Odkąd każdy stał się posiadaczem laptopa i smartfona, wykonywanie screenow stało się bardzo popularne. Często jest to najprostszy sposób na przesłanie informacji na temat poprawek w pracy do kolegi z biura – na screenie możesz zaznaczyć błędy bez zbędnego opisywania całej sytuacji. Screeny przydają się też podczas rozmów z serwisem. Możesz też w ten sposób pokazać komuś zabawny dialog ze znajomym czy też nietypową sytuację, która zaistniała na ekranie.

Screeny stały się tak popularne, że coraz częściej używa się spolszczonej wersji tego terminu, czyli „skrin”. A mówiąc bardziej klasyczną polszczyzną, jest to zrzut ekranu. Jeżeli jeszcze nie wiesz, jak zrobić screena komputerze z Windowsem i o co dokładnie w tym chodzi, poniżej znajdziesz wyjaśnienie.

Najpierw doprecyzujmy jeszcze czym jest sam screen/zrzut ekranu/skrin. Otóż jest to po kopia tego, co aktualnie widzisz na ekranie zapisana w formie obrazu. Taki obrazek można komuś wysłać w całości lub np. wkleić do dokumentu z notatkami albo wykorzystać jako element raportu. To „zdjęcie” ekranu.

Jak się robi screeny?

Wykonanie screena jest bardzo łatwe. Aby zrobić zrzut ekranu musisz nacisnąć na klawiaturze przycisk Print Screen. Czasem jego nazwa jest skrócona do PrtSc. Ten przycisk znajduje się z reguły w górnej prawej części klawiatury, w tej samej sekcji, w której znajdziesz przyciski Insert, Delete czy Home, End, Page Down, Page Up.

Po naciśnięciu Print Screen wejdź do dowolnego programu, w którym można wkleić obraz. Aktualnie Twój zrzut ekranu znajduje się w schowku, więc teraz musisz go gdzieś wkleić i zapisać, aby był widoczny. Zależnie od potrzeb, możesz uruchomić np. Worda, PowerPointa czy Painta. Następnie użyj polecenia Wklej, a zrzut ekranu pojawi się w pliku. Możesz też nacisnąć Ctrl + v, czyli skrót klawiszowy umożliwiający wklejanie zawartości schowka. Teraz wystarczy zapisać obraz lub dokument i można wysłać screena komu trzeba.

Jeżeli zrzut ekranu nie wymaga żadnej edycji, możesz go też wkleić bezpośrednio do maila lub komunikatora. Na przykład Messenger na Facebooku umożliwia natychmiastowe przesyłanie screenów. Wystarczy więc nacisnąć Print Screen, a następnie kliknąć Ctrl + v podczas rozmowy ze współpracownikiem czy znajomym, by screen powędrował od razu do rozmówcy za pośrednictwem chata.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wiesz już jak zrobić screena na komputerze z Windowsem. Czy jest coś jeszcze co warto wiedzieć? Wiele osób wykorzystuje screeny, by zaznaczać na nich ważne elementy dotyczące pytania serwisowego czy uwag do pracy. Taką edycję umożliwiają dedykowane aplikacje, ale również Word czy Paint. Wystarczy znaleźć opcję rysowania prostokąta lub koła, ustawić kolor linii na czerwony a wypełnienie na „brak” i można wygodnie zaznaczać najważniejsze punkty, a nawet dopisać komentarze.

W sieci znajdziesz też bardziej zaawansowane programy do robienia screenów w Windowsie. Dzięki nim będziesz mógł zrobić np. zrzut tylko części ekranu albo zapisać w schowku więcej niż jednego screena w tym samym czasie.

Na koniec dodajmy, że screeny zapisują się do schowka, a więc podmieniają jego zawartość. Niestety schowek w Windowsie ma tylko jedno miejsce. Warto o tym pamiętać. Jeżeli wcześniej skopiowałeś ważną informację, musisz ją najpierw gdzieś wkleić, bo po zrobieniu screena poprzednia zawartość schowka (np. tekst) znikną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here