Kamery IP są chętnie wybierane przez użytkowników szukających nowoczesnych rozwiązań. Również chcesz postawić na ten rodzaj systemu? Ale czy wiesz jak wybrać kamerę IP? Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych zagadnień, na które warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji.

Rozdzielczość

Rozdzielczość jest jednym z najważniejszych parametrów podczas wybierania kamery IP. To parametr określający, ile pikseli będzie miał uchwycony obraz. Ma to ogromny wpływ na ostrość transmisji. Im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. W sprzedaży znajdziesz już urządzenia oferujące super ostry obraz –4000 x 3000 pikseli. Dla porównania, wciąż popularna jakość FullHD to 1920 x 1080 pikseli.

Jeżeli rozdzielczość jest wysoka, możesz liczyć na to, że transmisja będzie bardzo szczegółowa. To ważne, gdy zastanawiasz się jak wybrać kamerę IP tworząc system monitoringu w domu lub w biurze. Im ostrzejszy obraz, tym większa szansa na to, że w razie ewentualnego włamania czy rozboju uda się określić tożsamość sprawcy.

Zakres widzenia w nocy

Wiele kamer może być stosowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, ale nie każda kamera zagwarantuje dobrą widoczność po zmroku. Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie o to jak wybrać kamerę IP do dużego magazynu lub na obszerny parking, koniecznie weź pod uwagę zasięg reflektora IR. To właśnie ten element jest odpowiedzialny za to, jak kamera poradzi sobie z nocną rejestracją obrazu.

IR oznacza podczerwień. Kamery do monitoringu są wyposażone w reflektor, który uruchamia się po zmroku, by łapać promieniowanie podczerwone. Następnie jest ono zamieniane na światło widzialne, by transmisja była łatwo do odbioru. Zasięg podczerwieni może wynosić zaledwie 10-20 m lub nawet 100 m.

Nagrywanie dźwięku

Wiele osób montuje kamery pozbawione mikrofonu, ale w biurze czy sklepie dobrym pomysłem będzie zamontowanie urządzenia, które potrafi rejestrować dźwięk. W razie ewentualnych kłopotów z wandalami czy włamywaczami, zapisana ścieżka audio może dostarczyć wielu cennych dowodów, a także pomóc w dodatkowych rozpoznaniu sprawców po głosie.

Zasilanie PoE

Kamery IP wykorzystują często sieć bezprzewodową, ale możliwe jest również ich podpięcie za pomocą kabla. Łącze przewodowe to Ethernet. Co więcej, kamera może być również zasilana tą drogą, jeżeli jest zgodna ze standardem PoE. Jeśli myślisz nad tym, jak wybrać kamerę IP, warto wziąć tę opcję pod uwagę.

Łączenie przewodowe jest tańsze, więc system stworzony z jego wykorzystaniem będzie mniejszym obciążeniem dla budżetu. Takie rozwiązanie może być szczególnie wygodne, gdy będziesz chciał zbudować zaawansowany system monitoringu z wykorzystaniem wielu urządzeń.

Zgodność z protokołem ONVIF

Do stworzenia wydajnego systemu monitoringu, oprócz kamery potrzebujesz również rejestratora oraz urządzeń sieciowych. Możliwe też, że będziesz chciał podłączyć więcej niż jedną kamerę. Jak wybrać kamerę IP i pozostałe urządzenia? Czy musisz kupować sprzęt jednego producenta czy też propozycje różnych marek będą ze sobą kompatybilne? Odpowiedzią jest standard ONVIF.

Co to takiego? ONVIF oznacza Open Network Video Interface Forum. Jest to organizacja pracująca nad ustaleniem uniwersalnych standardów dla urządzeń systemów dozoru. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoja kamera będzie właściwie współpracować z innymi zakupiony sprzętami, zwróć uwagę na to, czy jest zgoda ze standardem ONVIF.

Odporność na wandalizm

Niektóre kamery sprawdzą się w bezpiecznym otoczeniu, takim jak wnętrze domu, inne mogą być zamontowane w przestrzeni publicznej – nawet w miejscach często dewastowanych przez wandali. Oczywiście, jeśli chuligan się postara, jest w stanie zniszczyć niemal każdą kamerę. Jednak wiele urządzeń jest w stanie znieść silne uderzenia czy oblewanie wodą.

Jak wybrać kamerę IP, aby była wytrzymała? Najbardziej odporne modele mają oznaczenie IK10. To oznacza, że urządzenie będzie w stanie znieść uderzenia o sile do 20 J. W specyfikacji technicznej niektórych modeli możesz też zobaczyć skrót IP67. Takie kamery są całkowicie odporne na wodę i wnikanie ciał stałych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here