Wybór laptopa trzeba zawsze uzależnić od przeznaczenia sprzętu. Zupełnie inny model sprawdzi się w przypadku zawodowych graczy, a inny usatysfakcjonuje księgowego. W tym artykule skupiamy się na zastosowaniu bliższym drugiego wymienionego zawodu. Wobec tego jak wybrać komputer do biura, by praca była przyjemna i efektywna?

Komputer biurowy – ekran

W wielu przypadkach wybór laptopa zaczynamy od doboru ekranu, a zwłaszcza jego wielkości. Rozmiar wyświetlacza ma wpływ na gabaryty całego urządzenia, jest więc to parametr kluczowy dla komfortu korzystania i mobilności sprzętu. Na jaki ekran postawić, gdy wybierasz komputer do biura?

Przede wszystkim powinny zainteresować Cię wyświetlacze siedemnastocalowe. To największa grupa laptopów. W prawdzie w sprzedaży są modele osiągające nawet 19-20”, ale to wyjątki. Z reguły duże laptopy mają właśnie 17” cali, a dokładniej 17,3”. To zdecydowanie najlepszy wybór do pracy biurowej. Im większy ekran, tym większa przestrzeń robocza i praca jest po prostu wygodniejsza. Oczywiście dotyczy do sytuacji, w której zastanawiasz się jak wybrać komputer do biura, gdy nie masz zamiaru zbyt wiele podróżować z laptopem. Jeżeli codziennie odwiedzasz klientów, a do tego pracujesz w pociągach i autobusach, lepiej sprawdzą się mniejsze modele.

O czym jeszcze warto pamiętać w przypadku ekranu? Jeżeli mówimy o typowych pracach biurowych, nie musisz się za bardzo przejmować takimi parametrami, jak odwzorowanie kolorów, równomierność podświetlenia czy kąty widzenia. Wystarczy, że ekran jest duży i ma przyzwoitą rozdzielczość – w przypadku 17,3” cala, najlepiej by było to przynajmniej HD+. Natomiast w pełni wystarczające na pewno będzie Full HD.

Dobrym wyborem będzie natomiast powłoka anti-glare, czyli zabezpieczenie przed nadmiernym odbijaniem światła. Wybierasz laptopa do pracy biurowej, więc będziesz spędzać przed komputerem wiele godzin i nie chcesz, by rozpraszało Cię okno odbijające się w ekranie oraz własna facjata wystająca zza folderów. Ekrany matowe gwarantują, że laptop nie zamieni się w lustro nawet w mocnym świetle.

Wydajność komputera biurowego

Mówiąc o tym, jak wybrać komputer do biura mamy na myśli sprzęt, który będzie służył przede wszystkim do zadań takich, jak obsługa edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych czy oprogramowania w przeglądarce. Wszystkie takie zastosowania nie wymagają dużej mocy obliczeniowej, więc spokojnie można wybrać sprzęt o niższej mocy. To oznacza również mniejsze wydatki.

Dodajmy, że komputer dla księgowego czy ubezpieczyciela będzie się znacznie różnił od laptopa dla grafika czy projektanta. W przypadku drugiej grupy, duża wydajność będzie podstawą, gdyż programy graficzne i projektowe wymagają sporej mocy obliczeniowej. Przyda się zarówno solidna porcja RAM-u, jak i mocny procesor. Natomiast do zadań typowo biurowych wystarczy komputer ze średniej półki. Choć lepiej unikać najtańszych rozwiązań – pamiętaj, że technologia cały czas idzie do przodu, a strony www czy nawet systemy operacyjne wykorzystują potencjał większej mocy obliczeniowej. Z tego powodu tani komputer może być wystarczający dziś, ale okaże się za słaby już za 2-3 lata i nie pozwoli np. na swobodne przeglądanie nowoczesnych stron internetowych albo filmów w dobrej jakości.

A może komputer stacjonarny?

Zanim zdecydujesz się na kupno laptopa do pracy biurowej, możesz też przemyśleć wybór komputera stacjonarnego. Jeżeli jesteś pewien, że nie będziesz odwiedzać klientów z komputerem i nigdy nie pojawi się potrzeba pracy poza biurem, komputer stacjonarny będzie najlepszym rozwiązaniem. Dużym plusem komputerów stacjonarnych jest niska cena i możliwość upgrade’u w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here