Nowoczesne wyświetlacze LCD - dlaczego cieszą się tak dużym zainteresowaniem w przemyśle?

Wyświetlacz LCD cieszy się olbrzymim zainteresowaniem nie tylko wśród użytkowników prywatnych, ale również w sektorze przemysłowym. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, dlaczego technologia LCD cieszy się tak dużym zainteresowaniem i jakie są jej największe atuty.

Dlaczego właśnie ekrany LCD?

Oryginalny wyświetlacz LCD zajmuje bardzo mało miejsca i co najważniejsze zużywa tyle samo prądu, co popularne urządzenia kineskopowe o identycznej przekątnej ekranu. W dzisiejszych czasach jest moda nie tylko na energooszczędne urządzenia, ale również na minimalizm i prostotę.

Opisując największe zalety warto wspomnieć również i o tym, że ekrany LCD dostępne są ze zdecydowanie większymi przekątnymi ekranu, niż konkurencyjne urządzenia kineskopowe. Nie można zapominać także i o tym, że technologia LCD jest tańsza w produkcji.

Nie tylko zalety

Nowoczesne ekrany LCD mają nie tylko same zalety, ale również kilka wad o których należy zawsze pamiętać. Niestety szybko poruszający się obraz bardzo często wygląda na rozmyty i nieostry. Wynika to przede wszystkim z tego, że wyświetlacz LED ma ma dość długi czas reakcji pojedynczego piksela. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że aby wyświetlić obraz poszczególne piksele muszą gasnąć i zapalać się na nowo w odpowiednich sekwencjach.

Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że wyświetlacze LCD wyświetlają obraz o optymalnej ostrości tylko przy jednej rozdzielczości. Mowa tutaj oczywiście o popularnej rozdzielczości natywnej. Duży monitor LCD potrzebuje bardzo mocnej karty graficznej, aby móc wyświetlić idealny obraz z natywnej rozdzielczości. Na szczęście w przypadku wyświetlaczy przemysłowych wada ta nie odgrywa żadnej większej roli.

Co warto wiedzieć?

W najnowszych ekranach LCD za podświetlanie tła odpowiadają nie świetlówki CCFI, a niezawodne diody LED. W chwili obecnej producenci stosują dwa różne warianty tej technologii. W tańszych wyświetlaczach przemysłowych stosuje się najczęściej podświetlenie krawędziowe. W modelach tych diody umieszczone są bezpośrednio na skraju ekranu. W ten prosty sposób można znacząco zredukować zużycie prądu.

W droższych wyświetlaczach diody LED znajdują się z kolei za powierzchnią ekranu, dzięki czemu istnieje możliwość dostosowania intensywności świecenia każdej pojedynczej części ekranu. W ten prosty sposób można znacząco poprawić kontrast wyświetlaczy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here