Zastanawiasz się jaki laptop kupić? W takim razie przygodę z przeglądaniem kolejnych modeli w internetowych katalogach powinieneś rozpocząć od zastanowienia się nad doborem ekranu. Podstawowym parametrem każdego laptopa jest wielkość wyświetlacza. To ona determinuje rozmiar całego sprzętu, a także wagę i sposób wykorzystania urządzenia.

Jak duży laptop wybrać?

Zacznijmy więc od wspomnianego rozmiaru. W sprzedaży znajdziesz szeroką gamę urządzeń i właściwie każdy duży producent, jak Acer, Lenovo, Asus, Dell czy HP proponuje sprzęt o wielkości od 13” do 17”. Na rynku dostępne są też komputery wykraczające poza te wielkości. Pytanie, który ekran powinieneś wybrać i jaki laptop kupić, by urządzenie pasowało do Twojego stylu użytkowania?

Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rozmiarom i zastanówmy się, jak są wykorzystywane:

Laptopy 17”

Laptopy 17” to duże komputery, które najczęściej służą jako sprzęt domowy lub biurowy. Coraz mniej osób decyduje się na zakup modeli stacjonarnych, czyli tzw. desktopów. Ich miejsce zastępują właśnie laptopy siedemnastocalowe. Dokładna długość przekątnej wynosi w tym wypadku zazwyczaj 17,3”, ale w sklepach, na Allegro i w recenzjach podaje się jedynie uproszczoną „siedemnastkę”. Jeśli więc zastanawiasz się jaki laptop kupić, by wygodnie pracować przez cały dzień to modele siedemnastocalowe będą właściwym wyborem. Duży laptop znakomicie nadaje się również do oglądania filmów, pokazywania zdjęć rodzinie czy przeglądania sieci. Minusem sprzętów w tym rozmiarze jest natomiast wątpliwa mobilność. Jeżeli codziennie podróżujesz, zabierasz laptopa do klientów lub znajomych albo pracujesz w terenie, ciężka stacja robocza okaże się mało praktyczna.

Laptopy 15”

A może kupić laptop 2w1?

Piętnastocalówki to od wielu lat najpopularniejsza kategoria komputerów przenośnych. Dlaczego? Odpowiedzmy na pytanie kolejnymi pytaniami: jaki laptop kupić, by wygodnie pracować w domu i w podróży? Który sprzęt pozwoli na uzyskanie dużej mocy za rozsądną cenę? Jaki komputer jest dość mały, by go wygodnie przenosić, a jednocześnie dość duży, by oglądać filmy ze znajomymi? Jak się domyślasz, „piętnastka” jest właściwą odpowiedzią w każdym wypadku.

Laptopy o długości przekątnej 15,6” (bo to najczęściej spotykany wymiar) są po prostu uniwersalne. Nadają się zarówno do gier i filmów, jak i pisania pracy magisterskiej czy pracy w Excelu. Wiele chętnie kupowanych gamingowych laptopów to również modele piętnastocalowe. Mniejszy ekran pozwala na zaoszczędzenie w stosunku do dużych laptopów, więc za te same pieniądze można nabyć sprzęt o większej mocy, co w grach ma kluczowe znaczenie.

Dla kogo małe laptopy?

W sprzedaży znajdziesz również laptopy 13” i mniejsze – to urządzenia, które mają być przede wszystkim mobilne. Właściwie to w dużej mierze ta kategoria jest przeznaczona nie tylko dla osób, które zastanawiają się jaki laptop kupić, ale też dla użytkowników, którzy po prostu chcą mieć lekkie, przenośne źródło rozrywki i informacji. Urządzenia do 13” to małe laptopy, netbooki, komputery 2w1 (tablet z odłączaną klawiaturą) oraz minikomputery o wielkości nawet 9”. Kupowanie takiego sprzętu nie ma sensu, gdy szukasz komputera domowego lub stacji roboczej. Natomiast niewielkie urządzenie znakomicie sprawdzi się podczas tworzenia notatek na wykładach i pozwoli na konwersację w mediach społecznościowych podczas podróży pociągiem. Sprzęt tego rodzaju charakteryzuje się zwykle niewielką wydajnością, za to może zaoferować długi czas działania na baterii.

Jaki laptop kupić: rozdzielczość ekranu

Podstawowym parametrem obok rozmiaru jest rozdzielczość ekranu. To ona określa, czy obraz będzie ostry jak brzytwa, czy też zobaczymy duże piksele. Warto przy tym pamiętać, że rozdzielczość to nie to samo, co zagęszczenie pikseli. Czym różnią się te pojęcia?

Mniejszy laptop sprawdzi się w terenie

Rozdzielczość wyświetlacza – określa ile pikseli mieści się na ekranie w poziomie i w pionie. Jaki laptop kupić? „Oczywiście z wyświetlaczem 4k lub Full HD” – to częsta odpowiedź, która przestaje mieć sens, gdy uświadomimy sobie, że zarówno 4k, jak i Full HD to nazwy rozdzielczości. Innymi słowy, obraz Full HD na niewielkim netbooku może dać lepszą ostrość ekranu niż np. 4k na telewizorze 50”. Z tego samego powodu, rozdzielczość Full HD, czyli najczęściej 1920 x 1080 pikseli, to dobry wybór na laptopie 17”. Ale czy potrzebujesz tylu pikseli na urządzeniu hybrydowym o rozmiarze 10”? Niekoniecznie, bo w tym wypadku podobną ostrość zapewni już rozdzielczość 1024 x 768 pikseli.

Gęstość pikseli – to właśnie parametr, który będzie miał większe znaczenie, gdy chcesz dowiedzieć się, jaki laptop kupić, by ostrość ekranu była odpowiednia. Zagęszczenie pikseli oznacza się w specyfikacji skrótem PPI. Jest to akronim wyrażenia Pixels Per Inch, a więc ilość pikseli na jeden cal długości. Oczywiście im więcej PPI, tym lepiej. Mniejsze piksele cieszą oko super-ostrymi obrazami oraz doskonałą jakością w filmach i grach. Większa rozdzielczość oznacza jednak również wyższą cenę, dlatego warto pamiętać, że do całkowicie komfortowego korzystania z laptopa wystarcza PPI na poziomie od 118 do 128 (a wielu użytkowników satysfakcjonuje nawet mniejsza wartość). Odpowiada to jakości full HD na ekranie siedemnastocalowym albo HD+ na ekranie o długości przekątnej 15”.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here