamy. Z czego to wynika?

Oczywiście bywa tak, że po prostu program czegoś nie wykryje. Jednak częściej jest to kwestia omijania tzw. nienachalnych reklam. Twórcy ablocków zakładają, że „dobre” reklamy, nie narzucające się użytkownikowi można od czasu do czasu przepuścić. Ale bez obaw. Jeśli uznasz, że nie chcesz widzieć ani jednego promocyjnego banneru czy filmu, opcję przepuszczania nienachalnych reklam można wyłączyć.

Prośba o wyłączenie adblocka

Adblock to znakomita odpowiedź na pytanie o to, jak pozbyć się reklam, jednak nie jest to też sposób pozbawiony wad. Największą z nich jest to, że niektóre serwisy wykrywają, że masz włączoną blokadę i reagują na nią… zablokowaniem treści całej strony. Coraz częściej można spotkać komunikaty typu „Prosimy o wyłączenie ablocka”.

Jest to oczywiście zrozumiałe – twórcy stron mają własne priorytety, a na swojej witrynie chcą zarabiać. Wyłączanie reklam znacznie zmniejsza potencjał zarobkowy serwisu.

Co jednak powinieneś zrobić w takiej sytuacji? Adblocki są o tyle wygodne, że można je wyłączać chwilowo lub dla poszczególnych witryn.

Po zainstalowaniu adblocka, zauważysz jego obecność w górnym prawym rogu przeglądarki. Nie musisz nic robić, aby pozbyć się reklam. Adblock działa automatycznie. Jeśli jednak chcesz go na chwilę wyłączyć, kliknij prawym przyciskiem myszy na jego ikonę. Znajdziesz tam zarówno opcję wyłączenia ochrony, jak i zatrzymania adblocka na danej stronie.

Po wyłączeniu ochrony dla danego serwisu, adblock zapamięta Twój wybór i w przyszłości będziesz mógł już wchodzić na stronę wygodnie, bez dodatkowego klikania.

Może warto kupić premium?

Innym sposobem, by pozbyć się reklam jest kupno konta premium w serwisie czy aplikacji. Wiele stron samych odpowiada na pytanie jak pozbyć się reklam, proponując zamówienie płatnego dostępu, za to pozbawionego treści promocyjnych. Być może warto przemyśleć taką opcję?

Weź pod uwagę, że takie rozwiązanie ma dwie ważne zalety: po pierwsze, wspierasz serwis, który lubisz i pozwalasz mu się rozwijać. Po drugie, konta premium często są niedrogie, a do tego możesz wykupić dostęp razem ze znajomymi, którzy też lubią dany portal.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here