Twój internet po kablówce przestał działać? Jesteś w podróży i chcesz udostępnić łącze innym osobom w przedziale? A może nie chce Ci się szukać obsługi hotelu z hasłem do Wi-Fi i wolisz skorzystać na komputerze z internetu mobilnego? W każdym z tych przypadków przyda Ci się odpowiedź na pytanie: jak zrobić router z telefonu? Jest to bardzo proste i często niezwykle praktyczne!

Tethering, czyli udostępnianie sygnału

Aby wykorzystać telefon jako router, oczywiście najpierw musisz mieć dostęp do sieci za pośrednictwem telefonu. Gdy ten warunek jest już spełniony, pozostaje Ci udostępnienie połączenia, a następnie podłączenie wybranych urządzeń.

Dokładna instrukcja jak zrobić router z telefonu musiałaby być trochę inna dla różnych modeli smartfonów, ponieważ system Android może się różnić zależnie od wersji i modyfikacji producenta telefonu. Niemniej, zazwyczaj trzeba wykonać następujące kroki:

  1. Rozwiń górną belkę ze skrótami i włącz transfer danych (czyli innymi słowy: standardowy internet w komórce od operatora).
  2. Dotknij ikonki ze skrótem Wi-Fi HotSpot. Może też się nazywać Udostępnianie połączenia albo Tethering.

Tak uruchomione połączenie bazuje na wprowadzonych ustawieniach – dlatego warto dodatkowo wpisać swoje hasło oraz włączyć limit pobranych danych. Aby tego dokonać, musisz wejść w Ustawienia, a następnie Zarządzanie Transmisją Danych. W tej zakładce wejdź w Przenośny hotspot Wi-Fi (lub podobnie sformułowaną pozycję).

W tym miejscu znajduje się przycisk włączenia trybu hotspot, masz też możliwość wpisania nazwy sieci, hasła oraz ustawienia limitu danych. Możesz też zobaczyć listę urządzeń podłączonych do Twojego telefonu.

Jak połączyć komputer do sieci za pośrednictwem telefonu?

Co robić, gdy już wiesz, jak zrobić router z telefonu i hotspot działa? Nie pozostaje nic innego, jak podłączyć się do smartfona tak samo, jak do każdego innego routera Wi-Fi. Innymi słowy, kliknij na komputerze w ikonkę Wi-Fi (antenka w dolnym prawym rogu ekranu), wyszukaj utworzone na telefonie połączenie, kliknij „połącz” i wpisz wymyślone wcześniej hasło. Jeżeli wykonasz wszystkie kroki poprawnie, możesz cieszyć się internetem na komputerze. Oczywiście tym samym sposobem możesz podłączyć do smartfona także inne urządzenia mobilne.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Odpowiedź na pytanie jak zrobić router z telefonu powinna być uzupełniona kilkoma uwagami. Przede wszystkim, jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają nielimitowany internet. Dlaczego? Ponieważ za pośrednictwem komputera bardzo łatwo szybko wyczerpać nawet duże limity. Wystarczy kilka filmów wysokiej jakości na YouTube lub w serwisach VOD. Jeśli więc korzystasz z tańszej oferty z ograniczonym pakietem danych, pamiętaj, by włączyć limit w ustawieniach hotspotu i uważać na to, co robisz na komputerze.

Drugim minusem telefonu jako routera jest żywotność baterii. Większość urządzeń nie jest w stanie zbyt długo wykonywać takiego zadania. Wystarczy pół dnia, by akumulator naładowany do pełna rozładował się całkowicie. Jednocześnie nie zalecamy ciągłego trzymania telefonu podpiętego do ładowarki. Duże zużycie baterii w połączeniu z ciągłym doładowywaniem do 100% to skuteczny sposób, by skrócić czas życia baterii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here