Czy wiesz, że Google może dla Ciebie przeszukać sieć nie tylko za pomocą podanego hasła, ale również wgranego obrazu? Jeżeli masz zdjęcie produktu, czyjąś fotografię albo znany malunek i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, zamiast wpisywania słów, możesz zadać wyszukiwarce szukanie obrazem.

Google wciąż uczy się rozpoznawania obrazów i ich właściwego indeksowania. Wyszukiwarka zwraca dużą uwagę na podpisy zdjęć, ale od kilku lat działa też sztuczna inteligencja DeepMind, która sama analizuje miliony obrazów i próbuje je rozpoznawać. Z każdym rokiem robi to coraz lepiej!

Niemniej, jeśli chcesz szukać w Google po obrazku – nie spodziewaj się spektakularnych wyników. Wyszukiwarka działa najlepiej wtedy, gdy wgrywasz obraz, który powtarza się w wielu miejscach w sieci. Jeżeli samemu zrobisz zdjęcie butów, które Ci się podobają i będziesz chciał, żeby Google znalazło je w sklepie, cóż… trzeba jeszcze trochę poczekać aż taka technologia się rozwinie.

Czasem jednak wyszukiwanie obrazem się przydaje, zwłaszcza, gdy chcesz znaleźć taką samą grafikę lub zdjęcie w innym rozmiarze albo zlokalizować źródło pliku.

A więc jak szukać w Google po obrazku? Są na to trzy sposoby.

Przeciąganie obrazu

Najprostszym sposobem, zwłaszcza, gdy używasz myszy, jest przeciągnięcie obrazu na pasek wyszukiwania.

Najpierw wejdź w Google.pl i kliknij zakładkę „Grafika”. Możesz też od razu wpisać images.google.pl. Teraz chwyć lewym przyciskiem myszy dowolny obraz i po prostu przesuń go na pasek wyszukiwania. Powinieneś zobaczyć, że pole wyszukiwania się poszerzyło. Pojawi się też komunikat „Upuść obraz tutaj”, który nie pozostawia żadnych wątpliwości co należy zrobić.

To wszystko. Po opuszczeniu zobaczysz listę wyników wyszukiwania oraz inne powiązane obrazy.

Dodajmy, że w ten sposób można wyszukać obraz z różnych źródeł. Możesz przeciągnąć plik graficzny z innej strony, ale również plik zapisany na komputerze.

Wklejanie URL

Dla niektórych użytkowników szukających odpowiedzi na pytanie o to, jak szukać w Google po obrazku, wygodniejszą opcją jest wklejanie adresu obrazka. To łatwiejsze zwłaszcza wtedy, gdy używasz touchpada albo ekranu dotykowego. W jaki sposób przeszukać internetowe grafiki w ten sposób?

Najpierw kliknij prawym przyciskiem myszy na obraz, który Cię interesuje. Z menu wybierz opcję „kopiuj adres obrazka”. (Dotyczy to wyszukiwania grafiki dostępnej w sieci).

Podobnie jak poprzednim razem, wejdź na Google.pl i kliknij „Grafika” lub wpisz w adres images.google.pl. Na pasku wyszukiwania powinna być widoczna mała ikonka aparatu (obok klawiatury, mikrofonu i lupy). Kliknij w aparacik. Pojawi się nowa plansza z paskiem wyszukiwania i napisem „wklej adres obrazka”. Dokładnie tak, jak mówi polecenie – wklej adres, czyli kliknij prawym przyciskiem myszy na pasek wyszukiwania i z menu wybierz „wklej”. Następnie kliknij przycisk „Wyszukiwanie obrazem”.

Wczytywanie pliku

Powyższa metoda będzie nieprzydatna, gdy będziesz chciał wyszukać obraz zapisany na komputerze. Jak szukać w Google po obrazku w tym wypadku? Poza przeciąganiem, możesz wybrać opcję „prześlij obraz”.

Innymi słowy, wejdź na Google.pl i kliknij „grafika” albo otwórz stronę images.google.pl. Następnie kliknij wspomnianą wcześniej ikonkę aparatu. Na polu, które się pojawi widoczne są dwie karty. Kliknij tę z napisem „Prześlij obraz”. Pojawi się przycisk „Wybierz plik”. Po kliknięciu w niego trzeba wybrać odpowiedni plik graficzny na komputerze i zatwierdzić wybór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here