Chociaż lokaty kojarzą się przede wszystkim z myślą o oszczędzaniu na własny rachunek, również i firmy mogą w ten sposób mnożyć nadwyżki finansowe. Jeżeli chcesz osiągnąć duże zyski, poznaj czynniki decydujące o atrakcyjności lokaty długoterminowej dedykowanej przedsiębiorcom.

Jeżeli Twoja firma nie planuje w najbliższym czasie żadnych inwestycji, nie ma sensu trzymać finansowej nadwyżki na nieoprocentowanym rachunku bankowym. Dobrym rozwiązaniem wydają się być lokaty długoterminowe – bezpieczne i gwarantujące zyski. W przeciwieństwie do funduszy inwestycyjnych, tutaj nie istnieje żadne ryzyko utraty wpłaconego kapitału.

Czynniki wpływające na atrakcyjność lokaty długoterminowej

Lokaty długoterminowe to produkty oszczędnościowe dostępne w ofercie właściwie każdego banku. Podobnie jak w przypadku lokat dedykowanych klientom indywidualnym, tak i lokaty przeznaczone dla przedsiębiorców różnią się wieloma dość istotnymi szczegółami. Dlatego wybór przypadkowej oferty może oznaczać mniejsze zyski oraz konieczność spełnienia dodatkowych wymogów.

  • Oprocentowanie

To jeden z głównych parametrów, które przekładają się bezpośrednio na wysokość możliwych do wypracowania zysków.

Przykład. Lokata Długoterminowa dostępna w ofercie Toyota Banku pozwala zyskać nawet 2,10% w skali roku. W przypadku depozytu wynoszącego 25 000 zł i 12-miesięcznym czasie trwania lokaty, wysokość wypracowanych odsetek to kwota ok. 420 zł (netto).

  • Kapitalizacja odsetek

Im częstsza kapitalizacja odsetek, tym możliwość wypracowania większych zysków – z uwagi na działanie procenta składanego.

Większość lokat długoterminowych dla firm charakteryzuje się kapitalizacją odsetek na koniec okresu. W związku z tym, że odsetki naliczane są w ostatnim dniu trwania umowy, nie znajduje tutaj zastosowania mechanizm procenta składanego.

  • Minimalna / maksymalna kwota depozytu

Wybierając lokatę, warto zwrócić uwagę na warunki dotyczące minimalnej / maksymalnej kwoty depozytu. Wymogi banków są w tym zakresie bardzo zróżnicowane, dlatego należy dokładnie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji.

  • Konieczność posiadania rachunku bankowego

Niektóre banki wymagają, aby wraz z lokatą założyć konto firmowe. Nie ma w tym nic złego – pod warunkiem, że prowadzenie rachunku jest darmowe.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że firmowa nadwyżka finansowa zostanie ulokowana w korzystnej dla Ciebie lokatę, nie decyduj się na przypadkową ofertę. Im więcej parametrów porównasz, tym będzie bardziej zyskowna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here