wydajność sklepu internetowego black friday

Sklep internetowy ma wiele przewag nad sklepem stacjonarnym. Nie musimy go otwierać ani zamykać, ponieważ może działać przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

Klient nie musi stać w kolejce do kasy, aby zapłacić za zakupy. Taki sklep nie jest też

ograniczony powierzchnią, a jego przepustowość na pierwszy rzut oka wydaje się niczym niezagrożona.

Co stanie się jednak stanie kiedy w Black Friday do sklepu wejdzie więcej klientów niż może on pomieścić? Sklep stacjonarny niewiele może zrobić z taką sytuacją. Sklep internetowy jest natomiast wolny od takich problemów… prawda? Wcale nie! 

Sklep na Prestashop + drogi serwer – czy to wystarczy? 

W dzisiejszych czasach właściciele biznesu mogą szybko i łatwo stworzyć własny sklep internetowy korzystając z gotowych platform e-commerce takich jak Prestashop. 

Skorzystanie z gotowej platformy niestety nie gwarantuje wydajności. Wykupienie drogiego i relatywnie “bardzo dobrego” serwera również może nie wystarczyć. Kluczem do wydajności jest zrozumienie działania aplikacji, podzielenie jej na odpowiednie części oraz skonfigurowanie i wykorzystanie odpowiednich funkcjonalności w chmurze, aby zapewnić zarówno wysoką wydajność, jak i wysoką dostępność.

Czy Twój sklep przetrwa jednoczesne odwiedziny 100, 1000 lub 10000 klientów? Jak to sprawdzić? Jak zapewnić wydajność? Odpowiedzi poniżej!

Optymalizacja krok po kroku

Aby pokazać jak zwiększyć wydajność e-sklepu postanowiliśmy zainstalować taki testowy sklep internetowy i krok po kroku wprowadzać do konfiguracji niezbędne usprawnienia. Pracę rozpoczęliśmy od zlokalizowania i wyeliminowania wąskich gardeł, a dopiero na końcu przeszliśmy do pełnego wykorzystania potencjału rozwiązań chmurowych AWS Cloud – sprawdź Usługi Chmurowe.

Nasz przykładowy sklep internetowy to Prestashop z 10 tysiącami produktów umieszczony na serwerze wirtualnym EC2 z 4 CPU oraz 32 GB RAMu. 

Co zrobiliśmy i jak przełożyło się to na wydajność e-sklepu? 

  1. Czysta instalacja Prestashop z 10 tysiącami produktów – 172 użytkowników jednocześnie
  2. Optymalizacja zasobożerności interpretera PHP przez OPcache – 245 użytkowników jednocześnie
  3. Migracja bazy danych do chmury AWS (RDS) – 260 użytkowników jednocześnie
  4. Wykorzystanie CDN (Amazon Cloudfront) – 498 użytkowników 

Nasz sklep internetowy został odpowiednio zoptymalizowny i jest teraz gotowy na  uruchomienie serwera w chmurze. Zastosowanie autoskalowania pozwoli na uruchamianie dodatkowej infrastruktury chmurowej tylko wtedy, kiedy obciążenie wzrasta. Dzięki temu sklep jest w stanie przyjąć niemal nieograniczoną liczbę użytkowników, a właściciel biznesu płaci jedynie za realnie wykorzystywane zasoby.

Dowiedz się więcej – pobierz e-book!

Chcesz poznać szczegóły naszego eksperymentu? Poznać narzędzie, dzięki któremu zasymulujesz obciążenie systemu? Dowiedzieć się więcej na temat wdrożonych usprawnień? Interesuje Cię konfiguracja autoskalowania, migracja do chmury, koszty obsługi ruchu? 

Pobierz e-book o rozwiązaniach chmurowych dla sklepów internetowych

Pamiętaj – niedostępność sklepu podczas gorącego okresu, takiego jak Black Friday, Cyber Monday, premiera nowego produktu czy start wyprzedaży, wiąże się z ogromnymi stratami finansowymi i wizerunkowymi dla właściciela biznesu. 

Uniknij tego! Szczegóły w e-booku. 

BIO AUTORA:

Andrzej Lewandowski

Andrzej Lewandowski, Development Leader, Solutions Architect w rst.software

Certyfikowany AWS Solution Architect Professional, Kubernetes Certified Administrator. Zwolennik kultury DevOps. Pasjonat programowania, dla którego rozwiązywanie problemów programistycznych to kwintesencja życia. Miłośnik rozpoznawania nowych technologii i rozwiązań ‚proof of concept’. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here